fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Yasemin Çongar ve CIA görevlisi kocası M.Chris Mason

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 5 Tarih  Tarih : 02-Şubat-2010, 22:28   : 20172
Davut Türkoğlu
Yazar: Davut Türkoğlu
Yasemin Çongar ve CIA görevlisi kocası M.Chris Mason

Yasemin Çongar ve CIA görevlisi eşi M.Chris Mason, Türkiye'de yayın yapan ve Türkiye'nin ordusuna saldıran Taraf'ın arkasındaki kişiler olarak düşünülüyor ve kamoyunun büyük tepkisini çekiyorlar.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye’de yayın yapan ve Türkiye’nin ordusuna saldıran Taraf’ın, yabancı istihbarat örgütleri ile yaptığı işbirliği tüm kamoyunu şok etti. Akşam’dan Oray Eğin’in son yazısı bir kez daha her şeyi ortaya döktü.

 

Şimdi Taraf ve ondan beslenen Yandaş medyanın Türk Milleti’nden utanmasını, yüzlerinin kızarmasını beklemiyoruz. Taraf'ın Türkiye'ye karşı işlediği suçlar sebebiyle, onları alkışlayan AKP'lilerin hesap sormasını da beklemiyoruz. Biz kime hizmet etmişiz, kimlerle beraber çalışmışız diye kendilerini sorgulamalarını da beklemiyoruz.

 

Taraf’ın yönetmeni Yasemin Çongarı’ın kocası CIA görevlisi, M.Chris Mason, Naval Postgraduate School’da ( ABD Deniz İhtisas Okulu) dersler veriyor. Okulun internetteki sayfasında yer alan biyografisi M.Chris Mason hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Hatta kendisi ile iletişim kurabilmek için  sharanprt@hotmail.com e-posta adresini de o biyografisinde belirtmiş.

 

Askeri bir okul olan Deniz İhtisas Okulu, ve bizde olayların hep Deniz Kuvvetleri’nden çıkması herhalde sadece bir tesadüf olamaz!

 

M.Chris Mason’dan bizim askerler de ders aldı mı bilinmez ancak, o okuldan diploma alanlar var.

 

Ne garip bir tesadüf ki 14 ocak 2010’da M.Chris Mason’un biyografisi siteden kaldırılıyor.

(Google önbelleği ile bunu görebilirsiniz. Size zahmet olmasın diye, ayrıca önbelleğin de kaldırılma ihtimaline karşı biz resmini çektik. Buyrun, aşağıdaki resme tıklayın.)

 

“Yasemin Çongar'ın kocasının adı Chris Mason... Yasemin Çongar AFSA'ya yazdığı bir makalenin altındaki kısa CV'sine kim olduğu kadar, kiminle evli olduğunu da yazmış. Tabii AFSA'nın periyodik yayın oganına yazınca bu bir anlamda zorunluluk gibi.

Nedir AFSA? American Foreign Service Association. Amerikan Dışişleri'nde ya da yurtdışı görevlerinde bulunmuş kişilerin haklarını koruyan, hatta devletle onlar adına pazarlık yapan profesyonel bir kuruluş.

Çongar'ın makalesini yayınladığı Foreign Service Journal da AFSA'nın yayın organı...

Çongar'ın eşi Chris Mason'ın bir de unvanı var: FSO...  Bu da 'Yabancı hizmet subayı' demek...

Asker kökenli, Dışişleri'nde görev yapmış biri Chris Mason...

Güney Amerika'daki Barış Gücü'nde gönüllü olarak yer almış. Ancak asıl önemli görevi Afganistan'da... Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak dört sene boyunca Amerika'nın Afganistan'daki güvenlik politikası üzerinde çalışmış...

Naval Postgraduate School'da yer alan biyografisi onun başka görevleri hakkında da bilgi veriyor:

'Dışişleri Bakanlığı'ndayken istihbarat çevreleriyle yakın çalışma içinde oldu, Afganistan'daki aşiretlerin haritalarının çıkarılması gibi gizli projelerde yer aldı. Dışişleri Bakanlığı'nda Afganistan'ın tarihi, kültürü ve kavim-ırk bilgileri konusunda uzman kişi olarak bilir.'

İstihbaratçılarla yakın ilişki içinde olması yeteri kadar açıklayıcı. Ama ille de kanıt isteyene bir sonraki cümle yeteri kadar aydınlatıcı: 'Ayrıca CIA'in Paştun Kızıl Hücresi'nde görev aldı...' Kızıl Hücreler, Amerikan birliklerinin performansını ve etkisini ölçen takımlara verilen ad...

Yasemin Çongar'ın da Milliyet'in Washington temsilcisiyken Afganistan'a gidip oradan yazı dizileri yaptığı arşivlerde var. Bu örnek Çongar'ın meslek hayatında bir şekilde Mr. Mason'la sık sık dirsek temasında olduğunu gösteriyor.

Bitmedi...

Kendisini akademik olarak da geliştiren, çeşitli yerlerde konferanslar veren, makaleler yazan Mr. Mason'ın biyografisinde çarpıcı bir nokta daha var... Ders verdiği pek çok yerin arasında RAND Corporation'da var.

RAND'i Türkiye kamuoyu yakından tanıyor. CIA'e yakınlığıyla bilinen, genellikle CIA ajanlarının yer aldığı bir düşünce kuruluşu. Türkiye'nin adını çok iyi bildiği CIA ajanlarından 12 Eylül darbesi için 'Bizim çocuklar yaptı' diyen Paul Henze ve Graham Fuller da RAND bünyesinde...

RAND'i çok iyi tanımamızın sebebi ise Türkiye için 'Ilımlı İslam' modelini sunan kuruluş olmasıydı.

Bilindiği gibi Cemaat de 'Ilımlı İslam' modelinin payandalarından biri... Bu modelin en büyük karşıtı ise Türk Silahlı Kuvvetleri...

Ne tesadüf ki Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Yasemin Çongar'ın hedefinde ve sürekli yıpratılmak için uğraşılıyor...

Şimdi CIA, Taraf, Cemaat, Ordu hep birlikte bir resm oluşturabilir.

Benim aktaracaklarım aşağı yukarı bu kadar.

Şimdi sıra Ahmet Altan'da ve Yasemin Çongar'da: 'Bizim çocuklarla' ne işiniz var?”

 

http://www.aksam.com.tr/2010/02/02/yazar/

16149/oray_egin/ahmet_altan_cia_den_mr__mason_i_taniyor_mu_.html

 

http://www.odatv.com/n.php?n=iste-yasemin-congarin-

merak-edilen-esi-chris-mason--0202101200

---------------------------------------

M. Chris Mason’un Naval Postgraduate School’da ( ABD Deniz İhtisas Okulu) yer alan biyografisini İngilizce orjinali.:

 

M. Chris Mason

 

Senior Research Fellow

 

M. Chris Mason is a Senior Research Fellow with the Program for Culture & Conflict Studies, focusing on the history and ethnography of Afghanistan, Pakistan and India.   Mr. Mason is a retired Foreign Service Officer who served as the Afghanistan Policy Officer for the Bureau of Political Military Affairs at the State Department for four years beginning in June 2001, developing U.S. security policy on Afghanistan, ranging from the International Security Assistance Force (ISAF), to the Disarmament Program (DDR) and the Afghan National Army (ANA). 

 

While at the State Department, he worked closely with the intelligence community on a number of classified projects involving tribal mapping and the tribes of Afghanistan.  He was considered the State Department's expert on the history, culture and ethnography of the country and served on the CIA's Pashtun Red Cell. 

 

In 2005, he served as the Political Officer on the Provincial Reconstruction Team (PRT) in Paktika Province on the Pakistan border.  As the senior US government civilian in the province, he traveled widely with the provincial governor and U.S. Army maneuver elements, engaging thousands of Afghans at speeches and Shura (elders) meetings across the province.  Prior to that tour, Mr. Mason had previously traveled frequently to Afghanistan, beginning in January, 2002 on a variety of security-related projects.

 

He is currently also a Senior Fellow at the Center for Advanced Defense Studies in Washington, DC, and serves as the South Asia Desk Officer for the Marine Corps Center for Advanced Culture Learning (CAOCL) in Quantico, Virginia, where he developed the Marine Corps' classroom program and distance-learning training programs for Afghanistan, wrote the Afghanistan Deployer's Cultural Guide, and trains Marines deploying to Afghanistan. 

 

Mr. Mason currently lectures on ethnography and counterinsurgency in Afghanistan at the National Defense University, the Joint Special Operations University, Fort Bragg, RAND, DynCorps, and the Naval Postgraduate School. 

In addition, he teaches a course on Counterinsurgency for the Master of Security Studies (MSS) program at Rochester Institute of Technology (RIT), and lectures on Afghanistan history, culture and the Taliban for the U.S. Army's traveling Leadership Development and Education for Sustained Peacekeeping (LDESP) program which trains military personnel deploying to Afghanistan. 

 

Prior to joining the Foreign Service in 1990, Mr. Mason served as a Peace Corps volunteer in South America from 1977-1979 and naval officer on active duty from 1981-1986, with tours as a gunnery officer (USS John Young, DD973), a forward observer (2d Battalion 12th Marines) and a naval gunfire officer (2d ANGLICO Airborne).  He earned Navy Master Parachutist wings, the Navy Achievement Medal, the Korea Defense Medal, the Humanitarian Service Medal, Zimbabwean Army parachute wings, the State Department Superior Honor Medal, and other awards.  He holds a Bachelor's Degree from Carnegie Mellon University, a Master's Degree in Military Studies from Marine Corps University, and is currently a PhD candidate in South Asian History at the George Washington University in Washington, DC.

 

 

http://209.85.229.132/search?q=cache:sZvjZrKGAegJ:www.nps.edu/programs/ccs/Mason_bio.html

+M.Chris+Mason&cd=3&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

 

http://www.nps.edu/programs/ccs/Mason_bio.html (Kaldırılan adres bu. Bir üstteki Google önbelleği linki ile bakabilirsiniz.)

 
Naval Postgraduate School ( ABD Deniz İhtisas Okulu) hakkında bilgi için tıklayın:
 
Yasemin Çongar'ın M.Chris Mason ile evli olduğunu yazan makalesi için tıklayın:
(İkinci sayfanın altındaki bilgi: "Yasemin Congar is the Washington bureau chief of the Turkish newspaper Milliyet, for which she writes two weekly columns on U.S. politics and culture, and the TV network CNNTURK. She is married to FSO Chris Mason.")
 
Facebook'ta Paylaş
 
(Haberi okumak için resme tıklayın)
chris mason
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 5 yorum yazılmıştır.

Aynur [ 08-Şubat-2010, 22:21 ]
İngiliz casusu, Osmanlıyı parçalayan, ajan Arabistanlı Lawrance'nin hayatına ne kadar çok benziyor.
kozmik oda [ 08-Şubat-2010, 21:22 ]
Amerikan ordusu ozel kuvvetleri son yillarda terorle mucadele temelli Amerikan dis politikasinin birinci derece uygulayiclari. Acik Amerikan askeri varliginin tepki uyandiracagi her yerde ortulu olarak varlar, kendi amaclari ve cikarlari dogrultusunda yerel kuvvetler yaratip egitiyorlar, silah ve bilgi temin ediyorlar, ortulu operasyon yapiyorlar. Bu hep boyleydi, CIA'nin 'special activities division' denilen en gizli ve ortulu operasyonlarini yapan bolumunun personelinin buyuk bolumu askeri ozel kuvvet elemanlari, biraz google yapildiginda 11 eylul saldirilarindan sonra olusturulan kongre komisyonunun ortulu ve paramiliter operasyonlar konusunda personel acisindan yetersiz kalan CIA'dan ziyade bu operasyonlari USSCOM denilen ordunun ozel kuvvet komutanliginin ustlenmesi oneriliyor ve sonrasinda yeniden yapilandirilan 'istihbarat reformu ve terorle mucadele yasasi'nda USSCOM kuresel terorle mucadelenin koordinator birimi haline getiriliyor. Bugun itibariyle ABD'nin kuresel istihbarat ve operasyon aginin merkezi ozel kuvvetleridir, dunun kominizm tehdidinin yerine bugun kuresel terorizmi koyun, dun bu tehdide karsi ABD muttefiklerini nasil yapilandirmis, bu ulkelerde ne tur batakliklar yaratmis dusunun, 20 yil sonra tehdid algisi degistiginde bugune dair neler ortaya cikacak gorun. Ozel kuvvetler butcesinin 2002'de $4.9 milyar dolardan 2010'da 9 milyar dolara ciktigini gorun, kendi ozel kuvvetlerini boylesine sisirirken kendisinin gudumunde olmamasi muhtemel ozel kuvvetlere neden vurdugunu, onlarin tugaydan kolordu seviyesine cikmasindan neden rahatsiz olacagini anlayin. Mr Mason'un cv'sinde yazan kurum ve kuruluslarin hepsinin ABD ozel kuvvetleriyle alakali oldugunu fark edin, ders verdigi Fort Braggs denilen yerin ordunun ozel kuvvetler biriminin karargahi oldugunu, halen aktif olarak gorev yapan tek 'psikolojik harekat' birimini barindirdigini fark edin. CIA midir degil midir bilinmez ama Mr.Mason belli ki bu global operasyonlara entelletuel ve operasyonel destek saglayan bir 'akademisyen'. Hayatini ulkesinin kirli cikarlarina hizmet ederek kazaniyor, bundan gocunacagini da zannetmiyorum ama sanirim esi zor duruma dusmesin diye inkari seciyor. Yillar sonra eger bir global ergenekon davasi acilsa Mr.Mason 'teori tasarim ve planlama daire baskanligi' altinda bulur ismini. Global balyozcu cikmis kendisi.


'Buradan ogrenmemiz gereken, bir paradigma degisikliginin fark edilmesi ve kabullenilmesi gerekliligi...hersey eskisine gore baska bir seviyede: eskiden CIA karanliklar arasinda en karanlikken, simdi JSOC. Dolaysiyla silahli kuvvetler gelecekteki askeri amaclar dogrultusunda istediklerini yapma serbestisine daha cok sahipler. Eskiden bu tur bir sonsuz ozguluk CIA'dayken artik JSOC'un ellerinde ve silahli kuvvetlerin diger birimlerine buna adapte olmalari emredildi.' (Afganistan-Pakistan sinirinda gorev almis bir ozel kuvvetler mensubuna aitmiş... orijinali icin http://www.thenation.com/doc/20100222/scahill2)
...
JSOC 'Joint Special Operations Command' denilen kurum, ABD ozel kuvvetlerinin kontra-teror ve gizli operasyonlardan sorumlu birimi. Operasyon karargahi Mr Mason'in ders verdigi Fort Bragg'de, Blackwater ve yine Mr Mason'in yayindan kaldirdigi cv'sinde ovunerek ders verdigi sirketlerden olan DynCorp gibi taseron parali ordu hizmeti veren sirketlerle siki isbirligi icinde. ABD ordusunun uniformali elemanlarinin Afganistan ve Pakistan gibi tepki cektigi yerlerde is yapan, zaman zaman uniformasiz ozel kuvvetler askerlerini calisani gibi gosteren firmalar bunlar, savunma bakanliginin pis isler taseronlari. Ozel kuvvetlerin terorle mucadele bahanesiyle bu tur islerde bu kadar etkinlestirilme sebebi, CIA'nin yillar icinde yerel guclerden yeterince kendine bagli elemanlar devsirmekte yetersiz kalmasi, memleketimde boyle bir sikinti cektiklerini dusunmuyorum maalesef. Mr. Mason yine kendi cv'sine gore bu operasyonlarin ve elemanlarin entellektuel birikimini saglayan ve destek veren Joint Special Operations Universitesinde de ders veriyor. Sayin Congar'a tavsiyem yol yakinken, kocasina 'karima ozel kuvvetlerle bu kadar icli disli oldugumu soylemeyin o beni endustriyel tasarimcidan donme akedemisyen saniyor' dedirtmesin, tekrar bir sorsun ne isle ugrastigini.


http://www.odatv.com/n.php?n=congarin-esi-balyozcu-cikti-0802101200
Mert [ 03-Şubat-2010, 12:39 ]
NPS için bakın ne demişler:

"The best and brightest military officers from the United States and around the world come to the Naval Postgraduate School in Monterey, California, to work with world class faculty on real military and defense problems. At NPS, they gain both the intellectual know how and the practical skills for improving defense technologies, systems and programs"

George H.W. Bush
41st President, United States
aydın [ 02-Şubat-2010, 23:42 ]
Bu NPS tüm dünyadaki darbelerin ocağı galiba.
Yok mu ABD'de bir Zekeriya, temizlesin.
Ama Zekeriya'ya gerek yok galiba.
Strateji değişti.
ABD artık "SİVİL DARBECİLERİ" kullanıyor.
Dernekleri, vakıfları, sivil toplum kuruluşlarını, gençleri, sivilleri...
times [ 02-Şubat-2010, 23:33 ]
"bizim çocuklar" dan kasıt meğer "bizim öğrenciler" imiş..!
NPS askeri deniz ihtisas okulunda bizden okuyanlar kimler?

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |