fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Tekel Paşabahçe Rakı Fabrikası için şok iddia

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 09-Şubat-2010, 23:12   : 6809
Fazıl Kara
Yazar: Fazıl Kara
Tekel Paşabahçe Rakı Fabrikası için şok iddia

İstanbul Boğazı'nın en güzel sahillerinden birine sahip, 1900 yıllarından kalma TEKEL'in Tarihi Paşabahçe Rakı Fabrikası 50 bin TL (eski para ile 50 milyarcık..!) teminat ödeyen birine satılmış. Ancak ortada para yok.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1900 yıllarından kalma İstanbul Boğazı’nın en güzel sahillerinden birine sahip TEKEL’in Tarihi Paşabahçe Rakı Fabrikası 50 bin TL (eski para ile 50 milyarcık..!) teminat ödeyen birine satılmış. Satın alan kişi ise bedelini şu ana kadar devlete ödemediği gibi, ödeme tarihini erteletmiş ve ne zaman nasıl ödeyebileceği de şüpheli.

 

Güzel ülkemizin, güzel İstanbul şehrinin, en güzel sahillerinden birini satın alan kişinin ise yabancı İspanyol biri için aracı-ortak olduğu ortaya çıktı.

 

İstanbul’un en güzel sahillerinden birini 50 bin TL ( bir otomobil fiyatı) teminatla elinde bulan kişi, İspanyol ortağının ismini açıklamakta da oldukça fazla direniyor. Eski ortaklarının “Bırakın 303 milyonu, 3 milyon lirayı bulamaz” şeklinde söylediği sözler ise,  olayları daha da karmaşık hale sokuyor.

 

Ara sıra devletin malını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruduğunu anlatmaya çalışan ve bunu en son TEKEL işçileri ile ilgi konuşmasında da tekrarlayan Tayyip Erdoğan, İstanbul sahilindeki  1900 yıllarından kalma devletin malını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını birilerine satıp, parasının ise devletin kasasın girmeyip meçhullerde dolaşmasını acaba vatandaşın görmediğini mi zannediyor?

 

Konu ile ilgi habere Hürriyet Gazetesi’nde yapılan yorumlardan bazıları:

------

umit cakaroğlu 09.02.2010 18:10:20 

Sayın Başbakan ;

Yetmedimi zengin ettiklerin? garip guraba diye bir laf tutturmuş gidiyorsun garip geberiyor çevrenizdeki iş adamları zenginleştikçe zenginleşiyor bumu müslumanlıgınız bumu hak yemezlik yazık utanın sizde daha başka ne denir bilemiyorum 

-------

vedat ak 09/02/2010 - 18:22

BİR YANDA VATANINI DÜZE ÇIKARMAK İÇİN MAAŞINDAN FERAGAT EDEN DELİKANLI YUNANLI VEKİLLER,

DİĞER YANDA ÖZELLEŞTİRME DİYE KASAYA KURUŞ KOYMADAN MEMLEKETİ ZARARA SOKAN BİZİMKİLER..

BU TABLOYA BAKTIKÇA İNSANIN AHH KEŞKE YUNAN OLAYDIM DİYESİ GELİYOR..

BUNUDA DEDİRTTİNİZ YA.. HELAL OLSUN SİZE...

-------

 

İşte güzel ülkemizin güzel İstanbul’u.

Güzel İstanbul’un güzel sahili.

Ve o güzel sahil şimdi sahipsiz veya bir İspanyol eline geçecek..!

(Resmi büyük görmek için üzerine tıklayın)

 

 

"1900’lü yıllardan beri sahilde mum üretimi yapılan tesisi 1922’de Hasan Hulki Bey satın alarak, alkollü içki üretimine geçti. Devlet, 1 Ekim 1933 tarihinde Hasan Hulki Bey’den tesisi  160 bin liraya satın alınca, tesis Paşabahçe Tekel Fabrikası olarak resmen çalışmaya başladı.

Tekel’in Paşabahçe Rakı fabrikası, Tekel’in 2004’teki satışının ardından üretimine son verdi.

Tekel’in Paşabahçe’deki arazisi toplam 54 bin 870 metrekare alana sahip. Ayrıca tesisin 3 bin 935 metrekarelik iskele ve rıhtımı mevcut. Arazinin 500 metre genişliğinde sahili bulunuyor."

 

Ve son günlerde medyaya yansıyan bir haber, devletin malı üzerinden kolay yolla nasıl para kazanıldığını gözler önüne seriyor.

 

“Adana merkezli As-Asya Gayrimenkul'ün patronu Mümin Gökalp'in, fabrika arazisini satışa çıkardığı iddia ediliyor.15 Haziran 2009'da özelleştirmeden 303 milyon liraya satın aldığı Paşabahçe içki fabrikasının değeri, o günün döviz kuruyla 197.5 milyon dolara denk gelmekteydi. Satış bedelini Özelleştirme İdaresi'ne henüz ödemeyen Gökalp, fabrikayı talep ettiği 250 milyon dolara satmayı başarabilirse henüz bir yılda buradan 52.5 milyon dolar kâr etmiş olacak.”

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce TEKEL ve devletin diğer satılan malları için TBMM’de yaptığı o meşhur konuşmasında şu sözleri kullanmıştı:

 

Siz Tekeli 292 milyon dolara sattınız.

Alan kişi 920 milyon dolara sattı.

Aradan çok kısa bir sürede 608 milyon dolar kâr etti mi? Etti.

Şimdi siz bugün neyi konuşuyorsunuz? Tekel işçisine vereceğiniz 25-30 milyon dolarlık parayı konuşuyorsunuz.”

 

“Yedi yıllık iktidarınızda özelleştirmeyle sattığınız fabrika, tersane, tesis, liman, arsa, bina sayısı kaç, biliyor musunuz?

Özelleştirme İdaresinden tek tek çıkarttım bunları. 721 adet.

Bir Allah’ın kulu çıksın buraya, desin ki: Biz sekiz yıllık iktidarımızda bir tane fabrika yaptık. Baba malını babalar gibi sattınız ve mirasyedi bir hükümet oldunuz. Bir tane yaptınız mı, bir tane? Bana bunun hesabını verin.”

 

Konuşmanın tam metni ve video için tıklayın:

http://www.fikriyet.com/anasayfa/haber_detay.asp?haberID=556

 

İlgili Haberler:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13738650.asp?gid=229

http://www.emlakkulisi.com/24574_mumin_gokalp_ilk_kez_cnbc-e_business_a_konustu_

http://www.dogushaber.com/dogus/haber.php?id=1821

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=50_bin_liralik_sirket_303_milyon_liralik_arsa_aldi&Newsid=249820&Categoryid=2

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |