Bu resim Afrika'dan değil, Türkiye'den

Açıklama: Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde geçim sıkıntısı çeken ailelerin çocukları pazardan çöpe atılmış bozuk meyve ve sebzeleri toplayarak yiyorlar.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 23-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 27-Haziran-2019, 00:57
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=280 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde geçim sıkıntısı çeken ailelerin çocukları pazardan çöpe atılmış bozuk meyve ve sebzeleri toplayarak yiyorlar.
Viranşehir'de semt pazarlarında dolaşan yaşları 7 ile 13 yaşları arasında değişen çocuklar, pazarcılar tarafından bozuk olduğu için çöpe atılan meyveleri toplayıp poşetlere koyarak evlerine götürüyorlar. Hemen her gün ayrı mahallelerde semt pazarlarına giden onlarca çocuk, evlerine birkaç kilogram meyve götürmek için sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Meyveler genellikle pazarcılar tarafından bozuk olduğu için veya kurtlanmış olduğu için çöpe atılıyor.
Yaşı henüz 8 olan küçük bir kız, "Akşama doğru pazara geliyorum. Pazar esnafı tarafından yere atılan bozuk meyveleri eve götürüp kardeşlerimle yiyoruz" dedi. 9 yaşındaki başka bir kız çocuğu ise, "Okul tatil olmadan önce önce okula giderdim, okuldan sonra pazara gelip bozuk meyve sebzeleri toplayıp eve götürürdüm" diye konuştu.
Yaşıtlarının evlerinde veya tatillerde olduğu bugünlerde, onlar pazar pazar dolaşıp evlerinin ihtiyacı olan meyve ve sebzeleri toplayıp eve götürüyor.