fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YAŞ kararlarında halı tüccarı gibi hareket ediliyor

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 2 Tarih  Tarih : 06-Ağustos-2010, 23:32   : 1537
Cansu Deniz
Yazar: Cansu Deniz
YAŞ kararlarında halı tüccarı gibi hareket ediliyor

YAŞ iile ilgili kararlarda halı tüccarı gibi hareket edilmesi krizi giderek derinleştiriyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

17 Aralık 2004’de Brüksel’de yapılan AB müzakerelerinde Tayip Erdoğan için yabancı bir devlet adamı  “halı tüccarı gibi” ifadesini kullanmıştı.

Devlet “tüccar” gibi değil, “devlet adamı” gibi yönetilmeli.

 

YAŞ’a haftalar kala 102 yakalama kararı ve YAŞ sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı olacak kişi için çıkartılan kararın tuhaflığını ve siyasi olduğunu göremeyen galiba sadece bu kararları veren kişiler..!

 

Şu an Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı belirlenememişse, bunun müsebbibi, sahte belgelerle sonucu belirsiz suçlamalarla adalet sistemini siyasete alet eden bir grup şer odağıdır. Hem hukuk sistemini siyasete bulaştırıyorlar, hem de hukuku silah gibi kullanarak orduyu tahrip ediyorlar.

 

Ve çıkardıkları bu tarih krizi bir de “demokrasinin gelişimi” diye adlandırmazlar mı..!

Sanki dünyada demokrasi ilk defa Türkiye’de icad ediliyor..!

Sanki Türkiye yıllardır krallıkla yönetiliyor.

Ortaya çıkardıkları rezaleti, sebep oldukları kargaşayı ve devlete verdikleri zararı ancak böyle örtebilirlerdi.

Sebep oldukları tarihi krizi örtmek için kullandıkları bir diğer yöntem ise “Daha önceleri de oldu” lafları. Sanki millet daha önceki YAŞ kararlarının nasıl alındığını bilemeyecek kadar cahil..

 

 
yaş kararları 2010
 
 

Peki olay gerçekte nasıl ve Dünya’da nasıl görülüyor:

 
“REUTERS: Üst düzey komuta kademelerine atama yapılamadı

ASSOCIATED PRESS: Türkiye üst düzey komutanlarını seçmeyi başaramadı

Ak Parti, ordunun üst düzey pozisyonlara atanması için sunduğu isimleri reddederek ordunun en üst düzey iki pozisyonunun boş kalmasına neden oldu.”

 

İşte olay aslına böyle.

 

Tüm bunlar olurken başka düşman aramaya gerekte yok.

 

İyi ki savaşta değiliz…!

 

Her konuşması skandal olan Hüseyin Çelik’in şu açıklaması çok korkunç bir şey:

 

“İthal bir komutan getirilmesi düşünülmüyor. Kendi ordumuz içinde tecrübe sahibi komutanlarımız vardır. Bu konuya çözüm bulunacaktır.”

 

Yoksa bunu da mı yapacaktınız..?

 

Yılardır yıprattıkları ve tasfiye etmek istedikleri ordumuzu, şimdi YAŞ ayakları ile başsız bırakmaya ve hiyerarşik yapısını tahrip etmeye çalışıyorlar.

O komutanlar oraya milletin vergisiyle seçim propagandası yapıp, listeye adını yazdırıp, 3 günde milletvekili olanlar gibi gelmiyor.

Yoğun bir eğitimden sonra, cephede savaşarak, uluslararası tecrübe kazanarak yılların verdiği birikimle geliyor.

O kadar tecrübeyi, birikimi bir anda silip atmak, hiçbir gerekçe ile izah edilemez.

 

Ancak düşmanlarımızın yapabileceği şeyleri içerdekiler yapıyor.

 

Zonguldak’ta maden ocağındaki gazı nasıl ki 30 işçimiz öldüğünde fark edebildilerse, bazı olayların nereye varacağını da galiba kriz kontrol edilemez hale gelip patladığında anlayabilecekler.

 

Maden ocağındaki faciayı göremeyenlerin, devletin önündeki tehlikeyi de göremeyeceklerini düşünmek insanı ürkütüyor.

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 2 yorum yazılmıştır.

tehlikeli [ 09-Ağustos-2010, 13:32 ]
Ordu-siyaset ilişkileri, istihbarat ve güvenlik konularında uzmanlığı ile bilinen akademisyen ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Ümit Özdağ, ancak sekizinci gününde çözülebilen YAŞ krizi ekseninde hükümet ve TSK arasındaki gerilimi AKŞAM'a değerlendirdi.
Özdağ, Başbakan'ın, genelkurmay başkanlığı ve kuvvet komutanlarının atanmasına müdahil olma hakkı bulunduğunun altını çizerken, önemli uyarılarda da bulundu. Genelkurmay başkanının, hükümetin yandaş bürokratı gibi görünemeyeceğine dikkat çeken Özdağ, 'Hükümetler, orduyu denetim altında tutacağız diyerek, kendi 'Genelkurmay başkanlarını' seçtiklerinde, o isim TSK'nın genelkurmay başkanı olamıyor.
Bir tanesinde Menderes hükümeti, diğerinde Demirel hükümeti istemedikleri generalleri tasfiye ederek, istedikleri generali genelkurmay başkanlığına seçti. Sonuç olarak, birisinde 27 Mayıs, diğerinde 12 Eylül oldu' dedi. YAŞ krizindeki stratejik hataları eleştiren Özdağ, son YAŞ krizi ile çakışan yargı sürecinin TSK'yı savunma pozisyonuna ittiği tespitini yaptı.
(AKŞAM)
erdoğanın suçları [ 07-Ağustos-2010, 16:31 ]
"... kendi dokunulmazlık dosyanızda milletvekili seçilme yeterliliğini bile ortadan kaldıran suçlamalar vardır, buna rağmen "yargılanayım, temize çıkayım" demeyip ülkeyi yönetmeye devam edersiniz..

Fakat imzasız bir ihbar mektubuna sarılarak bir orgenerali, silâh arkadaşlarının lâyık gördükleri komutanlıktan mahrum etmeyi içinize sindirebilirsiniz."
(Güngör Mengi'nin 07.08.2010 yazısı)

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |