Meclis başkanını 2.turda da seçemedi

Açıklama: TBMM Başkanlığı seçiminin ikinci tur oylamasında AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin 322 oy aldı. İkinci turda da hiçbir aday başkan seçilmek için yeterli oya ulaşamadı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 04-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 29-Mayıs-2020, 00:02
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=401 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - TBMM Başkanlığı seçiminin ikinci tur oylamasında AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin 322 oy aldı. İkinci turda da hiçbir aday başkan seçilmek için yeterli oya ulaşamadı.
TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanlığı seçiminin ikinci tur oylaması da sona erdi. Oylamaya Başbakan Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de katıldı. Üye sayısının 3'te 2 çoğunluğu olan 367 milletvekilinin oyunun arandığı ikinci turda hiçbir aday yeterli sayıya ulaşamadı. 535 milletvekilinin katıldığı oylamada AK Parti Antalya Milletvekili Şahin 322, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici 96, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata 71, DTP
Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan 20, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ise 8 oy aldı. Oylamada 10 boş, 4 geçersiz oy çıktı. İkinci turda da yeterli oy sayısına ulaşılamadığından, üçüncü tur oylama yarın saat 15.00'te yapılacak. Üçüncü turda salt çoğunluk olan 276 oy aranacak.