Eşdeğer ilaç kullanımı 4 milyar dolar tasarruf ettirdi

Açıklama: Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, eşdeğer ilaç kullanımının son 4 yılda 4 milyar dolar tasarruf ettirdiğini belirterek, vatandaşların gönül rahatlığı ile eş değer ilaçları kullanabileceklerini söyledi.
Kategori: Gaziantep
Eklenme Tarihi: 18-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 11-Ağustos-2020, 09:11
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=217 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, eşdeğer ilaç kullanımının son 4 yılda 4 milyar dolar tasarruf ettirdiğini belirterek, vatandaşların gönül rahatlığı ile eş değer ilaçları kullanabileceklerini söyledi.
Demirci, eşdeğer ilaç uygulamasının vatandaşlara yanlış anlatıldığını belirterek, Türkiye'nin daha önce dünyanın ilaç devleri tarafından uzun araştırmalar sonucu üretilmiş olan ilaçlardan patent süreleri dolmuş olanları yeniden patentlerini alarak ürettiğini ve bu ilaçların yurt dışından gelen eşdeğer ilaçlara oranla daha uygun fiyatlı olduğunu söyledi.
İlaç sanayisinin uçak, silah gibi çok yüksek bir teknoloji gerektirdiğini ifade eden Demirci, "Bir ilacın araştırma geliştirmesi için 3.5-4 milyar dolar gibi büyük paralar harcanmaktadır. Türkiye araştırma geliştirme konusunda bu yüksek teknolojiye sahip değil ama ar-ge çalışması yapılmış ilaçların üretimi ve kontrolü konusunda ilerleme sağladı. Böylece Türkiye yurt dışından yüksek ücretlerle aldığımız ilaçların eşdeğerlerini üretmeye başladı. Eşdeğer ilaç kullanımı ülke ekonomisine büyük katkı
sağlamaktadır" dedi.
Vatandaşların da hiç kuşku duymadan eşdeğer ilaç kullanabileceklerini kaydeden Demirci, "Şu anda teşvik edilen eşdeğer ilaçlar da tıpkı yurt dışından sağlanan ilaçların sağladığı faydayı sağlar" şeklinde konuştu.