fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

En son seçim anketi sonuçları ve partilerin oy oranları

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 7 Tarih  Tarih : 01-Haziran-2011, 23:51   : 5497
fikriyet
Yazar: fikriyet
En son seçim anketi sonuçları ve partilerin oy oranları

En son seçim anketleri sonucuna göre CHP ve MHP'nin hızla artan oy oranları,12 Haziran 2011 seçimleri sonucunda bir koalisyon olasılığını güçlendirdi. AKP oylarındaki düşüş devam ediyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En son seçim anketleri sonucuna göre CHP ve MHP’nin hızla artan oy oranları, koalisyon olasılığını güçlendirdi. AKP oylarındaki düşüş devam ediyor.

 

Güvenilir kamuoyu araştırma şirketleri yetkililerinin, gazete ve TV’lere verdikleri röportajlarda ortak nokta, CHP ve MHP oylarında hızlı bir artış, AKP oylarında ise hızlı bir düşüş olduğu yönünde.

 

Adil Gür’ün A&G araştırma şirketi, en son yaptığı anket sonuçlarını seçime az bir zaman kala açıklamayı düşünüyor. Söylediklerine bakılırsa, anket sonuçlarını bazı gazete ve TV’ler aracılığı ile kamuoyuna etkili bir şekilde açıklamayı düşünüyor.

Adil Gür’ün anket sonuçlarını seçime az bir zaman kala açıklamasının nedeni; oy oranlarındaki sürekli değişim olabileceği gibi, seçime az bir zaman kala kamuoyunu etkilemekte olabilir.

 

AKP’yi olduğundan yüksek gösteren bir anket sonucu, yani %34 den yüksek bir rakam, kamuoyunu etkileme amaçlı olduğunu düşündürür.

 

Bazı kamuoyu araştırma şirketlerinin AKP için %52 gibi gülünç bir rakam açıklamaları ise, bu şirketlerin zaten olmayan güvenirliklerini, itibarlarını ve isimlerini yok etmekten başka bir işe yaramıyor. Bu şirketler “nasıl olsa dört yıl piyasada olmayacağız” diye düşünüyor olabilirler.

 

Referandumda, CHP hariç tüm partilerin oyları % 58 olmuştu. Diğer partileri çıkarınca geriye AKP için %34 civarında bir rakam kalır. Hatta referandumdaki %58’in içinde CHP, MHP oyları da bulunmakta.

 
son seçim anketi 2011
 
(kaynak: youtube) 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 

 

Metropol Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar da, AKP oylarında düşüş, CHP ve MHP oylarına artış olduğunu ifade ediyor:

 

"AK Parti oylarının yüzde 42'nin üstüne çıkacağını düşünmüyorum. MHP'de ise en az 3-4 puan artış var."

 

“Seçmen MHP'ye şantaj kasetlerini AK Parti’ye fatura etti, bu durum YGS skandalı ile de birleşince ortaya AK Parti’yi mayıs ayında 5 puan düşüren bir seçmen eylemi çıktı.”

 

“Bundan 1 ay önce yapmış olduğumuz araştırmada AK Parti’yi % 40 (kararsızlar dağıtılmadan), MHP’yi ise yine kararsızlar dağıtılmadan % 10 olarak bulmuştuk. Yaptığımız son araştırma ise oy oranlarında şok edici bir değişikliği gösterdi.

Elde ettiğimiz yeni sonuç beni de tam anlamıyla şok etti. Çünkü bu sefer AK Parti’yi % 35 (kararsızlar dağıtılmadan) MHP’yi ise, yine kararsızlar dağıtılmadan % 15.5 olarak bulduk.”

 

“Bu aslında tipik bir seçmen davranışıdır. Seçmen uzun süre biriktirir, sonra bir damla su gelir üstüne ve bardak taşar. İşte bu noktadan sonra seçmen içinde biriktirdiği şeyi aniden eyleme dönüştürür. Şu andaki durum da budur.”

  

En son seçim anketleri sonuçlarını düşündüğümüzde, 12 Haziran 2011 seçimlerinde muhtemelen aşağıdaki gibi bir oy oranı ortaya çıkacaktır.

 

 

KAYNAK:

http://www.haberturk.com/gundem/haber/635637-mhpde-carpici-artis-ak-partide-dramatik-dusus

 
en son seçim anketleri
 
 
son seçim anketi sonuçları
 
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 7 yorum yazılmıştır.

ergin [ 05-Haziran-2011, 19:35 ]
Pınar hanıma katılıyorum Tüm anketlerin hepsi yine medyada yayınlanan AKP Reklamları gibi yanlı benim önceki seçimde ve 12 Eylülde yapılan referandum sonucuna en yakın anket sonucu ortaya koyan SISAM'ın en doğru sonucu ortaya koyduğuna inanıyor ve CHP + MHP Koalisyonu bekliyorum. Aksi halde Sayın Abdüllatif ŞENER'inde dediği gibi ülke önce kamu bankaları ve sonrasında enerji kaynaklarının satışıyla iyice elden gidecektir
Fuat [ 03-Haziran-2011, 19:20 ]
bence AKP %10 barajını geçer...:))
pınar [ 03-Haziran-2011, 14:13 ]
ülkem uyan bu kadar dini istismarda bulunan hükümetimizi görün gerçek din halkın içinde vicdanında birinin bunu dillendirmesi kimseyi yüceltmez.ülke parsel parsel oldu farkında değiliz yada olmak istemiyoruz ülkesini seven dinini seven akpli olamaz..dilerim sonuçlar böyle gelir ve basta ben olmak üzere ülkesini düşünüp yatan herkes rahat bi uyku çeker .
Yılmaz TOSUN [ 03-Haziran-2011, 13:50 ]
murat bey size katılmamak elde değil halk konusunda.türk diye bişey kalmadı milliyetçilik diyede bişey bırakmadı bunlar ,tr de ilk kez bir başbakan için şükür namazı kıldılar ne oluyor bize biz bu kadar yobaaz olamayız şükür namazı sadece allah için kılınır.ülke elden gitti gidiyor hedef 2023 müş aman allah korusun trükiyede laik demokrat düzeni yıkıp arap birliği üşkesi kuracaklar gerçek türkler uyanın bunların oyununu bozun oyunuzu ya chp yada mhp ye verin sizler için hayırlısı bu olacaktır parçalamayın oyunuzu gerçeği görün iki parti var biri chp biri mhp bun iki parti zaten koalisyon yapacaklar ve inanın güzel günler bizi bekliyor haydi hayırlısı
murat kara [ 02-Haziran-2011, 19:44 ]
bence bu seçimde mhp 40 civarında oy alacak millet gerçekleri ve akp n,n tek bayrak tek devlet gibi aldatmaca seçim önü oyunlarına artık kanmaz milleti enayi gibi dslga geçiyor . seçim bitince bdp ye yağ çekecek anayasanın bölünemez ilk 3 maddesini tartışmaya açacak ve yola devam deyip ileri demokrasi adı altında bop projesinin filen uyulamasını alıştıra alıştıra yapacak islama ve türklüğü bitirecek öyle ounca başını secdeden kaldırmasa bile bunlar cehennemlik millet bunları hala görmezden aymazdan gelmesin . uyan millet kendine gel sen ecdadın mirasına bile bu kafa ile sahip çıkamazsın akp bu seçim hiç oy almamalı
New York [ 02-Haziran-2011, 18:13 ]
ABD'den Beyaz Saray'dan bir yetkili geçenlerde Leyla Tavşanoğlu'na benzer bir açıklama yapmıştı:

"Bu seçimler 2002 ve 2007 seçimlerinden çok daha farklı. Çünkü Başbakan Erdoğan ve AKP 2002 ve 2007 seçimlerine kendilerinin sürekli mağdur edildiği söylemiyle girmişti. Ama artık mağdur değiller. Türkiye'de bütün kurumları kontrolleri altına aldıklarına göre hâlâ nasıl mağdur olduklarını iddia edebilirler? O nedenle 12 Haziran seçimleri eskilerden çok daha farklı olacak"

"Çünkü AKP'nin oy oranı doyuma ulaştı. Alabilecekleri tavan oran 2009 yerel yönetim seçimlerindeki yüzde 38' dir."
Fuat [ 02-Haziran-2011, 17:41 ]
bence AKP %10 barajını geçer...:))

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |