Ayhan Say Hakkari'de kimyasal silahla mı şehit edildi

Açıklama: Şehitlerden Uzman Çavuş Ayhan Say'ın babası Hasan Say Habertürk'e yaptığı açıklamada oğlunun şarapnel parçaları ile değil, akciğerlerinin patlaması, akciğer yetmezliği sonucu şehit olduğunu söyledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 26-Temmuz-2010
Geçerli Tarih: 08-Temmuz-2020, 03:51
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=664 adresinden bakabilirsiniz


Hakkari-Çukurca’da 20 Temmuz 2010 gecesi teröristlerin saldırısı sonucu 5 askerimiz şehit edilmişti.

Şehitlerden Uzman Çavuş Ayhan Say’ın babası Hasan Say Habertürk’e yaptığı açıklamada oğlunun şarapnel parçaları ile değil, akciğerlerinin patlaması, akciğer yetmezliği sonucu şehit olduğunu söyledi. Bu durum teröristlerin kimyasal silah kullandığı şüphesini güçlendirdi.

 

Fosfor bombası nasıl etki yapıyor

 

“Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduğunu ortaya koymuştur.”

 

Fosfor zerrecikleri farklı silahlarda ve farklı yöntemlerle kullanılabiliyor.

Fosfor bombalarını İsrail Gazze saldırılarında da kullanmış ve büyük tepki çekmişti.

 

Ayhan Say’ın babasının anlattığına göre şehitlerimiz kahramanca mücadele etmişler:

 

“O gece termal kameralı silah olan Bixi markalı silah bir tek Ayhan’da varmış. 9 bin mermi sıkmış oğlum. Cesedine baktım, sağ omzu mosmor olmuştu. Bir omuz, binlerce mermi attıktan sonra ancak öyle morarabilirdi. Komutanları, ‘Birbirlerinin yaralarını sararak, çatışmaya devam etmişler. Onlar olmasa şehit sayısı artardı’ dediler”

 

“O gece oğlumun yanında olan sıhhıyeci, GATA’dan taburcu oldu. Bizi aradı. Yaralılardan epeyce şarapnel parçası toplamış. Ayhan’ın kalçasından da parçalar almış. Şarapneller, Ayhan’ı etkisiz hale getirmemiş. Ayhan’ın roket basıncından akciğerleri patlamış, akciğer yetmezliğinden vefat etmiş. Onunla ve diğer şehitlerle gurur duyuyorum.”

 

“Teröristleri hareket ettirmeyişi diğer askerlerimize zaman kazandırmış. Oğlum, mevzisine giren 2 kişiyi öldürmüş. Cenazeye katılan Yarbay, ‘kanını yerde koymamış, şerefiyle çatışmış. Belki şehit sayısı 60-70’in üzerinde olurdu. Teröristlere bu imkânı vermedi. Ayhan’ın direnciyle Allah’ın izniyle önlendi’ dedi. Herkes arayıp bizi tebrik ediyor.”

 

“Vatanını,mesleğini, bayrağını severdi. Sevdikleri uğruna da, rabbim onu şehit etti inşallah. Kendini vatanı, bayrağı, arkadaşları uğruna feda etti. Beyhude ölmedi.”

 

KAYNAK:

http://www.haberturk.com/

 
Facebook'ta Paylaş