fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Odatv Tayyip Erdoğan'ı yine fena yakaladı

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 2 Tarih  Tarih : 30-Ocak-2010, 21:09   : 4639
Halil Filiz
Yazar: Halil Filiz
Odatv Tayyip Erdoğan'ı yine fena yakaladı

Tayyip Erdoğan'ın TEKEL konusundaki çelişkilerini Odatv yazdı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tayyip Erdoğan, Memur-Sen`nin Ankara Rixos Otel'de 25 Ocak’ta düzenlediği "Uluslararası Demokrasi Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada Ziya Paşa'nın “Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?” sözünü kullanınca şaşırmıştım.

Demek ki Tayip Erdoğan bu sözü biliyordu.

Yani “herkesi kör, alemi sersem zannetme” durumunu fark edebiliyordu.

Bu sözü bilen, öyleyse bunu neden sürekli yapar diye kızarken, o bir kez daha herkesi kör, alemi sersem yerine koyuverdi.

 

Tayip Erdoğan’ın herkesi kör, alemi sersem yerine koyan o fiillerinden birini Odatv.sitesi yazdı. İşte o yazı:

----------------

Bugünkü Vatan Gazetesinin internet sitesinde çıkan Gülümhan Gülten’in haberine göre, Başbakan’ın, 4-C’nin neler içerdiğini sendikacılardan öğrenmiş! Sonra da dönüp Maliye Bakanını “bunları neden bana anlatmıyorsunuz?” diye azarlamış!

 

Haberin içeriği özetle şöyle:

 

"Edinilen bilgilere göre, Türk-İş yönetimi makamında ziyaret ettiği Başbakan’a TEKEL işçilerinin durumunu ”4-C’ye geçtiklerinde işçilerin çalışma süreleri düşecek. Ücretleri düşecek. İhbar ve kıdem tazminatı haklarını kaybedecekler. Fazla çalışma ücreti almayacaklar. Emeklilik koşulları imkansıza yaklaşacak. 4857 sayılı yasaya göre işçi tanımına girmeyecekler ve toplu sözleşme haklarından yararlanamayacaklar. Ücretli izin hakları düşecek. Örneğin 4 ay çalışanın sadece 4 gün ücretli izin hakkı olacak“ başlıklarıyla özetledi. Bu başlıkların herbiriyle ilgili detaylı bilgi veren Türk-İş yönetiminin, ”4-C’ye geçtikleri takdirde işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı hakkı olmayacak“ sözleri üzerine Başbakan’ın büyük bir şaşkınlıkla tepki gösterdiği öğrenildi. Verilen bilgilere göre Erdoğan, Türk-İş yönetimine, ”Nasıl tazminat hakları olmayacak?“ diye sordu.

 

Sendikacılar, 4-C düzenlemesinde kapsamdaki işçilere ihbar ve kıdem tazminatı hakkı tanınmadığını detaylı bir şekilde anlattılar. Bunun üzerine Erdoğan, yanında oturan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e dönerek “Doğru mu?” diye sordu. Bakan Şimşek’in bu düzenlemenin gerekçesini anlatmaya başlaması üzerine de Erdoğan’ın “Bunları bana niye düzgün anlatmıyorsunuz?” diye çıkıştığı öğrenildi.

Türk-İş heyetinin işçilerin durumunu anlatırken Başbakan’la yaşanan ilginç bir diyalog da Türk-İş yönetimini hükümetten gelecek çözüm konusunda umutlandırdı. Edinilen bilgilere göre Türk-İş yönetimi Başbakan’a “İşçiler öyle bir durumdalar ki, haklarını kaybetmemek için başka yerlerde yaşamaya bile razılar. Örneğin İzmirli işçi kalkıp Hatay Samandağ’a bile gitmeye razı. Orada işçi açığı varsa, oraya gönderin, gider” dedi. Bunun üzerine Başbakan’ın “Olur mu öyle şey. Biz insanların evlerini mi dağıtacağız. Günah değil mi? Uygun çözüm arayacağız” dediği öğrenildi."

 

İŞÇİYE İYİ POLİS KÖTÜ POLİS Mİ OYNANIYOR?

 

Bu olaya bakarak Başbakan “bugüne kadar Tekel eylemi konusunda kendisine tam bilgi vermemekle” suçladığı Maliye Bakanını görevden alır mı? Sağlık Bakanını aldı mı ki, onu alsın.

Ayrıca siz “koskoca Başbakan”ın 47 gündür 4-C’yi yanlış bildiğine gerçekten inandınız mı? Öyleyse bir de geçen haftaki şu habere bakın:

 

'Ankara'da eylem yapanların hepsi TEKEL işçisi değildir!

 

TEKEL işçilerinin durumuna da değinen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Değerli vatandaşlarım, ekranları başında bizi izleyenlere sesleniyorum. Ankara'nın meydanında belli bir grup ki bunların hepsi TEKEL işçisi değildir. Onu da söyleyeyim. Bunların içinde TEKEL işçisi olmayanlar var. Çok açık net söylüyorum. 'Açız', şu anda aç sefil olarak böyle bir ajitasyon yapıyorlar. Gerçeği de söylemek durumundayım. Bir defa iki yıldır bunları çalışmadan maaşlarını ödeyerek o görevlerinde tuttuk.''

''TEKEL işçileri, gruplar halinde İzmir'de, değişik yerlerde... TEKEL işçileri, özellikle hanım kardeşlerim huzurumuza geldiler. Milletvekili arkadaşlarım da bunun yakın şahididirler. Hep bizi çiçeklerle ağırladılar. Dün Kızılay meydanında olanlar var ya, dün bizi çiçeklerle ağırlayanlardı. Niye? Birden bu depoları kapatmadık diye. Üretim müretim yok, sadece depo var. Çalışma diye bir şey yok. Şu anda üç beş tanesinde tütün işleme devam ediyor. Bunun dışındakilerde hiçbirinde çalışma yok. Ve bunlara bu haliyle maaşlarını ödemeye devam ettik. Bu parayı kim verdi? Benim milletim verdi. Milletimin bize emanet ettiği bu paradan maaşları ödedik. İki yıl... Şimdi kalktılar bu senaryoyu uygulamaya koydular. Biz bu işçilerin, 10 bin kadardır, ihbar tazminatlarını veriyoruz. Kıdem tazminatlarını veriyoruz. Ve bir de bizim dönemimizde işsiz kalmasınlar diye uygulamaya koyduğumuz 4C uygulaması var ve bu 4C uygulamasında da asgari ücret söz konusuydu, tabandı... Bunda da TÜRK-İŞ'in başkanı 'Şunda bir iyileştirme yapalım' diye bana geldiler bir istirhamda bulundular. Ben bakanıma talimatımı verdim. Çalışmayı yapıyorlar. İlk öğretim, orta ve üniversite mezunlarına farklı bir uygulama için hazırlık yapacaklar. Bu hazırlık yapıldı. Onu da açıkladık. 750, 850, 950 gibi...''

 

''770 lira ilköğretim, orta öğretim 850, üniversite mezunlarına da 938 gibi bir rakamla bunu neticelendirdik. Yani 4c'de bu şekilde yeni iş yerinde çalışmaya başlayacaklar. Neyin üzerine ihbar ve kıdem tazminatlarını aldıktan sonra bunu da alarak çalışmalarına başlayacaklar. Şimdi kopardıkları kıyamet ne? 'Tekel işçisi 4c istemiyor'. Ya 4c mensupları bu ülkenin evladı değil mi? Toplam da şu anda 19 bin 4c kasamında olan işçimiz var. E, siz? Bu farklılık nereden geliyor.

 

Biz iyiniyet gösterdik ve gösteriler 'sona ersin' dedik. Onlara doğru olumlu bir yaklaşım sergiledik. Ama bu kardeşlerimiz muhalefet partilerinin, marjinal örgütlerin, hükümet karşıtı güçlerin istismarına maalesef alet oluyorlar. Ve uzlaşmadan kaçıyorlar. Yazılı ve görsel medya yanlarına gidiyor mikrofonlarını tutuyor. 'Sen de AK Partiliydin değil mi?' 'Evet. Ben de AK Partiliydim. Ama bundan sonra AK Parti'ye oy vermeyeceğim' Bakıyorsunuz, hiçbir zaman semtine uğramadıkları baş örtülüleri buluyorlar. Onların da yanlarına gidiyorlar. 'Siz de AK Parti'ye oyunuzu vermiştiniz değil mi?' 'Evet vermiştim ama bundan sonra vermeyeceğim.' Senaryo o. Secaat arz ederken sirkatim söylüyorlar. Eğer AK Parti hükümeti AK Partili olduğu halde böyle bir karar alıyorsa, demek ki adaletin gereğini yerine getiriyor. Çünkü partili de olsa, partisiz de olsa olması gereken neyse biz onu yapıyoruz.'' (Bugün gazetesi 22 Ocak)

 

Odatv.com

(http://www.odatv.com/n.php?n=meger-47-gundur-erdogani-kandiriyorlarmis--3001101200)

-----------

 

Tayyip Erdoğan’ın Tekel işçileri konusundaki iki farklı durumu burada net olarak göze çarpıyor. Ve şimdi soruyoruz:

“Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?”

 

AKP döneminde TEKEL’in nasıl soyulduğunu anlatan yazı için tıklayın:

http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=568 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 2 yorum yazılmıştır.

Hasan TARHAN [ 14-Şubat-2010, 17:08 ]
BAŞBAKANA MEKTUP VAR !..

Sayın BAŞBAKAN;

Yaklaşık 8 yıllık bir iktidar dönemini tamamlamış durumdasınız.
TÜRK MİLLETİ Sizden, samimi olarak yapmak istedikleriniz nelerdi ve ne kadarını yerine getiremediniz nedenlerini sıralamanızı ister.
Bu talebi dürüstçe ve hiçbir sapma yapmadan, dolandırmadan ve samimiyetle cevaplamanız sizin NAMUS borcunuzdur.
Hani 2002 seçimleri öncesi seçim nutuklarınızdaki BİZ ÖNCEKİLERE BENZEMİYORUZ, BİZ ÖNCEKİLERİ ÖRNEK ALMIYACAĞIZ,KESİNLİKLE HALK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ !.. sözlerinizin hatırına..
Gözleri var görmezler,
Dilleri var söylemezler.. diyordunuz ya !..
Çok haklısınız.. hay bizim gözümüze !.. hay bizim dilimize !..
Dünya da en düşük eğitim fonu olan bu ülkede o kadar kitap defter yardımı yaptınız da SÖYLEMEDİLER !..
İKİ haneli ENFLASYON u ON un altına indirmiş olmanıza rağmen halaa DÜNYA da sondan İKİNCİ olduğumuzu GÖREMEDİLER !..
AKRAN ÜLKELER DE Gayri safi milli hasıla GSMH ; 25 bin dolarlarda iken bizde on bin doların altında olduğunu GÖREMEDİLER !..
Yirmi sene önce hak ettikleri sosyal güvenceleri ÖZELLEŞTİRME bahanesi ile elinden alınan ÇALIŞANLAR iki aydır feryat ettikleri halde seslerini duyurmayı BECEREMEDİLER !..
En kötü yönetimlerde bile devlet memuru olarak görev yapanların AİLE BÜTÜNLÜĞÜ ne saygı gösterilmesine rağmen sizin SÜPER iktidarınızda çocuklar anne ve babalarına HASRET büyüyorlar !..

Tekrar soruyruz;
SAÇMA SAPAN sınavlarınız nedeniyle mi yoksa size ters geldiği için mi hala ; bilemedik ;atanamayan ASİL Öğretmenler yerine alakasız atamalar yaptığınızdan DİPLOMASINI YIRTAN ÖĞRETMENLERİ .. görmeyi düşünüyormusunuz ?!..
Yıllardır AÇLIK sınırının altında maaşla YAŞAM SAVAŞI veren EMEKLİ ve ASGARİ ÜCRETLİ ler hiç UMURUNUZDA mı ?..
Yoksa GÖRMEDİM.. DUYMADIM.. BİLMİYORUM u kendinize yakıştırıyorsunuzda hala şüpheniz mi var ?!..
Ama bizim hiç şüphemiz yok !..

Siz dün neyseniz bu gün de O sunuz...

DEĞİŞMEDİNİZ.. DEĞİŞEMEZSİNİZ..

cenk [ 13-Şubat-2010, 18:15 ]
Odatv bir yerde daha yakalamış:

Başbakan basın toplantısında "Bana doğalgaz zammını sorsunlar" diye bir "gazeteci"ye not gönderiyor.
"Gazeteci" olayı yanlış anlıyor ve Başbakan yerine Bulgaristan Başbakanı'na soruyor.
"Sayın Borisov Türkiye'ye sattığınız doğalgaza zam yapacak mısınız?" diyor.
Bulgar Başbakan şaşkına dönüyor, çünkü Türkiye'ye doğalgaz satmıyorlar. Doğal olarak da verilecek bir cevabı yok.
Garip bir sessizlik, herkes gazeteciye bakıyor.
Tayyip Erdoğan hemen devreye girmek zorunda kalıyor. "Soru yanlış oldu" diyor.

http://www.odatv.com/n.php?n=kim-bu-basbakanla-paslasan-gazeteci-0102101200

(Bu işi beceremeyen gazetecinin sözleşmesi Nisan'da bitiriliyormuş)

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |