Rusya Başbakanı Putin bilim adamlarına eşlik ediyor

Açıklama: Dünyanın yüzde 20 tatlı su rezervlerinin bulunduğu Baykal Gölü'nde bilim adamlarının Mir-1 adı verilen mini deniz altı ile gerçekleştirdikleri incelemelere Putin de eşlik etti.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 01-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 15-Eylül-2019, 12:40
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=372 adresinden bakabilirsiniz


 
(İHA) - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Japonya'ya uzanacak doğalgaz boru hattına ilk kaynağı yapmak için gittiği Vladivastok'da tüm rekorlarını kırdı. Siyah kuşak judo yaparken, balık tutarken ve ata binerken görmeye alışkın olduğumuz Rusya Başbakanı Putin bu sefer bilim adamları ile birlikte ilginç görüntüler verdi.
Beline kadar suya giren Putin, kendi eliyle beyaz balinayı besledi.Putin ayrıca dünyanın en derin gölü olan Baykal'a mini kapsülle daldı. Dünyanın yüzde 20 tatlı su rezervlerinin bulunduğu Baykal Gölü'nde bilim adamlarının Mir-1 adı verilen mini deniz altı ile gerçekleştirdikleri incelemelere Putin de eşlik etti.
İnterfax haber ajansının verdiği bilgiye göre mini kapsülle 1680 metre derinlikteki Baykal'ın, 1400 metresine inen Putin, "Dalış mükemmel gidiyor, burada ışıltılı mükemmel bir görüntü var." dedi. Putin, Baykal'ın dibinden radyo frekansları aracılığı ile araştırma merkezi ile iletişime geçti. Putin suyun çok temiz olduğunu, ancak bir kısım bitkilerin olduğunu belirtti. Deniz altının Baykal'ın derinliklerine ulaşmasının yaklaşık bir saat sürdüğü kaydediliyor. Baykal'ın derinliklerindeki inceleme ve çıkış
ise toplam dört saat sürdü. 2008 yılında Mir-1 Baykal'ın en derin noktasına inerek dünya rekoru kırmıştı.