fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

PKK nın hiç bu kadar çok savunanı olmamıştı

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 2 Tarih  Tarih : 10-Aralık-2009, 19:04   : 2182
Fazıl Kara
Yazar: Fazıl Kara
PKK nın hiç bu kadar çok savunanı olmamıştı

Zaman, Taraf ve diğer yandaş medyanın Tokat'da 7 askerimizin şehit edilmesi ile ilgili yazdıkları, PKK yı aklama, savunma haberlerine dönüştü.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşağıda okuyacağınız haber Medyarazzi ve haberiniz.com sitesinden alındı.

Çoğu dindar geçinen ve AKP destekçisi medyanın, 7 askeri şehit eden PKK yı nasıl görmezden gelip, savunmaya çalıştığının acı tablosudur.

Umarız bu medyayı takip edenler onlar kadar şuursuzlaşmamıştır.

Umarız okurları; tüm dünyanın terörist dediği uluslararası terör örgütü PKK nın nasıl savunanları konumuna düştüklerini sorgulama fırsatı bulurlar.

 

İşte o haber:

 

“Tokat’ta hain pusuda kaybettiğimiz 7 şehit ile ilgili haberler gazetelerin birinci sayfalarında yer alırken, hükümeti şimdiye kadar destekleyen, ancak farklı görüşte olduklarını iddia eden gazetelerin haberlerindeki benzerlikler dikkat çekiyor.

 

“Aynı kalemden çıkmış gibi” yorumlarına da neden olan haberlerde “Açılımın devam edeceği” ve “Bu saldırının PKK veya başka bir terör örgütü tarafından değil de, ‘derin’ bir odak tarafından yapıldığı” iddiası ortaya atılıyor. PKK’nın da aklandığı intibası yaratılan haberler ve bu haberlerin sahibi gazetelerin birinci sayfalarına göz atınca şu tablo karşımızı çıkıyor:

 

TARAF

 

Taraf Gazetesi “33 asker şüphesi” başlığıyla sürmanşetten verdiği haberde, “Tokat’ta 7 askerin şehit edildiği saldırıya AKP ve DTP’den ortak tepki geldi: Bu provokasyon, 1993 Bingöl katliamını hatırlatıyor” ifadesi kullanıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in Taraf’a yaptığı özel açıklama da şöyle: “Ne zaman barışa yönelik adım atılsa provokasyon yaşanıyor. 33 erin şehit edildiği süreci düşünün. Hala karanlıkta. Tokat aynıca bir zamanlar Ergenekon’un üssüydü.” Taraf, DTP’li Ahmet Türk’ün de benzer ifadelerle yaptığı açıklamalara yer veriyor. Taraf ayrıca sürmanşet içinde, “Cevapsız üç soru”, “Açılımdan dönüş yok” başlıklarını da kullanıyor. Taraf Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın “Öldüren Benzerlik” başlıklı yazısı da bu haberler içinde birinci sayfadan veriliyor.

 

VAKİT

 

“Millet alçakları artık tanıyor” manşetiyle yapılan yorum-haber(!)de, Tokat’taki saldırının PKK tarafından değil de, “derin odaklar” tarafından yapıldığı yazılıyor. Taraf Gazetesi haberinin haberini akıllara getiren ifadelerin yer aldığı yazıda şunlar yer alıyor:

 

“Türkiye ne zaman önemli adımlar atsa, hemen terör örgütleri devreye sokuluyor. Devletin resmi kurumları ve STK’lar; terör eylemlerinin ETÖ ve PKK’nın ortak yapımı olduğunda hemfikir. Tokat’taki alçak saldırının da açılımı sabote etme amaçlı bir provokasyon olduğu bildiriliyor."

 

Vakit, AKP’li Abdülkadir Aksu’nun bu yöndeki açıklamalarına yer veriyor.

 

ZAMAN

 

Zaman Gazetesi de bu gazetelerden farksız bir başlıkla bugün yayın yaptı. Manşetten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sözlerine yer veren Zaman’ın manşet başlığı şöyle: “Ne zaman çözüm gündeme gelse provokasyonlar oluyor.”

 

Gazete açılım sürecine atıf yapıyor ve şu başlıklarla haberini (!) destekliyor:

 

"Önce gerilim, sonra kanlı eylem”, “Görgü şahidi: Bölgeden kiremit renkli bir Renault uzaklaştı.”

 

YENİ ŞAFAK

 

“Kalbimizdesiniz” başlığıyla sürmanşetten verilen haberin içinde “Alçak pusuda soru işaretleri” başlığıyla ayrı bir haber yapıldı. Haberde “Teröristler sivil aracın karakola hangi saatte gideceğini nasıl haber aldı?”, “12 yıl önce aynı bölgede 4 askerimiz şehit edilmişti. Neden tedbir alınmadı?” ve “Bölgede PKK yok. Hain saldırıyı, taşeron bir örgüt mü gerçekleştirdi?” soruları yansıtılıyor.

 

TÜRKİYE

 

Kanlı terör örgütü PKK’nın Kandil’deki elebaşı Murat Karayılan’a yarım sayfadan fazla yer ayıran ve manşetten yansıtan Türkiye Gazetesi, şehitlerin cenaze haberini çok küçük bir kare fotoğraf içinde gördü. Gazetenin kapatılan DEP’in kurucularından Yaşar Kaya’nın “Sokaktaki eylemler, molotofla yakıp yıkmak barış ve demokrasiyi getirmez” açıklaması “Sokaklar açılımı engelleyemez” başlığıyla daha büyük bir alanda yansıtıldı. Bu görüşmeyi, Murat Karayılan’la da görüşen Osman Sağırlı’nın yapması da dikkat çekiyor.

 

STAR

 

Star Gazetesi, şehit cenazelerini Türkiye Gazetesi gibi birinci sayfanın altında küçük bir haberle duyurdu. Ancak amaç cenaze haberinden çok “açılım” propagandası gibiydi. “Acılı yüreklerden açılım mesajları” başlığıyla verilen yazıda “şehit yakınlarının açılım sürecine destek verdiği” iddia edildi.

 

BUGÜN

 

Bugün Gazetesi, haberi “Bu sese kulak verin” başlığıyla manşetten verdi. Muşlu şehit babası Kazım Mutlu’nun “Kanın durmasını istiyoruz. Barış istiyoruz. Bahçeli ve Baykal bu acıyı yaşamıyor. Çünkü askere giden çocukları yok” sözlerini başlığın hemen altından yansıtan Star, aynı babanın “Vatan sağolsun” sözünü içeride kullanırken ve provokasyon yapmak isteyen DTP’lilerin askere ve polise hakaret içeren sloganlara tepkisine ise hiç yer vermiyor.

 

RADİKAL

 

Aydın Doğan’ın Radikal Gazetesi de, Bugün Gazetesi’nden farksız bir manşetle çıkmış. “Bir şehit amcası, bütün Türkiye’ye ders verdi” üst başlığıyla verilen haberin manşeti şöyle: “Kurşunu sıkan da yiyen de evladımız.”

 

TAKVİM

 

Çalık Grubu’nun gazetesi Takvim “Oyuna gelmeyin” başlıklı manşetiyle bugün yayına çıktı. Manşet yazısında “Türkiye üzerinde kirli oyun tezgahlayan alçakların Tokat’ta 7 yavrumuzu şehit etmesi, ülkeyi ayağa kaldırdı. Kardeş kavgası hayali kuranların oyununa gelmeyelim, çünkü yakılan orman hepimizi yutar…” denilirken, asıl mesaj manşet yazısında verildi. Yazıda, AKP Hükümeti’nin söylemine benzer bir söylem kullanılarak, Türkiye’nin büyüdüğü(!) bu nedenle de önünün kesilmek istendiği savunuldu.”

 

KAYNAK: medyarazzi ve haberiniz.com

 

http://www.haberiniz.com/index.php?option=com_content&task=view&id=5547&Itemid=175

http://www.haberiniz.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5584:hani-pkk-yapmamt&catid=146:spor&Itemid=175

 

 

zaman, taraf, yeni şafak

VE SİYASİLER

 

PKK’nın 7 askerimizi şehit etmesi konusunda “Kim ne demişti?” başlıklı Milliyet’in haberinden bazı alıntılar:

 

 

“Tokat’ın Reşadiye ilçesi kırsalında 7 askerin şehit olduğu saldırının ardından Cumhurbaşkanı, Hükümet ve DTP’den saldırının "provokasyon" olduğu açıklamaları gelmiş, saldırının PKK’nın dışında "karanlık güçler" tarafından yapıldığına işaret edilmişti. Ancak PKK’nın bugün yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmesi, saldırının ardındaki sis perdesini araladı. Siyasiler saldırıya ilişkin şu açıklamaları yapmışlardı

 

 

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, hükümet üyelerinin ‘provokasyon’ dediği Tokat Reşadiye saldırısıyla ilgili PKK’nın açıklamasını "PKK’nın açıklamasıyla olay gün ışığına çıktı. Zaten herkes bu menfur saldırının PKK tarafından yapıldığını biliyordu. Peki başta Sanayi Bakanı, Başbakan Yardımcısı; bu saldırının sanki nemenem olduğu belli olmayan açılımın sabote edilmesi için yapıldığını, söylüyorlardı. Asıl bu saldırıya provokasyon diyenler gerçek provokatörlerdir."sözleriyle değerlendirdi.

 

....

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Bu hain saldırının zamanlaması, yeri, şekli bütün bunlar düşünüldüğünde, tabii ki çok düşünmemiz gerekiyor.”

 

Başbakan Tayyip Erdoğan: "Bu hain pusunun yeri ve zamanlaması milletimizin nasıl bir tertip ve provokasyonla karşı karşıya olduğunun da açık bir ifadesidir.”

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Hemen bir örgütün adını telafuz etmemeli". "Daha çok ses getirecek, milliyetçi duyguları körükleyecek, özellikle bu söylem içerisinde siyaset yapan partilerin işini kolaylaştıracak bir eylemi çok akıllıca planlamış olabilirler"

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: “Tokat bir zamanlar Ergenekon üssüydü”. “Ne zaman barışa yönelik adım atılsa provokasyon yaşanıyor. 33 erin şehit edildiği süreci düşünün. Hala karanlıkta. Tokat ayıca bir zamanlar Ergenekon’un üssüydü.”

 

Sanayi Bakanı Nihat Ergün: "Danıştay saldırısında da böyle olmuştu. Sonra arkasından ne çıktı, herkes gördü" ”

 

KAYNAK: Milliyet

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 2 yorum yazılmıştır.

mazlum light [ 10-Aralık-2009, 23:07 ]
bıktım artık...
lütfen duyun sesimizi....
elimize gazeteyi almaktan çekinir olduk.
eve girereken sanki biri bize "işte pkklılar" diyecekmiş gibi oluyor.
yeter artık, pkk yı savunmayı bırakın.
nazım [ 10-Aralık-2009, 19:37 ]
"PKK'yi koruma, aklama, sakınma duygusunun hükümete hakim olduğunu görmek insana gerçekten acı veriyor"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sözü.
http://www.chp.org.tr/HaberDetayi.aspx?NewsID=533

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |