Fukarayı ağlatan BEDAŞ ve taşeronları birbirine düştü

Açıklama: Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (BEDAŞ) İstanbul'da taşeron firmalara ihale ettiği 'elektrik kesme, açma ve ihbar' işinde anlaşamazlıklar çıkmış..
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 11-Ekim-2012
Geçerli Tarih: 07-Mart-2021, 08:18
Site: www.fikriyet.com
URL: Bu konuya http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=742 adresinden bakabilirsiniz


 

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (BEDAŞ) İstanbul'da taşeron firmalara ihale ettiği 'elektrik kesme, açma ve ihbar' işinde anlaşamazlıklar çıkmış..

 

BEDAŞ, taşeron firmalar ve sendika arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonucu taşeron şirketlerden birinin sahibi bunalıma girip intihar etmiş.

 

Fakir fukaranın elektrik faturasından, açma kapama, saat okuma, kaçak bedeli vb. binbir türlü kesinti yapan elektrik dağıtım firmaları ve taşeronları, sonunda fakir fukaranın ahını alıp birbirine düştüler.

 

Bir çok aileye küçük elektrik faturaları yüzünden haciz gelmesi üzerine, yargı paketi ile düzenleme yapılmış ve elektrik şirketleri ile taşeronların vatandaşı canından bezdirmesinin önüne biraz da olsa geçilmişti.

 

Taşeron firmalar; elektrik faturalarından sayaç okuma bedeli, açma kapama bedeli adı altında yaptıkları işin bedelini aldıkları gibi, elektrik dağıtım şirketlerinden de bu yaptıkları iş için ayrıca hizmet bedeli alıyorlar.

Kısacası vatandaş elektriğe para ödediği gibi, saatini okutmaya da ekstradan para ödüyor. Taşeron firma ise bu bedeli hem elektrik dağıtım şirketinden, hem de vatandaştan alıyor.

 

Taşeron firmalar, elektrik borcunu bir hafta geciktiren vatandaşın elektriğini anında kesip, vatandaşı elektriksiz yaşamaya mahkum ettikleri gibi, 20 TL açma kapama bedelini de faturaya ekliyorlar. Açma kapama ücreti adı altında ekstra bir ücreti de, saat okuma ücreti gibi vatandaştan tahsil ediyorlar.

 

Santrali ile, elektrik direği ile, kablosu ile her şeyi ile bir zamanlar devletin olan elektrik kurumu, iki defa pazarlanarak, suyunun suyu çıkarılarak, vatandaşa zulüm aracı haline döndü.

 

Elektrik dağıtım şirketleri ve taşeron firmalar, sık sık fakir fukaranın ve şehit evlerinin aylardır kesilmiş elektrikleri ve hacze uğramış vatandaşların acıklı durumları ile gündeme geliyorlardı.

 

Son yargı paketi ile hala vatandaşın elektriğini kesilebiliyor olsalar da, haciz için az da olsa önlem alınmış durumda.

 

“İcra İflas Yasası'nda yapılan değişiklikle vatandaşların yatıramadığı elektrik, su, telefon faturaları icraya gittiği için, 3 katına yakın para ödeme dönemi sona erecek. Brüt asgari ücretin iki katına kadar olan faturalar ödenmezse, önce vatandaş mektupla 'bunu öde' diye uyarılacak. Takvim gazetesinin haberine göre, 7 iş günü içinde faturayı ödemezse icra işlemleri başlayacak. Mevcut sistemde fatura belli süre içinde ödenmediğinde süre tanınmadan icraya gidiliyor.”

 

Yenişafak Gazetesi’nde konuyla ilgili yer alan bir cümle ise dudak uçuklatacak türden. Taşeron firmalar ve BEDAŞ arasında, adeta vatandaşı nasıl yolabiliriz kavgası yaşanmış:

 

“BEDAŞ'ın Sezen Yavuz adlı firmaya 'Abonenin elektrik borcu 10 TL'yi aştığında kesim yapabilirsin' izni verdiği, ancak bu kuralın başka taşeron şirketler için aynı şekilde işlemediği kaydedilmişti.”

 

NOT: Bu haberi ihale peşinde koşan medyada göremezsiniz..!

 

KAYNAK:

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/742682-hacze-son

http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/ihale-baskisi-olume-goturdu-10.10.2012-414390

 
İzmir Foça’da şehit düşen er Özkan Ateşli’nin ölümünden 21 gün sonra, BEDAŞ, Ateşli ailesine icra takibi başlatmıştı.

http://www.gercekgundem.com/?p=488422