Para var, okul bitmiyor

Açıklama: 2007' de yapımına başlanan Dr. Sebahattin Akyüz Lisesi, müteahhittin 186 bin TL'lik alacağı nedeniyle devlete aktarılamadı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 09-Temmuz-2009
Geçerli Tarih: 07-Mart-2021, 08:43
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=65 adresinden bakabilirsiniz


(İHA) - 2007’de yapımına başlanan Dr. Sebahattin Akyüz Lisesi, müteahhittin 186 bin TL’lik alacağı nedeniyle devlete aktarılamadı. Hal böyle olunca hayırseverlerden toplanan ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne aktarılan yaklaşık 200 bin TL’lik bağış okul için kullanılamıyor.
AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, Ziraat Odası Meclis Toplantısı’na katıldıktan sonra, büyük ölçüde tamamlandığı halde bazı eksiklerinden dolayı hizmete sunulamayan Dr. Sabahattin Akyüz Lisesi’ne giderek incelemede bulundu ve Yüksek Mimar/Müteahhit Atilla Düz ile görüştü.
Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve merhum Dr. Sahabattin Akyüz’ün oğullarından Aydın Akyüz ile de telefonla görüşmeler yapan Hıdır, Vali Yardımcısı Yüksel’den konunun kendileriyle alakalı olmadığı yönünde cevap alırken, Aydın Akyüz’ün “Aile olarak katkıda bulunma imkanlarının olmadığı, ancak başka hayırseverleri devreye sokmaya çalışacakları” yönündeki ifadelerinin ardından tekrar Düz’e konu hakkında fedakarlık yapmasını istedi.
Dr. Hıdır, “Siz bir fedakarlık yapmalısınız. Binayı Milli Eğitim’e teslim edip buradaki aksaklığın giderilmesini sağlamalısınız. Bu noktada ben iktidar partisi milletvekili olarak, Valilik ve Milli Eğitim’de de size karşı, sizin taleplerinizle ilgili herhangi bir haksız durumla karşılaşmayacağınızı garanti ediyorum. Bu sorunu çözelim. Hepimiz çözüm için bir şeyler yapalım” dedi.
Düz ise, bazı kaygılarını dile getirdi ve görüşmede hazır bulunan Lise Yaptırma Derneği yöneticisi ile teması sürdüreceklerini belirtti.
Dr. Sabahattin Akyüz, hayırsever Fadime Bayar tarafından bağışlanan arsa üzerine Lise Yaptırma ve Öğrencilerini Koruma Derneği’nin adeta ‘kapı kapı dolaşarak’ sağladığı vatandaş desteğiyle su basamağını ve su basamağının üstündeki katın yaklaşık üçte biri tamamlanmış durumdaki binanın bitirilmesi için yaklaşık 2 milyon TL bağışta bulunma taahhüdünde bulunmuş ve 22 Mayıs 2007 tarihinde, dönemin Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı ile Dr. Sabahattin Akyüz, bu taahhüdü içeren protokolü imzalamışlardı.
Protokolün imzalanmasının ardından yapım çalışmaları Mimar - Müteahhit Atilla Düz tarafından hemen başlatılmış ve kısa bir sürede yeni lise binası yapılmıştı.