fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TSK "kağıt parçası" nın soruşturulmasını istiyor

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 04-Eylül-2009, 16:09   : 1548
Cansu Deniz
Yazar: Cansu Deniz
TSK

TSK, Basın Bilgilendirme Toplantısında orduyu yıpratmak amacıyla yayınlanan "kağıt parçası" nı hazırlayanların ve yayınlayanların soruşturulmasını istedi. "İrtica ile mücadele eylem planı" isimli sahte belgeyi bahane ederek kimi medya organları orduya karşı saldırıya geçmişti.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


      Taraf gazetesinde yayımlanan ve sonradan sahte olduğu tespit edilen bir kağıt parçası üzerine Taraf ve bazı medya organları orduya karşı saldırıya geçmişti.

      Orduyu oldukça fazla yıpratan "kağıt parçası" nın orduyu yıpratma amaçlı hazırlandığı ve hazırlayanın bulunamayacağı o günlerde konuşuluyordu. Nitekim üzerinden aylar geçmesine rağmen konu unutuldu.

      Orduya saldıranlarıun yaptıkları yanlarına kar kaldı.

      TSK bugün yaptığı Basın Bilgilendirme Toplantısında konunun araştırılmasını istedi.

      Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda yapılan açıklamalar şöyle:

     Değerli Basın Mensupları,

      Bildiğiniz gibi, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 87’nci yıldönümü; tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerimizde, Zafer Haftası boyunca ve 30 Ağustos günü, görkemli etkinliklerle kutlanmıştır.


      Kutlamalar süresince Türk Silahlı Kuvvetlerinin mutluluk ve heyecanını vatandaşlarımızla paylaşmak maksadıyla, yurdun dört bir yanında Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan afiş ve panolar sergilenmiş, Türk Silahlı Kuvvetlerini tanıtıcı standlar açılmış, Zafer Haftası boyunca bando konserleri ve halk konserleri düzenlenmiştir. Tüm bu etkinliklere kadirşinas halkımız büyük ilgi göstererek yoğun katılım sağlamıştır.


      Kutlamalar kapsamında 25-30 Ağustos tarihleri arasında icra edilen törenlerin 27 Ağustos tarihinde icra edilen bölümüne, Sayın Genelkurmay Başkanımız, Kuvvet Komutanlarımız ve Jandarma Genel Komutanımız da ilk kez katılarak Afyonkarahisar halkının büyük bir coşku ve sevgi seliyle karşılanmışlardır.


      Afyonkarahisar’dan söz etmişken, bildiğiniz gibi, 17 Ağustos 2009 tarihinde, Elazığ’da şehit olan askerlerimizden birinin değerli babası, bu şehrimizde ikamet etmektedir. Kendisine çeşitli çevrelerden, olaya karışan subayın dava edilmesine yönelik telkinlere karşılık, dün yaptığı onurlu açıklamanın, dikkatlerinizden kaçmadığını düşünüyorum.


      29 Ağustos tarihinde devlet mezarlığında yapılan törene, bu yıl ilk kez Ankara garnizonunda görev yapan tüm general ve amirallerin katılımıyla, ebediyete intikal eden devlet büyüklerimize, anlamlı bir saygı ifade edilerek emanetlerine kararlılıkla sahip çıkılacağı vurgulanmıştır.


      30 Ağustos tarihinde hipodromda icra edilen geçit törenine, bu yıl, halkımız şu ana kadar görülmemiş düzeyde ilgi göstererek, büyük bir katılım sağlamıştır. Geçit törenine bu yıl, geçen yıllardan farklı olarak, daha fazla sayıda, birlik, araç, gereç katılmıştır. Hipodromdaki bu görkemli törene katılan vatandaşlarımız, resmi geçit yapan tüm personelimizi bağrına basmış, büyük bir coşku ve heyecanla töreni, anlamına yaraşır şekilde kutlamışlardır. Bu yıl ilk kez hazırlanan, 8000 adet tören tanıtım broşürü ve Türk Silahlı Kuvvetlerini tanıtım CD’si, hipodromdaki törene katılan protokol, yabancı misafirler ve vatandaşlarımıza dağıtılmıştır.


      Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının, bir taburuyla Sıhhiye-Kızılay-TBMM güzergâhında ilk kez icra edilen yürüyüş,İstanbul’da Donanmanın Boğazda yapmış olduğu geçit töreni, halkımızın büyük ilgi ve sevgi seli ile izlenmiş, Türk Ordusunun kendi bağrından çıktığı gerçeğini tam anlamıyla herkese yaşatmıştır.


      30 Ağustos akşamı icra edilen resepsiyon, devlet erkânı, askeri personel, şehit ve gazi yakınları, bürokratlar, gazeteciler, yazarlar, işadamları, sanatçılar ve Ankaralı vatandaşlardan oluşan yaklaşık 3500 kişinin katılımıyla icra edilmiştir. Resepsiyonda icra edilen Sarı Zeybek Defilesi katılımcıların büyük beğenisini kazanmıştır.


      02 Eylül akşamı Genelkurmay Başkanı ve eşlerinin ev sahipliğinde, Gazi Orduevinde, Ankara Garnizonunda oturan 222 şehit ailesi ve yakınlarına bir iftar yemeği verilmiştir. Yemekle ilgili görüntüler, dün sizlere dağıtılmıştır. Ayrıca, katılımcıların fotoğraflarından bir bilgi notu, internet sitemizde yayınlanmıştır.


      İcra edilen tüm etkinlik ve kutlamalara büyük coşkuyla katılan tüm vatandaşlarımıza ve kutlamaların medyada kapsamlı bir şekilde yer alması için büyük gayret gösteren siz basın mensuplarına teşekkür ediyoruz.


      Değerli Basın Mensupları;


      Bölücü terör örgütü tarafından; 13 Nisan 2009 tarihinden itibaren ilan edilen sözde eylemsizlik döneminde eylemlerine aynı şekilde devam etmiş ve güvenlik güçleri ile sivil halka yönelik olarak;


      -   45 mayın ve patlayıcı madde kullanma,


      -   14 havan tacizi,


      -   41 taciz ateşi,


      -   4 sabotaj ve kundaklama,


      -   2 yol kesme,


      -   5 adam kaçırma ve 3 yağma olayı gerçekleştirmiştir.


      Aynı dönem içerisinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında 45 çatışma meydana gelmiş, 116 adet el yapımı mayın güvenlik güçleri tarafından patlamadan bulunarak etkisiz hale getirilmiştir.


      03 Temmuz 2009 tarihinde yapılan son Basın Bilgilendirme Toplantısından bu güne kadar geçen süre içerisinde 31 terörist kendiliğinden teslim olmuştur.


      Bu dönemde de bölücü terör örgütünden kaçışlar dikkat çekmektedir.


      Dönem içinde kendiliğinden teslim olan 31 kişi ile yapılan mülakatlarda;


      Kandırılma sonucu örgüte katıldıklarını,


      Katıldıktan kısa bir süre sonra, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü gördüklerini ve kaçmaya karar verdiklerini,


      Aileleriyle görüştürülmediklerini, bu konuda tehdit edildiklerini ailelerini ve özellikle annelerini çok özlediklerini,


      Son dönemde bölücü terör örgütü içindeki anlaşmazlıkların arttığını,


      Bu durumdan bilgisi olan ailelerin, çocuklarını dağdan kurtarmak için girişimlerini arttırdıklarını,


      Teslim olan 31 teröristin 11’i serbest, 10’u tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, 8’i tutuklanmış, 2’sinin ise adlî soruşturması devam etmektedir.


      03 Temmuz 2009 tarihinden bugüne kadar bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda;


      -   1 adet Doçka (14.5 mm) uçaksavar silahı,


      -   1 adet yerden havaya uçaksavar füzesi (SA-7) lançeri,


      -   2 adet Kanas keskin nişancı tüfeği,


      -   10 adet Makineli tüfek,


      -   4 adet M 16 piyade tüfeği,


      -   41 adet Kaleşnikof piyade tüfeği,


      -   1 adet G-1 piyade tüfeği,


      -   1 adet G-3 piyade tüfeği,


      -   8 adet RPG-7 roket atar,


      -   47 adet RPG-7 roketi,


      -   7 adet tabanca,


      -   8233 adet çeşitli çapta fişek,


      -   2 adet law,


      -   39 adet el bombası,


      -   2 adet mayın (aydınlatma),


      -   3 adet mayın (A/P),


      -   8 adet havan mühimmatı,


      -   26 adet roketatar sevk fişeği,


      -   2 adet telsiz (biri büyük, biri küçük),


      -   3,125 kg TNT,


      -   36,65 kg plastik patlayıcı,


      -   15.561 adet uçaksavar mühimmatı,


      -   5.150 kg yaşam malzemesi,


      -   29,05 kg patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirilmiştir.


      Değerli Basın Mensupları,


      Bildiğiniz üzere, 12 Haziran 2009 tarihinde bir gazetede yayınlanan “İrticayla Mücadele Eylem Planı” başlıklı bir haberle ilgili olarak, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmaya başlanılmıştır.


      Yürütülen soruşturma neticesinde, Askeri Savcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığına ve doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayınlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verilmiştir.


      Devam eden süreçte, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının; belgenin sahte olarak tanzim edilmesine ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bunun soruşturma dosyasından sızdırılması ve bir gazetede yayınlanması ile ilgili soruşturmanın ise Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmesine yönelik olarak, 07 Ağustos 2009 tarihinde yetkisizlik kararı verdiği öğrenilmiştir.


      Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle, iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir.


      Değerli Basın Mensupları;


      Üzerinde duracağımız bir başka konu ise “Arama Kurtarma Faaliyetleri”dir.


      Türk Silahlı Kuvvetlerince; 03 Temmuz – 04 Eylül 2009 tarihleri arasında toplam 220 arama kurtarma faaliyeti icra edilmiştir. Bu faaliyetler kapsamında; Jandarma Genel Komutanlığınca dört (4) ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca otuz iki (32) kişi ölü olarak bulunmuş, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca on altı (16), Jandarma Genel Komutanlığınca bir (1) ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca denizden 849 kişi sağ olarak kurtarılmıştır.


      Türk Silahlı Kuvvetleri imkan ve kabiliyetlerinin, vatandaşlara yardım ve destek maksadıyla kullanılması kapsamında;


      12 Temmuz 2009 tarihinde, yaralı üç vatandaşımız, Beytüşşebap Başaran Köyünden Şırnak Devlet Hastanesine,


      24 Temmuz 2009 tarihinde, kalp krizi geçiren bir vatandaşımız ile ağır yaralı diğer bir vatandaşımız, Tatvan’dan Van Devlet Hastanesine,


      12 Ağustos 2009 tarihinde, beyin kanaması geçiren bir vatandaşımız, Hakkari’den Van Devlet Hastanesine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopterler ile nakledilmiştir.


      Yine dönem içinde Gümüşhane ili, Torul ilçesi, Hurşit Çayı üzerindeki Torul barajına düşen aracın içerisinde bulunan kazazedenin çıkarılabilmesi maksadıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Kurtarma Timi görevlendirilmesi talep edilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen Kurtarma timi, 24 saat içerisinde bölgeye intikal ederek, 30 Ağustos 2009 tarihinde, 52 metre derinlikte bulunan aracı ve kazazedenin naaşını çıkarmış, Torul Cumhuriyet Savcılığına teslim etmiştir.


      Değerli Basın Mensupları,


      Türk Silahlı Kuvvetleri Yelken Erkek Takımımız, 22-29 Ağustos 2009 tarihleri arasında Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CISM) tarafından organize edilen Ordular Arası Dünya Yelken Şampiyonasında, 20 ülke arasında ikinciliği elde etmiştir.


      Önümüzdeki hafta, Türk Silahlı Kuvvetlerince basına açık olarak icra edilecek faaliyet yansıdadır. Ayrıca Sayın Genelkurmay Başkanının yapacakları ziyaretler ile ilgili bilgi vereceğim.


      Bilindiği gibi, Oramiral James G. STAVRIDIS, 24 Temmuz 2009 tarihinde Ankara’ya gelerek Sayın Genelkurmay Başkanını ziyaret etmiştir. Sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker BAŞBUĞ, 07 Eylül 2009 tarihinde, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı Mons/Belçika’da SACEUR Oramiral James G. STAVRIDIS’i ziyaret edecektir. Ziyaret esnasında; Türkiye ile NATO arasında mevcut ilişkiler ve müşterek faaliyetleri ilgilendiren konular üzerinde görüşmeler yapılacaktır.


      Ayrıca 1996 yılından 13 yıl sonra ilk kez, Sayın Genelkurmay Başkanımız, 8-10 Eylül 2009 tarihlerinde, Almanya Genelkurmay Başkanının resmi davetlisi olarak, Almanya’ya resmi bir ziyarette bulunacaklardır.

 
 
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |