fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Küçük Sırlar ve Kavak Yelleri gençlerin ahlakını bozuyor

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 27-Şubat-2011, 21:27   : 2362
fikriyet
Yazar: fikriyet
Küçük Sırlar ve Kavak Yelleri gençlerin ahlakını bozuyor

Gençlerin ahlakını bozma seferberliğinde olan dizilerden Kavak Yelleri ve Küçük Sırlar isimli dizileri, Kerem Çakıroğlu ve TIMS Production'ın sahibi Timur Savcı hazırlıyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gençlik dizileri gençlerin ahlakını bozmak için bütün güçlerini seferber ediyor. Dertleri nedir, ne istiyorlar gençlerimizden, çıkarları nedir, anlamak zor. Genelde liselerde çekime başlıyorlar, ancak gelen tepkiler üzerine veya çekim yapılan okuldan kovulduktan sonra üniversitelerde çekime devam ediyorlar.

 

Bu dizilerde kötü alışkanlıklar ve olaylar verilirken, gösterimden ziyade, gençler kötü alışkanlıklara özendirilmekte, adeta sanal reklam yapılmakta.

 

Gençlerin ahlakını bozma seferberliğinde olan dizilerden Kavak Yelleri ve Küçük Sırlar isimli dizileri, Kerem Çakıroğlu ve TIMS Production’ın sahibi Timur Savcı hazırlıyor.

Osmanlı Padişahlarına hakaret eden Muhteşem Yüzyıl dizisini de Timur Savcı’nın sahibi olduğu TIMS Production yapıyor.

 

Bu dizilere; eğitimciler, anne-babalar, veliler büyük tepki gösteriyor.

Tepkilerin sebebi; gençlere kötü örnek olması, öğrencilerin mini etek giyinmesi, sürekli alkol ve uyuşturucu gibi konuların işlenmesi.

Pırıltılı mekanlar, en lüks arabalar, en güzel kıyafetler, en bakımlı insanlar de dizinin tepki çeken noktalarından.

 

Vatan Gazetesi’nde yer alan haber şöyle:

 

“Star Tv'deki " Küçük Sırlar" da " Çet" karakterini canlandıran Burak Özçivit, Instyle dergisine verdiği röportajda dizideki okul sahnelerinin neden çıkarıldığı anlattı:

 

Öğrenciler Çet abisini, Ayşegül ve Su ablasını örnek almasın diye okul sahneleri çıkartıldı. Biz de bu nedenle okuldan hemen mezun olduk. Çünkü televizyon , gençleri çok kolay yönlendirebilen ve bir takım şeylere özendirebilen bir araç. küçükler orada seyrettiği her şeyin gerçek olduğuna inanabiliyor"

 

Dizedeki gençlerin cinsellik sahneleri, genç kızların etek boyları , makyajlı halleri ve sürekli birbirleriyle aşk yaşmaları eleştiri konusu olmuştu.”

 

RTÜK TARAFINDAN YAPILAN UYARILAR

 

 

KÜÇÜK SIRLAR

 

Toplantı Tarihi            : 03.02.2011

Toplantı No                 : 2011/05

Karar No                     : 18

 

STAR TV logosuyla yayın yapan IŞIL TELEVİZYON YAYINCILIK YAP. SAN. VE TİC. A.Ş. unvanlı kuruluşun 13, 20, 27 Aralık 2010 tarihlerinde yayınladığı “Küçük Sırlar” adlı dizinin; 3984 sayılı Kanunun 4756 sayılı Kanunla değişik 4 üncü   maddesinin  (z) bendinde yer alan “Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği saatlerde yayınlanmaması" ilkesine aykırı bulunması nedeniyle, yayın kuruluşuna uyarı müeyyidesi uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

                                                                                                                       

KAVAK YELLERİ

 

Toplantı Tarihi            : 03.02.2011

Toplantı No                 : 2011/05

Karar No                     : 19

 

KANAL D logosuyla yayın yapan DTV HABER VE GÖRSEL YAYINCILIK A.Ş. unvanlı kuruluşun 18 Aralık 2010 tarihinde yayınladığı “Kavak Yelleri” adlı dizinin; 3984 sayılı Kanunun 4756   sayılı   Kanunla   değişik   4 üncü   maddesinin  (z) bendinde yer alan “Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği saatlerde yayınlanmaması" ilkesine aykırı bulunması nedeniyle, yayın kuruluşuna uyarı müeyyidesi uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

 

MUHTEŞEM YÜZYIL

A.01.1.RTÜ.0.01.00-621.02/57/483                                                                   12 Ocak 2011                             

 

Muhteşem Yüzyıl Dizisine

Uyarı Müeyyidesi Uygulanmasına Karar Verildi

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun bugünkü (12 Ocak 2011) haftalık toplantısında, Show TV’de geçen hafta yayınlanmaya başlanan ve tepkilere neden olan Muhteşem Yüzyıl adlı dizi filmle ilgili hazırlanan uzman raporu da gündeme alınarak değerlendirilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, söz konusu dizi filmde 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin “Yayınların toplumun millî ve manevî değerlerine aykırı olmaması”na ilişkin (e) bendinin, tarihe mal olmuş bir şahsiyetin mahremiyeti konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemek suretiyle ihlal edilmiş olduğuna ve ilgili yayın kuruluşunun 3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince uyarılmasına karar verilmiştir.

3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesine göre, Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve bu Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı hâlinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ oniki kez arasında durdurulur.

Söz konusu programla ilgili olarak Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna 11 Aralık 2010 tarihinden bugüne kadar pek çok şikâyet gelmiştir. Bu şikâyetlerde genel olarak programın yayından kaldırılması talep edilmiştir. Ancak bilindiği gibi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun programlara yayınlanmadan önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmamaktadır.

İlgililerin dikkatine sunulur.

 

 
 
Facebook'ta Paylaş
 

KAYNAK:

http://haber.gazetevatan.com/okul-sahneleri-neden-cikartildi/362083/11/Haber

http://www.magazinkolik.com/TV/13945/Kucuk-Sirlar-GENCLERE-KOTU-ORNEK

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |