20 ABD'li firma fındık talebinde bulundu.

Açıklama: Fındıkta pazar alanının genişletilmesi yönünde çalışma yapan Fındık Tanıtım Grubu (FTG), ABD'nin New York kentinde gerçekleştirilen, "Summer Fancy Food Show 2009 Fuarı"ndan istediği sonucu aldı. FTG'nin standını ziyaret eden 20 ABD'li firmanın temsilcileri, Türk firmalarından fındık talebinde bulundu.
Kategori: Ordu
Eklenme Tarihi: 01-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 08-Temmuz-2020, 03:35
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=373 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Fındıkta pazar alanının genişletilmesi yönünde çalışma yapan Fındık Tanıtım Grubu (FTG), ABD'nin New York kentinde gerçekleştirilen, "Summer Fancy Food Show 2009 Fuarı"ndan istediği sonucu aldı. FTG'nin standını ziyaret eden 20 ABD'li firmanın temsilcileri, Türk firmalarından fındık talebinde bulundu.
Pastanecilik, şekerleme, içecek, deniz ürünleri, dondurulmuş gıda, çerez, et ve et ürünleri, işlenmiş gıda, organik ürünler, gıda içerikleri, süt ve süt ürünleri gibi çok geniş yelpazedeki sektörlerde faaliyet gösteren 2 bin 300 firmanın birer stant ile yer aldığı Kuzey Amerika kıtasının en önemli gıda ve içecek fuarı niteliğindeki, "Summer Fancy Food Show Fuarı"nı; distribütörler, oteller, ithalatçılar, perakendeciler, gıda imalatçıları ve işleyicileri, toptancılar, süpermarketler ve hipermarketler gibi
kesimlerden 24 bin profesyonel ziyaret etti. Bu yıl 55'inci kez düzenlenen fuarda; standı ziyaret eden endüstri temsilcilerine, ürünlerinde kullanabilecekleri çeşitli formlarda fındık numuneleri, tüketicilere ise 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık numuneleri, broşür, tanıtım CD'leri, yemek kitabı ile Türk Fındık Çeşitleri kitabı dağıtıldı.
Fuar esnasında FTG standını ziyaret eden firma temsilcileri ile yapılan ikili görüşmeler temmuz ayında da devam etti ve 20 ABD'li firmadan fındık talebi alındı.
Türkiye her yıl ABD'ye ortalama 5 bin ton fındık ihraç ediyor ve karşılığında 30 milyon dolar döviz girdisi elde ediyor.