fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Et fiyatları üzerinden ikinci kurban hissesi vurgunu

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 26-Nisan-2010, 15:41   : 2475
Fazıl Kara
Yazar: Fazıl Kara
Et fiyatları üzerinden ikinci kurban hissesi vurgunu

Kurban bayramında kurban fiyatlarının artması ve halkın kurban hissesine yönelmesini sağlayıp, yurtdışında ucuz kurban kesildiği ve bu etlerin şimdi Türkiye'ye yüksek fiyatla sokulacağı iddia ediliyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Odatv et fiyatlarındaki artışa dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Vatan’dan Aydın Ayaydın’ın yazısına da dikkat çekti.

Ancak Odatv yorumcuları çok daha ilginç bir konuya dikkat çektiler ve yaptıkları yorumla olayın yeni bir rant olduğunu ve bundan bazı kişilerin nemalanacağını belirttiler.

Kurban bayramında kurban fiyatlarının artması ve halkın kurban hissesine yönelmesini sağlayıp, yurtdışında ucuz kurban kesildiği ve bu etlerin şimdi Türkiye’ye yüksek fiyatla sokulacağı iddia ediliyor.

İthalatın önünü açmak isteyenlerin fiyat artışını sağlayan spekülatörler olduğunu ve aynı kişilerin kurban bayramında kurban fiyatlarını da arttırdığı iddia ediliyor. Ve bu kişilerin arkasında da kurbanda halkın hisseye yönelmesini sağlayarak, yurtdışında ucuz kurban kestiren vakıf ve cemaat olduğu iddia ediliyor.

Savcılık Kurban Bayramından sonra bazı vakıflar hakkında halkın parasını alıp kurbanları kesmediği için soruşturma başlatmıştı.

Odatv başka bir haberinde de kaçak et ve PKK ilişkisine dikkat çekmişti.

 

Odatv’nin haberi ve yapılan yorumlar:

 

Bir süreden beri et fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Vatan gazetesi yazarı Aydın Ayaydın, şimdi bu sorunun çözümü için hükümetin aldığı et ithali kararının konuyu iyice çıkmaza sokacağını yazdı. Donmuş ithal et daha ucuza geleceğinden fakir halkın bunu yiyeceğini ama bunun da yerli hayvancılığın sonu olacağını belirten yazar, çözümün et ithali yerli hayvancılar için yerine besi materyali ithal etmek olduğunu söyledi. “Et fiyatlarını artıran ortamı acaba et ithalinden rant elde edecek olanlar mı hazırladı?” sorusunu sordu.

 

İşte Aydın Ayaydın’ın “Et ithalatı çözüm mü, düğüm mü?” başlıklı yazısı:

 

“Günlerdir yazıyorum “Et fiyatları yükseliyor, et almak neredeyse hayal olacak” diye. Kimseden çıt çıkmadı.

 

Ta ki Başbakan Erdoğan hafta sonunda bakanlarına talimat verene kadar. Başbakan Erdoğan, “Bu işi çözün” dedi ve et ithalatı için Tarım Bakanlığı düğmeye bastı. Artık soframızda muhtemelen Yeni Zelanda eti yerini alacak. Peki bu çözüm mü? Bana kalırsa bu ancak geçici çözüm olur ve beraberinde de korkarım ki Türk hayvancılık sektörüne büyük yaralar açar ve daha önceleri övündüğümüz hayvancılığımızın sonu olur.

 

Et fiyatları yüzde 100 arttı. Bonfile ve bİftek 32 TL’den satılıyor. Bu artışa daha ne kadar dayanılabilir? İşin ilginç yanı, bu fiyat artışından hem üretici, hem tüketici, hem de sanayici şikayetçi. Bakanlık da bunların hepsinden şikayetçi. Tarım Bakanlığı; fiyat artışının en büyük sebebinin üreticide olduğunu, kasıtlı olarak, az hayvan keserek suni olarak et fiyatının yükselmesini sağlıyor tezini savunuyor. Üretici ise besi materyali fiyatlarının çok yüksek olduğunu, kesilen hayvanın yerine aynı fiyattan hayvan konulmasının mümkün olmadığını savunuyor. “Bakanlık besi materyali ithal ederse bu iş çözülür” diyor. Eti kullanan tüketici ve sanayici de “Bu fiyatlarla et almak hayal, birileri buna çare bulmalı” diyor.

 

Et fiyatı nasıl düşer?

 

Başbakan Erdoğan’ın talimatından sonra Tarım Bakanı Mehdi Eker ilk açıklamasını yaptı. “1 haftaya kadar et ithalatı yolda” diyor. Bu haber elbette fiyatları bir miktar geri çeker, ancak kesin çözüm değil. Bu kez komşumuz Yunanistan’da olduğu gibi ülkede iki tip et fiyatı olacak. Donmuş ithal et fiyatı daha ucuz, yerli et fiyatı ise daha pahalı. Yani, fakirler ithal, dondurulmuş et yiyecek, zenginler ise yerli et. Korkarım ki bu kez bu tartışma gündeme oturacak.

 

…………..

 

Bakanlığın et ithalatının önünü açacak olması, eminim ki birilerinin iştahını kabartmaya başladı bile. O birileri elini ovuşturmaya başladı, şimdilerde başlayacak dünyada en ucuz et nerede oraları keşfedecek ve et ithalatı yaparak önemli bir gelir kaynağı elde edecek. Yoksa o birileri, bilerek mi et fiyatının artmasına neden olan ortamı hazırladı. Konu bu yönüyle de düşünülür ise yararlı olur.

 

 

Odatv’nin bu haberine yapılan yorumlardan bazıları:

 

Misafir - zoologist

tarım bakanının istifa etmesi gerekir. Koca anadolu topraklarında hayvan mı kalmadı yoksa yiyecekleri ot mu kalmadı da et fiyatları fırlıyor?

2010-04-26 14:41:03

 

Misafir - hisse vurgunu

kurban bayramında bazı vakıf ve cemaatlar ucuz hisse toplayıp yurtdışında kurban kestiler. o etler bozulmadan Türkiye'de yüksek fiyatla satılması gerekiyordu. İTHALATIN amacı budur. Fiyat yükseltmenin arkasındaki neden de İTHALATIN önünü dolayısı ile cemaatin yurdışındaki etlerini ülkeye sokup rant sağlamaktır. Aydın ayaydının söyleyemediği budur. Ayrıca kurban bayramından önce kurban fiyatlarının yükselmesini sağlayıp, herkesin kurban hissesine yönelmesini sağlayan spekülatörler de aynıdır ve aynı amaca hizmet etmektedirler. CHP ve Medya bu konuya eğilmeli, dikkat çekmeli ve halkın parası ile sağlığı ile inancı ile birilerinin rant devşirmesinin önüne geçilmeli... O etlerin sağlıkı olup olmadığı ise en son tartışılacak konu.

2010-04-26 14:38:45

 

Misafir - Yaşar ALTINTARTI

Benim yoksul halkımın et yemesi için ''Et fiyatları ineeeceeek!İnmezse, biz bunu ithal et getirerek yaparıııızz!'' fermanını çıkaran liberal kapitalizmin ılımlı islamcı büyüklerimiz,tarımı bitirdikten sonra hayvancılığı da bitirecekler!(yahu benim güzel dinim;seni kimlerin kullanıp da cip-villa,yat-kat düzeninde babalar gibi keyif sürdüğünü görünce inan kahroluyorum!!Yazıklar olsun! onlara diyorum her seferinde!..) Bir köylü,''Bunlar,etleri kamyonlara yüklediler bile.Kamuoynun da beyin yıkayarak teslim almak üzereler.Bu da olunca;İthalati adamlarına yaptırarak cukkayı dolduracaklar'' tespitini yaptı. Tanzimatta yerli üteticiyi mahveden zihniyetin islamcı versiyonu da şimdi Türkiye'yi müstemleke yapmak için bu hamleyi de yapacak.Ürtemeyen bir ülkeyi daha kolay yıkacağını bilen yerli kodamanlar ve onların uluslararası patronları son darbeyi de hayvancılığa vurarak bu memleketi dizlerinin üstünde IMF kapılarında para dilenir hale getirecekler. Duyun-i Umumiye vatana,millete hayırlı olsun demiyeceğim ama,isliamcı yeşil sermayeye hayırlı olsun!!!!Yeyin beyler,bu vatanın kaynaklarını siz de yeyin ki, daha kolay eyalet sistemine ve padişahınıza kavuşun...Ama unutmayın;Vahdettin'i destekleyen emperyalizm,son kullanma tarihi geçen bu uşaklarına ancak bir gemi bileti temin etmişti.Sizn desonunuz o olacak..Ama o ana kaadr da sizler nemalanacaksın o başka mesele tabii ki! not;et ithalatını yapacak firmaları ortya çıkaracak bir yürekli ekonomi yazarı(Necati Doğru mesela) ve de Nedim Şner gibi bir muhabir bu tezgahı deşifre eder diye umud ediyorum.cUMHURİYET'TEN Mustafa Sönmez de bu işe el verirse,bu paragözler afişe edilir inşallah!

2010-04-26 11:45:48

 

Çetin

DESPOT PİYASA EKONOMİSİNİN vazgeçilmez oyuncularından olan ET AJANLARININ ,RTE den aldıkları emirler piyasada yapacakları araştırmadan sonra ,kimin/kimlerin et fiyatlarını uçurduğunu anlamış olacağız,yakında.

2010-04-26 11:31:53

 

KAYNAK:

http://www.odatv.com/n.php?n=yakinda-yeni-zelanda-eti-yiyecegiz--2604101200

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |