Süryaniler evlerini yeniden inşa ediyorlar

Açıklama: Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı olan ve Süryani vatandaşların yaşadığı Haberli köyü Avrupa'dan memleketlerine dönen Süryaniler tarafından yeniden inşa ediliyor.
Kategori: Şırnak
Eklenme Tarihi: 13-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 07-Mart-2021, 09:16
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=147 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı olan ve Süryani vatandaşların yaşadığı Haberli köyü Avrupa'dan memleketlerine dönen Süryaniler tarafından yeniden inşa ediliyor.
Yıllar önce Almanya, Belçika, İsveç gibi ülkelere göç eden Süryani vatandaşlar tekrar köylerine gelerek modern ama köyün eski evlerine benzer lüks taş evler yaparak köylerini yeniden inşa ediyor. Köyde bulunan 30 aile ve 140 nüfusla yaşamlarını sürdüren Süryani vatandaşlar geçimlerini hayvancılık ve çiftçilik yaparak sağlıyor.
Süryaniler İdil ilçesinde yaşayan Müslümanlarla örnek bir hoşgörü içinde yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. Avrupa'dan gelen yaşlı Süryani vatandaşlar yaklaşık 150 yaşında olduğunu söyledikleri dut ağacı gölgesinin altında serinlerken her yıl Avrupa'dan köylerine geldiklerini ve bölgede çatışmalı ortamın son bulması durumunda birçok kişinin daha köylerine dönmek istediğini söylediler. Yeni inşaatlar ve köyün son durumu ile ilgili bilgi veren köyün muhtarı Şemon Güzel ise şöyle konuştu:
"Avrupa'ya göç eden vatandaşlarımızın girişimleri ile şimdilik on evin temeli atılmış ve çoğu da bitme aşamasındadır. Vatandaşlarımız huzur ve güven içinde yaşamak istiyorlar. Eğer bölgede olaylar ve sorunlar biterse birçok vatandaşımız köylerine dönecektiri. Yeter ki ortam biraz daha barışçıl ve iyi olsun"