Çiftçinin dalında kalan limonları filiz verdi.

Açıklama: Mersin'in Erdemli ilçesinde dalında kalan limonun çekirdekleri meyve içinde filizlendi.
Kategori: Mersin
Eklenme Tarihi: 28-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 28-Eylül-2021, 03:32
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=329 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde dalında kalan limonun çekirdekleri meyve içinde filizlendi. Limon alım satımı yapan bir esnaf tarafından fark edilen meyve içinde filizlenmiş çekirdekler görenleri hayrete düşürdü.
Uzun yıllardır narenciye sektöründe çalıştığını belirten esnaf Osman Yaşar, meyve içinde çekirdeklerin filizlenmesinin sıklıkla karşılaşılmayan bir durum olduğunu belirterek, "Bazı vatandaşlar meyve içinde filizlenen çekirdekleri görünce şaşkınlık yaşadı. Çünkü bu sıklıkla yaşanan bir durum değildir. Çekirdeklerin filizlenmesi limonun ağaçta fazla bekletilmesinden kaynaklanıyor. Bu yıl fiyatların ucuz gitmesinden dolayı üreticiler ürünlerini ağaçta bekletti. Daha doğrusu kesim maliyetini bile
kurtarmayan fiyatlar üreticiyi bu duruma zorladı. Dalından koparılmayan ve iyice olgunlaşan limonlar artık dalında bozulmaya başladı" dedi.

Uzun süre dalında kalan limonların tadı ve kokusunun, dolayısıyla aromasının bozulduğunu ve hiçbir şekilde kullanılamayacağını ifade eden Yaşar, "Ocak ve şubat aylarında kesilmesi gereken limonları temmuz sonuna kadar dalında bekletirsek bu durumla karşılaşabiliriz. Bu sektörde çalışanlar bu tür hadiselerle mutlaka karşılaşmıştırlar" diye konuştu.
Erdemli İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun da, narenciye ürünlerinin uzun süre dalında kalmasının hem ürüne hem de ağaca zarar verdiğini belirtti. Tun, "Dalda kalan ürünlerin tadında ve kokusunda bozulmalar meydana gelir daha da bekletilirse bu şekilde filizlenmelerle karşılaşılabilir. Ağaçlarda ise koparılmayan meyveler ağacın dengesini bozarak yeni sezona hazırlanmasını engeller. Bunun için ürünlerin zamanında dalından koparılması, yani zamanında hasadın yapılması gerekmektedir" dedi.