Laborantlar acil farkı alabilecek

Açıklama: Laborantlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanabilecek.
Kategori: Ankara
Eklenme Tarihi: 21-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 02-Haziran-2020, 23:46
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=259 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Laborantlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanabilecek.
Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde laborant olarak çalışan Sağlık-Sen üyesi Ekin Taş, özellik arz eden riskli birimlerde fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin riskli birimler için belirlenen döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırılması istemiyle yaptığı başvuruyu idare reddetti. İdarenin işleminin iptali için Van 2. İdare Mahkemesi'ne başvuran Sağlık-Sen avukatları, laboratuar çalışanlarının acil servislere hizmet verdikleri halde, özellik arz eden birimler
katsayısından yararlandırılmadıklarını belirterek, bu durumun Anayasa'da eşitlik ve ücrette adalet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle dava açtı. Mahkeme, Sağlık-Sen'in talebini haklı bularak idarenin işlemini iptal etti.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, acile de bakan laborantların ek ödeme katsayısından faydalanmamasının haksızlık olduğunu belirtti. Van. 2. İdare Mahkemesi'nin sendikaları lehine verdiği kararı değerlendiren Mahmut Kaçar, "Laboratuarda çalışan üyemiz Ekin Taş, acil serviste de çalışarak ve nöbet tutarak görev yaptığı halde, döner sermaye ek ödeme katsayısından yararlanamamıştır. Bunun üzerine olayı yargıya taşıdık. Yargıya güvenimiz tamdı. Çıkan kararla
laborantlarımızın hak kaybı önlendi" dedi.