Sendikalı oldukları için işten atılan 380 Sinter Metal işçisine destek

Açıklama: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, yaklaşık 7.5 ay önce sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları öne sürülen 380 Sinter Metal işçisine destek vermek için yürüyüş düzenledi.
Kategori: İstanbul
Eklenme Tarihi: 05-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 06-Haziran-2020, 21:19
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=406 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, yaklaşık 7.5 ay önce sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları öne sürülen 380 Sinter Metal işçisine destek vermek için yürüyüş düzenledi.
DİSK üyeleri ve Sinter Metal işçilerinden oluşan yaklaşık 60 kişilik grup Taksim Meydanı'nda toplandı. Çeşitli sloganlar atan grup, Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüşün sonunda açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, "18 Aralık 2008 tarihinden bu yana 7.5 ayda 380 Sinter işçisi fabrika önünde direnişlerini sürdürürken, bir yandan da açtıkları işe iade davalarını takip etmekteydiler. Metal-İş üyesi 380 işçi sendikalı oldukları için işten atıldılar. Çalışma Bakanlığı iş
müfettişlerinin hazırladıkları raporlarda bu açıkça iade edilmiştir'' dedi.
Görgün, işçilerin sendikal nedenlerle işten atıldıklarının Bakanlık raporunda yazdığını belirterek davanın uzamasını da eleştirdi.
Avrupa Metal İşçileri Federasyonu'nu (EMF) temsilen Tony Murphy de sonuna kadar işçilerin yanında olacaklarını söyledi. Grup basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.