Uzmanlar tercih konusunda önerilerde bulundu

Açıklama: Hafıza ve NLP Uzmanı Zeynep Müge Kasaroğlu, ÖSS sınavına giren öğrenci sayısının geçen yıla oranla düşük olduğunu ancak buna karşılık kontenjanların yüzde 20 artırıldığını belirterek, bunun bir şans olduğunu söyledi.
Kategori: Ortaöğretim
Eklenme Tarihi: 25-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 29-Mayıs-2020, 00:21
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=296 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Hafıza ve NLP Uzmanı Zeynep Müge Kasaroğlu, ÖSS sınavına giren öğrenci sayısının geçen yıla oranla düşük olduğunu ancak buna karşılık kontenjanların yüzde 20 artırıldığını belirterek, bunun bir şans olduğunu söyledi.
Hafıza ve NLP Uzmanı Zeynep Müge Kasaroğlu, ÖSS sınavına gören öğrencilerin daha fazla seçenek ile karşı karşıya kaldığını ifade ederek, 'doğru seçenek' konusunda uyardı. Sınav sonrası yapılacak meslek tercihinin, sınavdan iyi bir puan almak kadar önemli olduğunu kaydeden Kasaroğlu, "Günümüzde öğrencilerin sınavı kazanmaya yoğun bir şekilde odaklanmaları, meslek tercihlerini ikinci plana atmalarına neden oluyor. Öte yandan, okullarımızda meslek tanıtımları ile ilgili çalışmalar yeterli değil. Birçok
gencin meslek seçiminde yüzeysel bir yaklaşımla hareket ettiklerini görüyoruz" dedi.
Öğrencilerin sınav sonrası yapacakları tercihle sadece okul değil, aynı zamanda mesleğini de belirlediğini kaydeden Kasaroğlu, "Doğru bir meslek seçimi çok önemli. Seçilen alana karşı ilgi duyulması, becerilerin o alana yatkın olması, seçilen mesleğin kişilik özellikleriyle örtüşmesi, kişinin işinde başarılı olmasını da sağlar" şeklinde konuştu. Kasaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Diyelim ki; gazetecilik ilginizi çekiyor.Yazım ve sözel becerilere, ayrıntıları yakalamanızı sağlayacak duyusal keskinliğe de sahipsiniz. Araştırmacı yönünüz de çok güçlü. Yani gereken ilgi ve yeteneğe sahipsiniz. Ancak diyelim ki, düzenin yer almadığı, hareket gerektiren, anlık seyahatlerin ve beklenmedik sürprizlerin olduğu bir yaşam tarzı kişilik özelliklerinize ters düşüyor. Bu durumda gazetecilik, bir süre sonra sizi için, yorucu ve yerleşik ve planlı bir düzen içine oturtamadığınız için
mutluluğunuza engel olan bir mesleğe dönüşebilir."