Hasta teröristin durumu ile bir Bakan ilgileniyor

Açıklama: TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, kanser hastası olan terör örgütü üyesi hükümlü Güler Zere'nin hastanede sağlıksız koşullarda tedavisinin sürdüğü yolundaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 07-Ağustos-2009
Geçerli Tarih: 27-Şubat-2020, 01:05
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=416 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, kanser hastası olan terör örgütü üyesi hükümlü Güler Zere'nin hastanede sağlıksız koşullarda tedavisinin sürdüğü yolundaki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.
Güler Zere'nin tedavisinin sürdüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde incelemelerde bulunduktan sonra Başhekim Prof. Dr. Behnan Alper'den hastanın durumu hakkında bilgi alan Üskül, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Zere'nin durumunu yerinde izlemek için Adana'ya geldiğini belirten Üskül, "Kendisi hastanenin mahkum koğuşunda kalıyor. Ben geldiğimde yanında kız kardeşi vardı. Tedavisiyle ilgili gerekenler yapılıyor. Kendisi şubat ayından beri hastanede doktorların gözetimi altındadır. Zaten Zere'nin hastanede kalıyor olması tedavisini kolaylaştırıyor. Aksi takdirde her gün dışarıya çıkıp, buraya ışın tedavisi için gelmesi gerekirdi" dedi.
Üskül, Zere'nin bodrum katta kaldığı yönünde iddiaların da gerçek dışı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bodrum katta kaldığı söyleniyor, kendisi zemin katta kalıyor. Siz, zemin katta kalan bir hasta için 'bodrum katta kalıyor' derseniz, ondan sonra söyleyecekleriniz konusunda inandırıcı olmanız zorlaşır. Öbür hastalara hangi işlem yapılıyorsa Zere ile diğer tutuklu ve hükümlülere de o yapılıyor. Her gün çarşafları değiştiriliyor, her gün temizlik yapılıyor. Bu yapılan işlemler de güvenlik kameraları tarafından kayıt altına alınıyor."
Şubat ayında geldiği hastanede iki ameliyat geçiren Güler Zere'nin ışın tedavisinin devam ettiğini ve yanında kalan refakatçilerinin 4 günde bir değiştiğini ve bu sayede tüm yakınlarını görebildiğini söyleyen Üskül, "Aslında refakatçinin dışarıda kalıp yalnızca ihtiyaç zamanında içeri girmesi gerekirken, 24 saat hastanın yanında kalmasına izin veriliyor. Bu ilk uygulamadır Türkiye'de, ama doğru bir uygulamadır. Bütün bu esneklikler gösterilmişken bu haksız iddialarda bulunulması doğru değil" diye konuştu.
Zafer Üskül, incelemeleriyle ilgili bir rapor hazırlayarak TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na sunacağını kaydetti.