fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Psikolojik savaşın okulu da bu

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 20-Mart-2010, 21:46   : 972
Davut Türkoğlu
Yazar: Davut Türkoğlu
Psikolojik savaşın okulu da bu

AKP ve Tayip Erdoğan ile yakın ilişkileri olan Sami Ofer'in adına İsrail'de bir psikolojik savaş okulu bulunuyor. Sami Ofer ayrıca İsrail ordusunu da destekliyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sami Ofer ile AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan arasındaki ilişkiyi Abdüllatif Şener bir röportajında şöyle açıklamıştı:

“Bu vesileyle Başbakan'a şunları soruyorum. O dönemde basın mensupları Başbakan'a Sami Ofer'i görüp görmediğini sordu. Önce hiç görmediğini söyledi, sonra da görüştüğü anlaşılırsa açmaza çıkacağını anladı ve Davos'ta bir kez görüştüğünü söyledi. Ankara'da hiç görüşmediğini belirtmişti. Şunu soruyorum kendisine; Galataport ihalesi verdiğiniz Ofer'le kaç kez görüştünüz? 5 kez mi 6 kez mi? Bunun cevabını versin. Başka diğer görüşmeleri kendisine bırakıyorum. Ankara Bilkent Oteli'nde partisinin kuruluş yıldönümü kutlanırken, otelin erzak kapısından yukarı Ofer'i aldırdınız mı, aldırmadınız mı? Otelde 2 saat görüştünüz mü görüşmediniz mi? Görüştüyseniz ne görüştünüz? Bunları kamuoyuna açıklayın. Başka hangi ihaleleri verdiniz? Bunu da açıklayın. TÜPRAŞ'ın 4.76'lık hisse satışı nedeniyle meydana gelen görüşmelerden, gizliliklerden, dönen çarklardan şimdilik bahsetmiyorum. Ancak birini tarihe havale etmeye kalkarken dikkat et, o tarih gelip sizin alnınıza kara bir leke olarak yapışmasın.” [1]

 

Sami Ofer’in limanlarla bu kadar ilgilenmesinin nedeni, eğer aşağıda anlatıldığı gibiyse, AKP çok sakıncalı işlerle uğraşıyor demektir.

 

Yolcu limanı, yat limanı, bir tane orta boy, bir tane büyük yük limanı... Hem dünyada hem de Türkiye’de birbirinden oldukça farklı işler olarak görülen ve bir “uzmanlaşma”nın olduğu bu alanların hepsine birden girmenin ardında kârlı bir yatırım olmanın ötesinde amaçlar bulunduğu açık. ABD’nin dünyaya dayattığı “deniz güvenlik sistemi”ni en hızlı uygulayan liman Egeport. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Egeport’un tepe yöneticisi Gregory M. Kiez, 15 Mart 2004 tarihinde Miami’de bir denizcilik fuarına katılıyor. Nisan 2004 tarihli Egeport bülteninde yer alan bir habere göre, fuarda gerçekleştirilen bir toplantıda ABD’li bir general, Ortadoğu’da “yabancı liman bağlantı ekipleri” istihdam etmeyen limanlara Amerikalı turist gönderilmeyeceğini söylüyor. Bunun üzerine Kiez, kendi limanlarında gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını, ancak ABD’nin yardım ve denetim konusunda hızlı davranmadığını söyleyerek serzenişte bulunuyor. Kuşadası, Türkiye’nin en fazla yolcu gelen limanı, belli ki arada “yabancı liman bağlantı ekibi” istihdamında, ABD’nin “ihmali”nden kaynaklanan sorunlar aşılıyor.” [2]

 

Ve işte bu Sami Ofer ile ilgili yeni bir haber daha ortaya çıktı.

Psikolojik savaş okulu…!

Okulun tam adı Sammy Ofer School of Communications

 

Sami Ofer İsrail Ordusu ve İsrail İstihbarat Teşkilatı ile iç içe olan okulu desteklediği gibi, Deniz Komandolarına burs da veriyor.

Sami Ofer İsrail Ordusu için çalışırken, bizimkiler Türk ordusu ile savaşıyor..!

Türk ordusuna karşı psikolojik savaş yürütüyorlar.

 

İşte sol.org.tr isimli gazetede çıkan konu ile ilgi haber:

 

“Türkiye'de aldığı ihalelerle çok konuşulan İsrailli işadamı Sami Ofer'in bambaşka bir "yatırımını" paylaşıyoruz: Sami Ofer Propaganda Okulu...

 

Herzliya şehrindeki Sami Ofer İletişim Okulu ferah amfileri, tam donanımlı televizyon stüdyoları ve atölyeleriyle ilk bakışta dünyanın herhangi bir yerindeki özel eğitim kurumlarından farksız görünebilir. Fakat İsrail’in en zengin adamı Ofer’in milyonlarca dolar tutarında bağışıyla kurulan ve sonraki yıllarda da mali yardım almaya devam eden bu okulun eşine kolay rastlanmayacak bir özelliği var. Burada bazı öğrenciler sıradan bir iletişim eğitimi görürken, bazıları da İsrail devleti ve İsrail’in ABD’deki destekçileriyle el ele dünya kamuoyunu yanıltmaya, işgali ve saldırganlığı haklı göstermeye, başka ülkelerin kaderini etkilemeye yönelik profesyonel bir propaganda savaşı yürütüyorlar.

 

Bu yoğun faaliyetin merkezi, 2007 yılında okul bünyesinde kurulan Asper Enstitüsü. Tam adı Yeni Medya Diplomasisi Enstitüsü olan Asper, kuruluş misyonunu yeni medya teknolojilerini araştırarak ve kullanarak İsrail’in savlarını dünyaya anlatmak diye tanımlamıştı. Oysa konuyu haberleştiren Jerusalem Post gazetesi daha net bir ifade kullanıyor, enstitüde araştırmacıların ve öğrencilerin İbranice’de söylendiği biçimiyle ‘hasbara’ yani İsrail propagandası alanında çalışacağını belirtiyordu.

 

‘Yeni medya’ ağırlıklı olarak internet anlamına geliyordu. Blogları, facebook gibi sosyal ağları, sanal dünyaları ve internet oyunlarını İsrail’in mesajını yaymak için kullanmak konusunda eğitim gören öğrencilerin bu bilgileri pratiğe geçirmek için fazla beklemeleri gerekmeyecekti: İsrail yeni bir saldırıya hazırlanıyordu.

 

Gazze’ye bombalar yağarken

Başbakanlığa bağlı İsrail Ulusal Enformasyon Müdürlüğü 2008 yaz aylarında henüz ufukta görünmeyen bir savaşa destek olmak üzere harekete geçti. Çeşitli bakanlıklardan ve elbette Sami Ofer Okulu’ndan çağrılan uzmanlarla, medya ve internet üzerinden yürütülecek propaganda kampanyasının altyapısı tamamlandı. Herzliya ve Kudüs’te gönüllülerin 24 saat ekran başında faaliyet göstereceği iki kriz merkezi oluşturuldu. Okul dekanının yönetiminde, öğrencilere görev dağıtımı yapıldı.

 

27 Aralık 2008’de İsrail uçakları Gazze üzerine ilk bombaları bırakırken, ‘Yardım Edin Kazanalım’ adı verilen propaganda operasyonu da eş zamanlı olarak başladı. Kriz merkezlerindeki gönüllüler sosyal ağlarda ve bloglarda var güçleriyle İsrail’in ‘trajedisi’ni anlatıyor, Gazze’den atılan sınırlı sayıdaki Kassam füzesini eşi görülmemiş bir felaket olarak gündeme getiriyor, korktuklarını, çaresiz olduklarını, barış istediklerini söyleyerek herkesin desteğini istiyorlardı. Dünyanın herhangi bir yerinde bir medya sitesinde Gazze saldırısıyla ilgili bir anket düzenlenmişse, anında tüm destekçilerle temas kurarak İsrail lehine oy vermeye çağırıyorlardı. Bir yandan da, seri üretim okur mektuplarıyla tüm yayın organları eleştiri yağmuruna tutuluyor, İsrail’in görüşlerine daha fazla yer vermeleri talep ediliyordu. İsrail’in saldırganlığına karşı yükselen sesleri bastırmak üzere sanal bir kamuoyu yaratılmıştı.

 

Gazze saldırısı sürerken İngiliz gazetesi Guardian’da İsrail’in propaganda kampanyası hakkında bir yazı yazan Rachel Shabi İsrail medyasının da dünyada yaratılan algıyı çok yakından takip ettiğine, “dünya bizi durduracak mı, yoksa daha vaktimiz var mı” sorusunun sürekli tekrarlandığına, yurtdışındaki muhabirlerle bağlantı kurulduğunda propaganda zaferine muhakkak değinildiğine dikkat çekmekteydi . Shabi, özellikle ilk haftalarda dünya medyasında İsrail’in görüşlerinin tam bir egemenlik kurduğunu belirtiyordu.

 

İsrail’i savunmak için zaten istekli olan büyük yayın kuruluşları, sanal ‘izleyici baskısı’nın arkasına sığınarak Filistin’den atılan ve çoğu boş araziye düşen el imalatı Kassam füzelerini, yüzlerce kişinin canına mal olan İsrail’in fosfor bombalarıyla eşdeğer göstermiş, saldırı haftalarca zaman kazanmış, medya operasyonu başarıya ulaşmıştı.

 

İran muhalefetinin art niyetli destekçileri

İsrail’in İran’da yapılacak seçime ilgisi sır değildi. İsrail’deki Haaretz gazetesi hükümetin seçimden haftalar önce tüm dünyadaki temsilciliklerine bir faks çekerek ‘İran seçimindeki yolsuzlukları protesto amaçlı kitlesel gösteriler ve medya kampanyaları düzenlenmesi’ talimatı verdiğini yazmıştı. Irak ekarte edildiğine göre, şimdi İsrail için baş düşman İran’dı ve seçim yolsuzluğu iddiası propaganda savaşında kaçırılmayacak bir fırsattı. Fakat bu konudaki faaliyet resmi temsilciliklerle sınırlı kalmayacak, Sami Ofer okulu gene sessizce devreye girecekti.

 

İran muhalefeti ‘Oyum Nereye Gitti’ sloganıyla sokaklara döküldüğünde, twitter ağında beklenmedik bir patlama yaşandı. Bir anda ortaya muhalefetin davasını savunan, İran sokaklarından acil durum haberleri yayan binlerce twitter kullanıcısı çıkmıştı. Herkes sembolü yeşil olan muhalefetle dayanışma amacıyla “avatarlarını yeşile çevirmeye” ve yaşadıkları şehri değiştirerek Tahran yazmaya çağrılıyordu. Uluslararası basın hemen ‘twitter devrimi’ sıfatını yapıştırdığı bu olguyu büyük bir heyecanla karşıladı. Twitter’dan yayılan ve sonradan yanlışlığı ortaya çıkan haberler televizyon yayınlarında tekrarlanır oldu.

 

Oysa İran’da değil twitter, internet kullanıcılarının bile sayısının sınırlı olduğunu hatırlayan birkaç araştırmacı, gece gündüz İran’dan haber geçen en faal twitter kullanıcılarından bazlarının İsrail’den bağlandığını keşfetmekte gecikmedi. Dahası, “avatarları yeşile çevirme” uygulamasını sunan helpiranelection, yani “İran Seçimlerin Yardım Edin” adlı internet sitesi de Arik Fraimovich tarafından kurulmuştu. Gazze kampanyasında da kendini gösteren Fraimovich, İsrail Savunma Bakanlığı’nın eski bir danışmanı ve Sami Ofer Okulu öğrencisiydi.

 

İşin acı tarafı, bir taraftan propaganda ekipleri olayları büyütür ve kızıştırırken, diğer taraftan İsrailli hükümet yetkilileri ve “neo-con” destekçileri Ahmedinecad’ın kazanmasının İsrail için daha iyi olduğunu, İran’ın antidemokratik imajının İsrail’e yaradığını konuşuyorlardı. Bu durum, İsrail’in ‘ölüsü dirisinden daha çok işimize yarar’ beklentisiyle İran’daki muhaliflere kamuoyu yarattığını düşündürüyordu.

 

Ordu ve istihbaratla iç içe bir okul

Sami Ofer İletişim Okulu’nun çatısı altında yer aldığı Interdisciplinary Center, İsrail’in ilk özel üniversitesi. 1994’te İsrail ordusunun eski bir üssünde kurulan üniversite, ordu ve istihbarat örgütleriyle yakın bağlarını hiç gizlemedi. Örneğin üniversitedeki Politika ve Strateji Enstitüsü’nün kurucu başkanı, Mossad’da 25 yıl çalışan ve İstihbarat Müdürlüğü’ne kadar yükselen Uzi Arad. Arad halen İsrail başbakanı Netanyahu’nun danışmanlığını yapıyor. Üniversite tüm bölümlerinde ordunun seçkin birliklerinden gelen öğrencilere yüzde on beş kadar kontenjan ayırıyor.

 

Sami Ofer de, propaganda okuluyla sunduğu büyük hizmetin yanı sıra, İsrail deniz komando birliklerinden gelen öğrencilerin okul masraflarını üstlenerek orduya bağlılığını bir kez daha kanıtlıyor.

 

KAYNAK:

http://www.odatv.com/n.php?n=sami-ofer-propaganda-okulu-1603101200

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/iste-sami-ofer-propaganda-okulu-haberi-25405

 

[1](http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=963357&Date=08.11.2009&CategoryID=78)

[2] http://arsiv.sol.org.tr/?yazino=10506

 

DAHA FAZLASI:

Sami Ofer İletişim Okulu:

http://portal.idc.ac.il/en/schools/Communications/homepage/Pages/homepage.aspx

 

Medya Diplomasisi Okulu:

http://portal.idc.ac.il/en/schools/Communications/research/asper/Pages/Home.aspx

 

İnternet Psikolojisi Okulu:

http://portal.idc.ac.il/en/schools/Communications/research/cip/Pages/cipHomepage.aspx

 

Sami Ofer için:

http://arsiv.sol.org.tr/?yazino=10506

 

İsrail’de Sammy Ofer:

http://portal.idc.ac.il/en/schools/Communications/about_us/Pages/Ofer.aspx

 

AKP ve Sami Ofer için:

http://haber.gazetevatan.com/haberprint.asp?Newsid=61120&tarih=&Categoryid=4

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |