Uludağ'ın altyapısı Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.

Açıklama: Uludağ'ın altyapısı Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi.
Kategori: Bursa
Eklenme Tarihi: 07-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 07-Aralık-2021, 05:18
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=415 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - Uludağ'ın altyapısı Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Uludağ'ı Davos'a dönüştürme hedefinde olan Bursa Büyükşehir Belediyesi yeni planla dahilinde Uludağ'a rekreasyon alanları, spor tesisleri, günübirlik tesisler, sosyal donatı alanları, otopark ve yeni teleferik yapacak. Protokol imza töreninde konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Uludağ'da yıkım yaparak kargaşa çıkarma amacında olmadıklarını belirterek, "İlk kazma kamu binalarına vurulacak.
Uludağ'ı yıkıp insanları mağdur etme yaklaşımında değiliz" dedi.
Heykel'deki tarihi Valilik binasında Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe ve Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç'ın katılımıyla Uludağ Milli Parkı altyapı hizmetlerinin Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesini sağlayan işbirliği protokü imzalandı.
Uludağ'daki 1964 yılında yapılan plandan sonra ilk defa ciddi bir çalışma yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gerçek icraatların yapılması için uygulamalı imar planının yapılacağını söyledi. Yaklaşık 50 yıldır ciddi bir adım atılmayan Uludağ için protokol çalışmalalarının son aşamaya geldiğini kaydeden Başkan Altepe, "Tüm kurum ve kuruluşlarının katılımıyla 1/25 binlik planın son bölümleri yapıldı. Gerçek icraatın yapılması için uygulamalı imar planları yapılacak. Önemli
çalışmalar yapıldı. O bölge insanıyla durumu paylaştık. Daha sonra da hafta içinde ugulamalı imar planı ile ilgili toplantı yaptık. Otel esnafımızla onların görüşlerine başvurduk. Boş bir arazide bu yapılmıyor. Binaları tamamlanmış tahsis belgeleri bulunan yatırımcılar var. Onların da görüşleri alınmalı. Sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınacak. Uludağ'da 50 yıldır önemli bir hizmet yapılmıyor. Buna son verilmesi gerekiyor. Onun için de imar planı bir an önce çıkarılmalı. Böylece altyapı sağlıklı olsun.
Oyun alanları ve otoparklar, spor alanları yapılmalı. En kısa zamanda herkesin katkısıyla başlayacak. Eksiklikleri giderelim. Protokol çalışmamız son aşamaya geldi. Bu protokolü Sayın Valimizle imzalayacağız. Bu protokol daha da gelişerek devam edecek" diye konuştu.

YENİ TELEFERİKTE SONA GELİNDİ, KAZMA VURULACAK
Uludağ'daki proje çalışmalarının son aşamaya geldiğini anlatan Başkan Altepe, teleferikle ilgili ciddi adımlar atıldığını, kazma vurulma aşamasına gelindiğini söyledi. Vali Şahabettin Harput da, Uludağ'da tam mutabakat sağlandığını ifade ederek, protokolle önemli bir adım atıldığını, Uludağ'ın 4 mevsim kullanılacağını anlattı.
Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç ise, Uludağ'ın yapılan protokolle daha hızlı ve zengin altyapı hizmeti alacağını kaydetti

KAMU BİNALARI ÖNCELİKLE YIKILACAK
Uludağ için son 6-7 yıldır yoğun bir şekilde çalışıldığını ifade eden Devlet Bakanı Faruk Çelik, Uludağ'ın uzun yıllar tartışma konusu olmasının talihsizlik olduğunu söyledi. Bugün daha bir kararlılık içinde olayın üzerine gittiklerini kaydeden Bakan Çelik, Uludağ'daki değişim için ilk önce kamu binaların yıkılması gerektiğini vurguladı.
İşletme sahiplerinin mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Çelik, "Uludağ'ın sıkıntılarının çözümü konusunda ilgili bakanlıklar ve büyükşehir belediyesi kararlılık içinde ciddi bir irade mutabakat yaptık. Gerçekten bu ortak iradeye katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu çağda bu devirde Uludağ'ın plansız olmasını savunmak mümkün mü? Yazık değil mi, ülke ekonomisine? Büyük bir haksızlık. Aksini söyleyen birisi asla görmedik. Uludağ'daki kötü gidişata 'dur' deyebilmek için ilk
önce plan yapılmalı. Hükümet ve yerel yöneticiler olarak Uludağ'daki 1/25 binlikte son aşamaya geldik. Çalışmalar son aşamaya geldi. Teleferik konusunda da kazma vurulma aşamasına gelindi. Plana herkes sahip çıkmalı. Uludağ'da ilk önce kamu binalarının yakılması gerekir. Başlanacaksa kamu binalarından başlanılmalı" şeklinde konuştu.
"Uludağ'ı yıkarız" anlayışında olmadıklarını hatırlatan Bakan Çelik, "Karşımıza çıkan tartışma şekline bakıyorsunuz, çok farklı. 'Yıktırmam, yıkarım, yıkın' anlayışı. Kim, 'Yıktırmam, ya da yıkarım' diyor. Doğrusu bunlar sonuç itibariyle yapılan konuşmalardan alınan birer cümle. Kelimenin manşetlere taşınması şeklinde bir bakış açısı. Bu Uludağ'a yapılacak yanlışlık ve haksızlıktır. Çalışma sistemi belli. Uludağ'ın plana kavuşturulması, bu esnada tüm kesimlerle taraflarla biraraya gelip diyalogla
meselenin çözümüne çalışılıyor. Bizler 'Uludağ'ı nasıl yıkarız, insanları nasıl mağdur ederiz' yaklaşımında değiliz. Bir plan çıkacak. Hepimiz sahip çıkmamız gerekiyor. Bir yerde yıkım olacaksa önce kamu binaları yıkılacak. İlk kazmayı da biz kamu binalarını yıkarak başlatacağız. O plan çerçevesinde otel sahipleriyle birlikte yapılacak değerlendirmelerde en ideal planı uygulamaya çalışacağız. Amaç bir kargaşa çıkartmak değil, Uludağ'ın bir cazibe merkezi haline getirilmesidir" ifadelerini kullandı.