fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Ak Parti neden kaybetti

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 15-Haziran-2015, 23:10   : 4297
fikriyet
Yazar: fikriyet
Ak Parti neden kaybetti

Milletvekili sayısı giderek azalan Ak Parti, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde tek başına iktidar olmak için yeterli oyu alamadı ve iktidarı kaybetti. Peki bu nasıl oldu.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milletvekili sayısı giderek azalan Ak Parti, 2015 genel seçimlerinde tek başına iktidar olmak için yeterli oyu alamadı ve iktidarı kaybetti. Peki bu nasıl oldu.

Muhafazakar kesimin oy vererek iktidar yaptığı AKP, 13 yılda muhafazakar kesimin siyasi gücünü bozuk para gibi harcadı bitirdi. İktidarları boyunca yaptıkları hatalar, pkk destekçisi partiyi ve sol partileri güçlendirdi.

Tarih tekerrürden ibarettir. Müslüman Türk milletinin başına geçecek olan yöneticiler, Ak Parti’nin neden ve nasıl kaybettiğini düşünürlerse, aynı kötü akıbete uğramayabilirler.

3 Kasım 2002 = 365 Milletvekili

22 Temmuz 2007 = 341 Milletvekili

12 Haziran 2011 = 327 Milletvekili

7 Haziran 2015 = 258 Milletvekili


Peki Ak Parti nasıl kaybetti?

-Halkın şikayetlerini ve mağduriyetlerini dinlemek için kurdukları birimler sadece dinledi, yeterli çözüm üretemedi. Dalga geçercesine bu birimlerden onlarca daha kurdular ve bununla övündüler.

-BİMER, AKİM, Cumhurbaşkanına yazın, TBMM Dilekçe komisyonu, Ombudsman, Tüketici hakem heyetleri ve diğer şikayet birimleri… Milyonlarca vatandaşın ortak sorunları, gaz almak için bu birimlerde birikti durdu. Şimdi birini daha kurmuşlar. CİMER.

-Bu ülkede en çok vergi veren, yani en çok para kazanan telefon operatörleri ve bankalar oldu. Çünkü milyonlarca vatandaşın hesabından hileli yollarla otomatik kesinti yaptılar. Nasıl olsa vatandaş bunları mecbur kullanacaktı. Vatandaş bunlardan illallah etti ancak çözüm yok. Milyonlarca kişi tek tek şikayet birimlerinde süründü. Parasını kaybeden üstüne soğuk su içti. Bunu başka büyük şirketler de öğrendi ve artık vatandaşı dolandırarak zengin olmak yöntem haline geldi.

-Yoksul halkın ezilmesine karşı yeterli önlem alamadılar.

-“İktidar körlüğü” yoksul halkın ve gençlerin sorunlarını görmesini engelledi.

-Onurlu ve yoksul halk adeta haykırdı: “Bana kömür ve makarna verme, benden kestiğin kömür ve makarna paralarını ver.”

-Kömür ocaklarındaki kaza AKP iktidarını özetleyen sembol oldu. Az ücretle uzun süre çalışan işçi kaybetti, belki de öldü. O işçileri taşeron olarak çalıştıran müteahhit kazandı. İktidar ise devletin denetleme gücünü kullanamadı, sadece izledi. Vatandaşların ölmesi bile sıradan hale geldi.

-Taşeron sistemini icat ettiler. Peygamberin kaldırdığı köleliği yeniden taşeron adıyla geri getirdiler. Taşeron işçiden kesip, müteahhit adamlarına verdiler.

-Halktan aldılar, müteahhite verdiler

-Fakir iyice fakirleşti, milyarderler arttı.

-İşsiz gençlerin memur ve öğretmen olması için yaptığı sınav ticarete dönüştü ve 150 TL sınav ücreti alındı.

-Mevcut öğretmenler atama beklerken, işsiz gençlere 2000 TL ile öğretmenlik formasyonu dağıtıp, onların mağduriyetleri ve ümitleri istismar edildi.

-Aldıkları oy ve iktidar gücü çok şımarttı. Yüksek puan alan ancak ataması yapılmayan öğretmenlerle dalga geçtiler, alay ettiler. Halbuki öğretmenlerin atanması, kendi iktidarları zamanında sorun haline geldi. Kopya ve hile ile kadrolar dolduruldu, gerçek öğretmenler ise yığıldı kaldı.

-Atama bekleyen öğretmenleri atama zamanlarında verecekleri kadro için süründürdüler, sanal ortamlarda, siyasi ortamlarda öğretmenlerin atanması adeta işkenceye dönüştü. Öğretmenler parti programlarını, mitingleri, TBMM oturumlarını izlemek zorunda bırakıldı.

-İktidara geldiklerinde 20 yaşında olan gençler şimdi 33 yaşına geldi ve hala bekar. Çünkü üniversite mezunları bile düşük ücretle süründükleri için evlenemiyorlar ve bu gençlerin sayısı yüz binleri buldu. Bu acı tabloyu ise genç nüfus oranı ve evlilik oranları düştüğünde fark edebildiler!... Her olayı olduğu gibi bu acı manzarayı da kullandılar ve “evlenenlere yardım ediyoruz” diye halkı aldatmaya çalıştılar. Yoksulluktan evlenemeyen gençlerin sorunu, zenginlerin rantına dönüştü. Evlenecek gencin bankaya yatıracak 30 bin TL parası olsa, onların vereceği 5 bin TL banka faizine ihtiyacı kalmaz! Hatta o gençler 5 bin TL parayı bir araya getirebilse zaten evlenir.

-Oy kazanma ümidiyle halkı cahil yerine koyup, bir çok konuda yalan yanlış bilgiler verdiler. Ancak bu ülkede köylü çobanın bile feraset sahibi olduğunu unuttular.

-Allahın nimetini, Ak Parti’nin nimeti gibi sundular. Tüm ülkelerde aynı zamanda meydana gelen iyi yaşam koşullarını, Ak Parti’nin nimeti gibi sundular. Otomobil sayısı arttıysa, 3G internet varsa, her yerde benzin mazot bulunuyorsa, bu Ak Parti’nin nimeti değildir. Otoyol ve köprüler Ak Parti zamanında icad edilmedi.

-Yarım asır önceki CHP döneminde ekmek ve mazot kuyruğu varsa, şimdi 21. yüzyılda saç kurutma makinesi ile çocuklarını ısıtan ve yoksulluktan ölen anneler var!.. 21. Yüzyılda Ak Parti iktidarında medresede dansöz oynatılması, yarım asır önceki CHP döneminde camilere eşek bağlanmasından daha kötüdür.

-Dini istismarda sınır tanımadılar. Her camiye giden, namaz kılan Ak Parti’yi desteklemek zorunda değildi. Türkiye Ak Parti ile Müslüman olmadı!.. İslam Türkiye’ye Ak Parti zamanında gelmedi!. . Ak Parti yok iken de dünyanın her tarafında İslam vardı. Ak Parti ile Müslümanlar var olmadı, müslümanların oyu ile Ak Parti iktidar oldu!..

-Müslümandan oy aldılar, yıkık kilise taşlarını bir araya getirdiler, ermeni kiliselerini onardılar, onları sevindirdiler. Müslüman oyu ile müslümana zulüm ettiler. Şimdi o kiliselerin desteklediği parti, Ak Parti’yi iktidardan etti.

-Açılım tuzağında düştüler, pkk destekçilerinin güçlenmesini sağladılar. Bugün 80 vekili TBMM’ye soktular ve Ak Parti’yi iktidardan ettiler.

-İktidarları boyunca yıkık kilise taşları, pkk destekçileri bir de paralel yapı güçlendi. Ne hazindir ki, son seçimlerde Ak Parti’yi iktidardan düşürmek için de bunlar çalıştı.

- İktidarı boyunca dümeni verdiği paralel yapı, milliyetçilere, vatanseverlere ve askerlere zulüm etti. Son yıllarda paralel yapı ile mücadele etmesi, günahlarını örtmeye yetmedi.

-Son seçimleri kaybetme korkusuyla yürekleri ağızlarında izlediler. Bu seçimde ise beklenen kötü sonuç ortaya çıktı. Halkı kandırmak artı zordu. Yoksul, fakir ve mağdur olan kesim bıkmıştı ve bu zulmün bitmesini istiyordu. Oy verenlerin büyük bir kısmı da sadece vatan hainlerine fırsat vermemek için mecburen destekledi. Başka alternatif olsaydı Ak Parti için çok daha kötü bir kaybediş olabilirdi.

Müslüman Türk milletinin daha fazla kaybetmemesi için, siyasiler ve bürokratlar bu durumdan gerekli dersi çıkarmalıdır.

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |