Bursa Orhangazili ilköğretim öğrencisi Gizem ve Havva

Açıklama: Bursa Orhangazi'de ilköğretim 3. sınıf öğrencisi olan Gizem Bera Yüksel ve Havva Mutlu'nun yoksulluğu Facebook sayesinde görülebildi. Beyaz'ın programına konuk olan minik öğrenciler, öğretmenlerine soruşturma başlatan ve programa izin vermeyen Vali'ye kızdı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 01-Şubat-2010
Geçerli Tarih: 06-Haziran-2020, 19:33
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=570 adresinden bakabilirsiniz


Bursa Orhangazi’de ilköğretim 3. sınıf öğrencisi olan Gizem Bera Yüksel ve Havva Mutlu, büyüklere müthiş dersler verdi.

 

Gizem Bera Yüksel’in durumu yandaş medyanın gizlemeye çalıştığı vatandaşın yoksulluğunu gözler önüne serdi.

 

“Atatürk İlköğretim Okulu 3-F sınıfında, sınıf öğretmeni Cemal Aykaç'ın karne dağıtım gününde hatıra olsun diye çektiği sınıf başkanı Havva Mutlu ve yardımcısı Gizem Bera Yüksel'in video görüntüleri önce sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta ardından televizyonlarda yayınlandı. İzlenme rekorları kıran video görüntülerinde öğretmeninin kendisini fakir bir öğrenci olduğu için değil, diğer arkadaşlarının başkanlığı sırasında başkanlık görevini merak ettiği için başkan seçtiğini söylemesi videoyu izleyen milyonlarca insanın yüreğini burktu

 

Daha sonra ayağındaki yırtık botu göstererek okula gelirken ayağının ıslandığını söyleyen minik öğrenci arkadaşının botunu göstererek 'benim babam-annem böyle bot alamıyor' diyor. Babasının inşaat işçisi olduğunu ve kaza geçirdiğini söyleyen sınıf başkanı babasının okumaları için ekmek parasını kazanmaya çalıştığını söylüyor.

 

Anne Ayla Yüksel, "Kış şartları ağır geçiyor. Bir torba kömür alabilmek için kaymakamlığa başvurduk ancak kimse bize bir torba kömür dahi vermedi. Kaymakamla görüşmeye çalıştık görüşemedik. Kimseyi tanımıyoruz. 19 yıldır Orhangazi'deyiz, Belediye Başkanı İsmail Tartar'la görüşmek istedik. Ancak onunla da bizi kimse görüştürmedi. Tüm görüşme tekliflerimiz geri çevrildi" diye konuştu. Başbakanın sözlerini hatırlatan anne Ayla Yüksel başbakan 'kömür girmeyen ev kalmayacak, sobası tütmeyen ev kalmayacak' diye seslenirken biz Orhangazi'de bir torba kömür dahi alamadık. Orhangazi bizim feryadımızı duymadı bir video sayesinde Türkiye bize yardıma koştu. Bu durum bizi çok üzdü" diye konuştu.” (Milliyet)

 

Şimdi ilk video ile Gizem ve Havva neler anlatıyor, izleyin:

 

 

 

 
Facebook'ta Paylaş

 

Vatandaşın yoksulluğunu örtmeye çalışan, gizlemeye çalışan yandaş medyanın sakladığı yoksulluk, facebook aracılığı ile ancak duyulabiliyor.

Yetkililerin görmediklerini, duymadıklarını vatandaş facebook ile duyurmaya çalışıyor.

Yakında Youtube sitesi gibi Facebook ve Dailymotion siteleri de engellenirse şaşırmayın…!

 

Ve bu yoksulluğun gözler önüne serilmesine sebep olduğu için, beklenen, alışılmış baskı, diktatörlük gibi susturmalar burada da yine  devreye giriyor.

Kazara, bilmeden ve Facebook’un hızlı yayılma özelliği nedeniyle halkın uyanmasına ve gerçekleri görmesine sebep olduğu için öğretmen hemen baskı altına giriyor.

Evet, bunu duyuran öğretmen, niye vatandaşı uyandırdın diye , baskıya maruz kalıyor.

 

13 yaşındaki bir öğrenci Başbakan’ı eleştirdiği için mahkemelik olduğu gibi, yakında bu ilkokul öğrencisi minik Gizem de mahkemelik olursa şaşırmayın.

Hatta hükümeti yıkmaya teşebbüs eden silahlı terör örgütü üyeliği ile de suçlanabilir ..!

 

Görüntüleri çeken öğretmenle ilgili Bursa İl Milli Eğitim Müdürü hemen soruşturma başlatmış. Hatta gerekirse öğretmenin açığa alınabileceğini söylemiş. Ayrıca öğretmenin Beyaz’ın programına çıkmasına Valilik izin vermemiş.

 

Kanal D televizyonunda Beyaz’ın programına konuk olan öğrenciler ise bu durumu şu sözlerle anlatıyor:

"Öğretmenime neden izin vermediler. O valilerin kalıplarına tüküreyim. Sıcacık koltuklarında oturuyorlar. Öğretmenimden ne istediniz”

 

Bu sözlerde bir şey dikkatimizi çekiyor. Yakacak kömür bulamayan yoksul ailenin minik Gizem’i için sıcacık oturacak bir yer büyük bir lüks. Arkadaşının çizmesi de öyle…!

 

Susturmaya çalışsalar bile Türkiye’nin bir ucundaki, bir sınıftaki yoksulluk bile herkese ulaşıyor. Herkes öğreniyor.

AKP’liler Ankara’nın göbeğindeki Tekel işçilerinin sesini duymasalar da, halk, Anadolu’nun bir köşesindeki sınıfta, evde, halkın yoksulluğunu duyuyor ve görüyor.

 

Tüm gizlemelere, örtmelere, baskılara rağmen AKP iktidarının halkı ne kadar yoksul düşürdüğü, işte böyle yayılıyor.

Hiçbir şey yandaş medyada gösterilmeye çalışılan pembe tablolar gibi değil..!

Vatandaş kendi cebini, yandaş medyaya bakarak ölçmüyor.

Vatandaş kendi cebini görebiliyor… Sayabiliyor, hesaplayabiliyor..!

Ve vatandaş seçim geldiğinde yandaş medyaya bakarak değil, cebine bakarak oyunu kullanacak..!

 

Hiçbir şey aynı eve günde 5 tane giren gazetelerin gösterdiği gibi olamaz..!

Bir birinin aynı olan gazetelerin gösterdiği gibi de olamaz.

Halkın düşüncesini seçim sonucunu 5’e bölerek öğrenirsiniz..!

 

Gizem’in öğretmenini savunduğu videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

 
Facebook'ta Paylaş