fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kafes iddianamesi de ihbarcıya ve ses kaydına dayanıyor

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 20-Mart-2010, 22:42   : 1033
Fazıl Kara
Yazar: Fazıl Kara
Kafes iddianamesi de ihbarcıya ve ses kaydına dayanıyor

Kafes iddianamesine itiraz eden Hakim Oktay Kuban'ın itiraz için yazdığı gerekçeler, son yıllarda bir birine oldukça benzeyen iddianamelerde nasıl bir hukuksuzluk yaşandığını gözler önüne serdi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kafes iddianamesine itiraz eden Hakim Oktay Kuban’ın itiraz için yazdığı gerekçeler, son yıllarda bir birine oldukça benzeyen iddianamelerde nasıl bir hukuksuzluk yaşandığını gözler önüne serdi.

 

Üst düzey hukukçu değil, yeni mezun olmuş bir hukukçu bile, hatta hiç hukuk dersi almamış sokaktaki bir okur-yazar vatandaş bile bu şekilde hazırlanmış bir iddianamenin hukuk ile ilgisinin olmadığını rahatça anlayabilir.

 

Son yıllarda gündemde olan diğer iddianamelerde olduğu gibi yine burada da faili meçhul ihbar mektupları, ses kayıtları, CD-DVD ler, e-mailler kullanılmış…!

 

Odatv’nin konu ile ilgili haberi:

 

“İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, medya tarafından “Kafes Eylem Planı” adı verilen davanın iddianamesini kabul etti. 3’ü tutuklu 33 sanığı olan davanın iddianamesinde bir numaralı sanık Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, iki numaralı sanık Koramiral Kadir Sağdıç, üç numaralı sanık ise Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar olarak gösteriliyor.

Mahkeme heyetinden üye Hakim Oktay Kuban, 65 sayfa ve 6 klasörlük ekten oluşan iddianamenin iadesi yönünde oy kullandı ve kabul kararına karşı muhalefet şerhi yazdı.

CMK'nın 170. ve 174. maddelerine göre "iddianamenin iadesine karar verilmesi" gerektiğini dile getiren Yargıç Kuban, gerekçelerini şöyle sıraladı:

 

1- Şüpheliler hakkındaki suçlamaya delil olarak gösterilen ihbar mektubu ve elektronik posta ihbarlarının nereden, kim tarafından gönderildiği ve kimliğinin ne olduğunun araştırılmamış olması, ihbarda bulunanın kimliğinin açıklanmasının sakıncasının olup olmadığının yazılmamış olması.

 

2- Şüpheli Kadir Sağdıç hakkında delil olarak gösterilen ve internet haber, video paylaşım sitelerinden alındığı açıklanan ses kaydının şüpheliye ait olup olmadığı konusunda kriminal inceleme yapılmadan delil olarak gösterilmiş olması.

 

3- Delil olarak gösterilen ve savcılığa Serdar Cem ismiyle gönderilen 2 ihbar mektubu ekindeki CD'lerde bulunan adli emanetteki belgelerin ne olduğu ve şüpheli Kadir Sağdıç'ın örgütsel faaliyeti ile ilişkilendirilmemiş olması.

 

4- Şüpheli Kadir Sağdıç hakkında diğer sanıklarla aynı mail grubu içerisinde yer aldığı delil olarak gösterilmesine rağmen, bu irtibatın örgütsel ilişkiye ilişkin olduğuna dair bir araştırmanın ve ilişkilendirmenin yapılmamış olması.

 

5- Şüpheli Mehmet Fatih Ilgar hakkında delil olarak gösterilen "Dilek Bozkaya" başlıklı bilgisayar çıktısının ne anlama geldiği ve şüphelinin iddia edilen örgütsel faaliyeti ile ilgisinin ilişkilendirilerek açıklanmamış olması.

 

6- Şüpheli Levent Gülmen hakkında delil olarak gösterilen isimsiz, imzasız ihbar mektubundaki "Levent Gülmen'in delilleri kaçırarak gizlediği" hususunun delillerin ne olduğu ve böyle bir olayın olup olmadığı konusunun araştırılmamış olması.

 

7- Şüpheli Ümit Özbek hakkında delil olarak gösterilen isimsiz, imzasız ihbar mektubundaki "Kayıp el bombaları, tabanca, gerçeğe aykırı belge düzenleme" iddiaları hakkında bir araştırmanın yapılmamış olması ve bu ihbardaki iddiaların şüphelinin örgütsel faaliyeti ile ilişkilendirilmemiş olması.

 

8- 24 şüpheli hakkında ''terör örgütü üyesi oldukları'' iddiasına tek delil olarak gösterilen ve Levent Bektaş'ın iş yerinde elde edilen DVD'deki bilgilerle örgütsel ilişkilerinin neden ve nasıl olduğu ilişkilendirilmemiş olması.

 

9- Deniz ve yol kenarlarına bırakılan mühimmatların, şüphelilerle ilişkisini gösterir delillerinin neler olduğunun araştırılmamış ve delillerin şüphelilerle ilişkilendirilmemiş olması.

Bu durumda iddianamede yer alan delillerden bir bölümü, daha duruşmalar başlamadan heyetteki bir yargıcın nazarında kanıt olmaktan çıkmış bulunuyor.

Oktay Kuban muhalefet şerhinde ayrıca "askeri suçların özel yetkili mahkemelerde yargılanamayacağı" yolunda görüş belirtti.

 

Bakalım bu yargıç da sırf yasalara ve hukukun üstünlüğüne bağlı kalan diğer meslektaşları gibi müfettiş baskılarına, telefon dinlemelerine ve yandaş medya linçine maruz bırakılacak mı?”

 

Bu habere Odatv okurları da dikkat çekici yorumlar yapmış:

 

Misafir - Aklın Yolu

Kafes iddianamesi de, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, vb gibi tamamen düzmece bir senaryo. Gizli tanıklara, isimsiz ihbarlara, üretilmiş kanıtlara dayanıyor. Hiçbirinden hiç bir şey çıkmayacak. Çıkmayacağını onlar da biliyor. Amaç Atatürkçüleri, Türk milliyetçilerini, cumhuriyetçileri iddianame ile infaz ederek cezalandırmak. Sayın Kuban'ı da zor günler bekliyor. Ama kendisini bu hakkın ve hukukun yanında onurlu duruşundan dolayı yürekten kutlamak gerek. Onun gibi yargıçlar olduğu sürece, bu ülke de, bu devlet de, bu ulus da, bu cumhuriyett de ilelebet var olacaktır. "Ilımlı İslamcılar," "İkinci cumhuriyetçiler," "Bölücüler" dış işbirlikçileriyle birlikte amaçlarına ulaşamayacaklardır.

2010-03-20 17:44:46

 

MEHMETÇİK

Bu saldırılar aslında TSK'ya karşı yapılan haçlı saldırısıdır.Türkiye son yedi yılda en son ve en büyük entrikaların döndüğü bir haçlı saldırısı ile karşıkarşıyadır.İşin üzücü yanı ülkenin iktidarının bu haçlı saldırganlarının safında yer almış olmasıdır.Bu saldırılar mutlaka püskürtülecek,yeni Bizans hayali kuranlar hüsrana uğrayacaktır.

2010-03-20 12:28:29

 

KAYNAK:

http://www.odatv.com/n.php?n=bakalim-bu-yargicin-basina-neler-gelecek-2003101200

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |