İlker Başbuğ balyoz ve cami bombalama yalanını lanetledi

Açıklama: Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, balyoz ve cami bombalama yalanını lanetledi. Haberi yapan vicdansızlara "Mehmetçik Allah Allah diyerek taaruz ediyor, eğitim yapıyor. Nasıl cami bombalar" diyerek çok sert tepki gösterdi. Darbe söylentisi yapıp sokakta yürüyen, özgürlük pankartı açan şaşkınlara da cevap verdi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 25-Ocak-2010
Geçerli Tarih: 08-Temmuz-2020, 05:27
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=562 adresinden bakabilirsiniz


İlker Başbuğ Kurtuluş Savaşı’nın komutanlarından Kazım Karabekir’i anma töreninde Taraf ve yandaş medyanın yaptığı yalan yanlış haberler için vatandaşlara Kazım Karabekir’in bir sözü ile ders verdi.


''Vatandaş! Yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Her işin evvela hakikatini ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap.”


Kazım Karabekir’in bu sözü için İlker Başbuğ, ''Bugün buna çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.


Uzun zamandır Taraf ve yandaş medyanın yalan haberlerle orduya saldırma ve halkı orduya karşı düşman etme gayretleri, bu sözlerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.


Ve İşte İlker Başbuğ’un o konuşması:


"Talimnamelerimizden baktığımız zaman özellikle hücum bölümü, hücum bölümü ne demek? Taarruzun en son safhası. Biz askere ne dedirttiriyoruz biliyor musunuz? “ALLAH, ALLAH” diye askere taarruz ettiriyoruz. Yani şimdi ben size soruyorum, vicdansızlara soruyorum. “ALLAH, ALLAH” diye askerine hücum ettiren, taarruz eden bir ordu, nasıl ALLAH’ın evi Camiye bomba atmayı düşünür. Vicdansızlıktır. Lanetliyorum bunları. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Bu Çanakkale’de de böyleydi. İstiklal Savaşında da böyleydi. Bugün de böyle. Bugün de bu Ordunun Mehmetçiği, “ALLAH, ALLAH” sesleri ile eğitimde düşmana, taaruz ediyor. “ALLAH, ALLAH” sesleri ile eğitim yapıyor. Talimnamemizde var. Ya böyle bir Ordu, böyle bir Ordu’nun kişileri çıkacak, ALLAH’ın evi Camilere bomba atacak, oradaki dini ibadetini yapan kişilere şey yapacak. Lanetliyorum. Yine bu Ordu’nun kişileri çıkacak kendi uçağını v.s. bilmem ne yapacak. Lanetliyorum. Türk Ordusu’nun da bir sabrı var. Bu asker şimdi bölgede elinde silah yine bekliyor bu ülkeyi bizim için. Siz bu Ordu’nun tümünü nasıl böyle itham edersiniz. Hiç mi vicdanınız yok, yapanlara söylüyorum." 


İlker Başbuğ, orduya karşı saldırılar karşısında sessiz kaldıkları gibi, iddiaları ciddiye alıp Taraf ve yandaş medya ile birlikte hareket eden devlet yetkililerine de bir hatırlatma yaptı.


Ordunun ait olduğu devletin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı için, İlker Başbuğ’un yaptığı hatırlatma şöyle:


“Görüş, düşünce ve tekliflerimi Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’a da arz ettim. Bunların sonuçlandırılmasını da takip edeceğiz. Bizim dışımızda da tedbirler alınması zorunluluğu var.”

 

 
 


 
 

Dışardan bakınca ülkede darbe var havası veren, hatta sokağa çıkıp darbe aleyhinde gösteri yapacak kadar şaşırıp, elinde “özgürlük” pankartı taşıyanlar için de İlker Başbuğ şu ifadeleri kullandı.

 

“Son alarak, bunu söylemekten hicap duyuyorum ama söylemek zorundayım; son dönemde darbe, darbe iddiaları gündemi teşkil etmektedir. Hicap duyuyorum. Bu kapsamdaki iddialardan fevkalade rahatsızız. TSK’nın durumu pozisyonu nettir. Söyledim, bir kere daha tekrar etme ihtiyacı duyuyorum. Ben 1960’da askeri lise öğrencisiydim. 1962’de genç bir teğmen olarak kıtaya katıldım. 50 yıl, Türkiye’nin yaşadığı olayları, görevim nedeniyle bazı detaylı, bazı sizin gibi yaşayan birisiyim. Türkiye’de bazı olaylar yaşandı. Bugün bu olayların geride kaldığını değerlendiriyoruz. Bu süreçte yaşanan olaylardan herkesin kendi başına düşen dersleri çıkardığını düşünüyoruz.

 

Artık Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, ülkenin huzur ve barışa ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bugün herkesin, 72 milyonun yürekten inanması gereken husus şu olmalı; demokraside en önemli husus iktidarın seçimlerle demokratik yöntemlerle el değiştirmesidir. Buna, bu düşünceye de herkesin yürekten inanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Haklı olarak şunu soruyorum; darbe iddialarının devamlı gündemde kalmasından kim menfaat duyuyor? Ben rahatsızlık duyuyorum. Bu yararlı bir şey değil.”

 

Demek ki darbe laflarını sürekli gündemde tutmak da TSK yı yıpratma faliyetinin bir parçası olduğu gibi, birilerinin de menfaatine yarıyor.

 

-----------------

KONUŞMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN:

http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=566  

 

-----------------

"Taraf'ın arkasında cami bombalayanlar mı var?" haberini okumak için tıklayın:

http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=565

 
 
Orgeneral İlker Başbuğ