fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Ali Efendi Peksak bir tarafta, Türkiye diğer tarafta

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 26-Temmuz-2010, 13:36   : 7808
Cansu Deniz
Yazar: Cansu Deniz
Ali Efendi Peksak bir tarafta, Türkiye diğer tarafta

Hürriyet Gazetesi'nin 27 Şubat 2010' daki haberinde adı "Balyoz rekortmeni" ne çıkan Ali Efendi Peksak, yine tartışmalı kararları ile Türkiye'yi hop oturtup, hop kaldırıyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hürriyet Gazetesi’nin 27 Şubat 2010’ daki haberinde adı “Balyoz rekortmeni” ne çıkan Ali Efendi Peksak, yine tartışmalı kararları ile Türkiye’yi hop oturtup, hop kaldırıyor.

 

Hürriyet’in 27 Şubat 2010’daki haberi:

 

“Balyoz darbe planları soruşturması kapsamında bugüne kadar Ergenekon dahil süren soruşturmalardaki en yüksek tutuklama oranı çıktı. Pazartesi gününden beri nöbetçi hâkim olarak görev yapan Hâkim Ali Efendi Peksak, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 34 kişiden 33’ünü tutukladı.”

 

Hâkim Peksak, Balyoz soruşturmasında tutuklanan muvazzaf ve emekli subayların avukatları tarafından, “savunma haklarının kısıtlanması ve soruşturma dosyalarını incelemeden sabit kararla tutuklama kararları verdiği” iddiasıyla suçlanmıştı. Balyoz soruşturması kapsamında 51 kişi gözaltına alındı. Soruşturma savcıları Mehmet Berk, Ali Haydar ve Bilal Bayraktar tarafından sorgulanan muvazzaf ve emekli subaylardan 34’ü tutuklanma talebiyle Nöbetçi Hâkim Peksak’ın karşısına çıkartıldı.”

 

Tarih 23 Temmuz 2010…

 

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin emekli ve muvazzaf üst düzey komutanlardan oluşan 102 askeri tutuklama kararında imzası bulunanlardan biri de Ali Efendi Peksak.

 

“İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, “Balyoz Planı” davasına ilişkin aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, 6. Kolordu Komutanı Nejat Bek, Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında bulunduğu 102 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Bu karara gerekçe olarak kuvvetli suç şüphesi ve deliller gösterildi. Böylece TSK’da görevli 303 generalden 25’i için hapis yolu gözüktü.

 

Hakkında tutuklama kararı çıkarılan 102 kişiden 25’i muvazzaf, 17’si emekli general. Görevdeki 25 generalden 5’i korgeneral-koramiral, 9’u tümgeneral-tümamiral, 11’i ise tuğgeneral-tuğamiral rütbelerinde bulunuyor.”

 

 

 
 

Vatan Gazetesi’nin bu konu ile ilgili haberi şöyle:

 

“Emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin Balyoz Güvenlik Harekat Planı soruşturması kapsamında daha önce iki kez tutuklandığı hatırlatılan dilekçede davanın görüleceği İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Ali Efendi Peksak’ın ilk tutuklamayı yapan hakim olduğu belirtildi.

 

Hakim Ali Efendi Peksak’ın da imzasının bulunduğu 102 kişi hakkındaki yakalama kararının daha önce Ali Efendi Peksak tarafından verilen tutuklama kararı ile aynı gerekçeleri içerdiği ifade edilen dilekçede, "Dünyada örneği görülmeyecek şekilde müvekkilerimizle birlikte toplam 102 kişinin yakalanması yakalanmasına ilişkin karardaki gerekçesizlik de yine aynı soyut husuları içermektedir. Gerekçesizlik keyfilik demektir. Gerekçe hem sanığı, hem vekilini hem de yargıcın kendisini tatmin edecek ölçüde açık net ve somut olmalı sanığın ve avukatının düşündüğü tüm sorulara yanıt vermelidir. 102 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılması, bu tutuklama ya da yakalama kararına gösterilen gerekçe, yargıçlara emanet edilen gücün hukuk dışında kullanılmasından ibarettir. Bu gerekçe hukukumuzun temelini oluşturan tüm değerleri (toplumsal ya da demokratik değerler de dahil) tahrip edici niteliktedir" denildi”

 

Ali Efendi Peksak’ın Beşiktaş Four Seasons Otel’de Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karaman ile görüştüğü öne sürülmüştü:

 

“Üye hakim Ali Efendi Peksak’ın adı ilk kez Balyoz soruşturmasında aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 33 şüphelinin tutuklanmasıyla gündeme geldi. Peksak’ın bu karardan kısa süre önce Beşiktaş Four Seasons Otel’de Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karaman ile görüştüğü öne sürülmüş, ama iki taraf da iddiayı yalanlamıştı. Peksak, aynı zamanda Ergenekon sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın kendisini tahliye etmedikleri gerekçesiyle dava açarak bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum ettirdiği hakimler arasında.

 
ali efendi peksak kimdir
 
Facebook'ta Paylaş
 

Ali Efendi Peksak Kimdir

 

Ali Efendi Peksak ile ilgili, daha önce görev yaptığı Bayburt Adliyesi'nin internet sitesinde şu bilgiler verilmiş:

 

1969 yılında, Yozgat’ın Şefaatlı İlçesi’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı yerde tamamladıktan sonra, yükseköğrenimini 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

 

1997 İstanbul Kadıköy Adliyesi’nde Hakimlik stajına başlamıştır. 1999 yılında, Denizli ili Çivril İlçesi’nde Hakim olarak mesleğe başlamıştır. Mardin İli Derik İlçesi ve Bartın İli Ulus İlçesi’nde görev yaptıktan sonra, 2006 yılı yaz Kararnamesi ile Bayburt Adliyesi’ne atanmıştır. 17.11.2008 tarihinde İstanbul Beşiktaş Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanmıştır.

 

Evli, Yunus ve Yusuf isminde iki çocuk babasıdır.

KAYNAK:
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |