fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Diyarbakır Silvan 13 Şehit ve değerlendirmeler

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 4 Tarih  Tarih : 16-Temmuz-2011, 14:02   : 6147
fikriyet
Yazar: fikriyet
Diyarbakır Silvan 13 Şehit ve değerlendirmeler

Diyarbakır Silvan'da 13 askerimizin şehit olduğu olay, günlerce hazırlığı yapılmış, dış güçlerce destekli organize bir eyleme benziyor. Aktütün, Dağlıca, Gediktepe gibi. Askerimize pusu kurarak, gece karanlığından, sisten istifade ederek yapılan kalleşçe saldırılara benziyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır Silvan’da 13 askerimizin şehit olduğu olay, günlerce hazırlığı yapılmış, dış güçlerce destekli organize bir eyleme benziyor. Aktütün, Dağlıca, Gediktepe gibi. Askerimize pusu kurarak, gece karanlığından, sisten istifade ederek yapılan kalleşçe saldırılara benziyor.

 

İnsanlıktan çıkmış vahşi PKK, parça tesirinden çok yakma gücü yüksek ve fazla alev çıkaran Rus yapımı bombalar kullanmış. Yangın çıkararak askeri çembere almış, pusuya düşürmüş. Son günlerde yaptığı yol kesme ve adam kaçırmayı, askerleri bölgeye çekmek için kullanmış.

(sayfanın altındaki SALDIRININ DETAYLARI kısmını okuyunuz.)

 

Hürriyet’in haberine göre teröristler organize, dış destekli ve profesyonelce hazırlanmış bu saldırıya, 10 gündür, yani 5 Temmuz’dan bu yana hazırlanmışlar.

“Askeri kaynaklar ve istihbarat birimleri, 6 kişilik bir grubun daha önce bölgede 10 gün boyunca keşif yaparak askeri hareketliliği izlediğini belirledi. Edinilen bilgilere göre, bu grubun bilgileri bildirdiği örgütün sözde Silvan sorumlusu da eylem kararı aldı. Eyleme Batman ve Bitlis kırsalında bulunan teröristler de destek olarak geldi.

En az 20 kişi oldukları belirtilen teröristler bölgede pusu kurup, belirli alanlara mayın tuzakladı. Güvenlik güçlerine dört ayrı koldan uzun namlulu silah, el bombası ve lav silahlarıyla saldırdı. Bölgede çıkan yangına el bombalarının yanı sıra kullanılan lav silahlarının da neden olduğu öğrenildi.”

 

PKK destekçisi medya ile açılımcı medya, bu olayı da TSK ya saldırmak için kullanmaya başladı. TSK yı suçlayıp PKK terör örgütünü masum göstermeye çalışanlar yine oldu. Hatta bazıları daha da ileri gidip çapulcu sürüsünün kalleşçe saldırısını başarılı göstermeye çalıştı.

 

Umarız artık PKK ve destekçilerinin barış, hoşgörü, eylemsizlik, demokrasi, özgürlük, insan hakları laflarının gerçekçi olmadığı anlaşılmıştır.

 

Bebek, çocuk, öğretmen, doktor, köylü vatandaş katleden vahşi teröristin lafına inanılmaması gerektiği ve teröriste nasıl cevap verilmesi gerektiği her halde idrak edilmiştir.

 

Şimdi, PKK ve destekçilerinin nasıl bu hale geldiğini araştırma vaktidir.

 

OLAYLA İLGİLİ TEPKİ ÇEKENLER

 

Habertürk

Israrla PKK destekçisi Fırat Haber ajansının ve BDP nin açıklamalarına yer verdi. 13 Askerimizi kalleşçe şehit eden PKK nın destekçilerinin laflarını dikkate alan Habertürk, 13 askerimizin yangın sonunu şehit olduğuna okurlarına kabul ettirmek için yoğun çaba gösterdi. Halbuki PKK destekçilerine inanacağına, Türkiye’nin Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamalarına inansa daha mantıklıydı. Habertürk son zamanlarda adeta Haberkürt oldu. Habertürk içinde o haberi yazanlar aşağıdan saldırının detaylarını iyi okusun.

 

Odatv Sitesi:

Başlangıçta 13 şehit haberini magazin haberleri arasında küçük olarak verdi. Okurlarının tepkisi yorumlarda belirecek kadar artınca endişeye düştü ve ertesi günü manşetten birkaç haber daha yapma ihtiyacı hissetti.

 

Açılımcı Medya:

Değinmeye gerek yok. Onlar PKK terör örgütünün üstlendiği olaylarda “PKK yapmamıştır” diyecek kadar azmışlardı. Şimdi biraz utandıklarından sessiz sedasız, yavaş yavaş aynı şeyleri fısıldıyorlar. Yakında daha açıktan PKK yı masum gösterip, TSK yı açıktan suçlamaya başlarlar.

 

PKK’nın siyasi(silahsız) destekçileri:

Her zamanki ipe sapa gelmez laflarını sıraladılar. Siyasi çözüm olsaydı bu olmazdı gibi. Yıllardır PKK terör örgütünün siyasi kolu olarak varlar ve terör hala devam ediyor.  Siyaseti terörü bitirmek için değil, terörü güçlendirmek için kullandıkları ortada. Bunlara laf anlatılmaz, bunların anlayacağı dili Mehmetçik biliyor.

 

Vatan Gazetesi:

PKK’nın saldırı ile ilgili bir açıklamasını yayınladı. Bunu yayınlarken terör örgütünü ciddiye alıp insan yerine koymaktan ziyade, neler saçmaladıklarını vatandaş görsün diye yapmış olabilir. PKK’nın kendini terör örgütü ve çapulcu sürüsünden ziyade, silahlı legal bir güçmüş gibi zannettiği o açıklamaya ise tepkiler vardı:

 

“AL BURDAN YAK.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN SINIRLARI İÇERİSİNDE TSK'dan BAŞKA HİÇ BİR OLUŞUM SİLAHLI ORDU(!) KURMAK GİBİ BİR HAKKA SAHİP DEĞİLDİR. HİÇ KİMSE ÜLKE HALKINI SİLAHLI EYLEMLER SONUCU KATLETMEK GİBİ BİR HAKKA SAHİP DEĞİLDİR. TSK BAŞKA BİR ÜLKENİN SINIRLARINDA SİLAHLI OPERASYON YAPMIYOR. VEYA BAŞKA BİR ÜLKENİN SINIRLARINI İHLAL ETMİYOR. TOPRAKLARIMIZDA BARINMAYA, YUVALANMAYA ÇALIŞAN HER TÜRLÜ SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MUCADELE ETME HAKKIMIZ VAR.. SİZİ BÖYLE KONUŞTURANLAR UTANSIN.. SİZ KENDİ HALKINIZIN DA EN BÜYÜK DÜŞMANISINIZ.”

 

“7 şehit pkk lı mı?çok güldüm bu söze yaaa..7 ŞEHİT heee...ben razıyım topunuz şehit olun o zaman..cehennemde kurarsınız kürt devletiniii”

 

SİYASİLERDEN UMUT VERİCİ DEĞERLENDİRMELER

 

Başbakan Tayyip Erdoğan:

''Bu, onların kendi çalıp kendi oynadıkları bir tezdir. Anlatabiliyor muyum? Bu ülkede demokratik özerliği olmayan kimse yoktur. Bunu söyleyenlerin hepsi parlamentodadır. Parlamentoda bunların yeri var mı? Var. Bu ülkenin en üst düzey yöneticileri arasında bunlar var mı? Var. Bu ülkede benim Kürt kökenli vatandaşım, cumhurbaşkanlığı bile yapmıştır. Bunlar neyin özerkliğinden bahsediyorlar? Bunların hepsi sadece benim Kürt kardeşlerimi aldatmaktan başka bir şey değildir. Bunu bir defa böyle bilelim ve medya da bunu lütfen takdim ederken, böyle takdim etsin. Şu anda niçin Güneydoğu ve Doğu... Bu bölgelerde ağırlıklı olarak BDP, AK Parti'nin tüm bürolarına karşı seçim boyunca devamlı bombalarla, taşlarla saldırıda bulunmuş. Bunun sebebi var. Nedir bu sebep? Oradaki yalan yanlış ifadeler, politikalarla yapmak istediklerinin karşısında oyunu bozanın AK Parti olduğunu gördükleri için. Onun için ne yılacağız ne yorulacağız. Yola kararlılıkla devam edeceğiz”

 

“Samimiyetsiz olduğunu, ne kadar kötü niyetlerle donanımlı olduğunu bildiğimiz bir örgüttü. Yine böyle bir uygulamasını ortaya koymak suretiyle, siyasi uzantılarıyla da ne kadar farklı bir süreci işlettiklerini de ortaya koymuş oldular. 13 şehidimizin olması yüreklerimizi dağlamıştır, yaralamıştır.

 

“Ama terör örgütü ve uzantıları şunu çok iyi bilmeli ki, çok açık ve net söylüyorum, bu kötü niyetli davranışlar bizden asla iyi niyet beklemesinler. Onlar da siyasi uzantıları da. Biz onların siyasi uzantılarına karşı da çok iyi niyet gösterdik, bütün iyi niyetimizle yaklaşımlarımızı yaptık ve demokratik alanda mücadelelerini sürdürmelerine her türlü zemini hazırladık. Ama bunların her zaman ortaya koydukları teklifler dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen ve bir dediklerini bir dediklerini tutmayan yaklaşım tarzlarıdır. ( !)

 

Hiçbir zaman AK Parti ve AK Parti iktidarı onların bu gayri samimi tekliflerine pazarlığa oturacak değildir. Bu yaptıkları da bizi hiçbir zaman pazarlık masasına çekecek değildir. Eğer bunlar bir barışı istiyorlarsa yapacakları tek şey vardır; o da terör örgütü silahı bırakacaktır. Silahı bırakmadıkları sürece ne operasyonlar durur ne de bu süreç daha farklı bir noktaya doğru gider. Bundan sonraki süreç çok daha farklı stratejilerle, farklı uygulamalarla kendini gösterecektir. Bunu onların da bilmesi lazım.

 

Bizler iktidar olan milletçe bu yola çıktıktan sonra şunu bilmeleri lazım; bir, 780 bin kilometrekare üzerinde kesinlikle bir ameliyata, operasyona biz müsaade etmeyeceğiz. İki, bizim tek millet anlayışımızın üzerinde farklı yaklaşıma hiçbir zaman müsaade etmeyiz. Bir defa bu ülkede benim Kürt kökenli vatandaşlarım azınlık statüsünde değildir. Biz geldiğimizden bu yana üç şeyi başardık; ret politikalarına yok ettik, inkar politikalarını yok ettik, asimilasyon politikalarını da yok ediyoruz. Onun için ben seçim öncesi bir ifade kullandım; ‘Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur, bu ülkede PKK sorunu vardır’. Kürt kökenli vatandaşlarımın da sorunları vardır, o sorunların da yine çözümünde en büyük katkıyı bugüne kadar biz verdik, bundan sonra da yine biz vermeye çalışacağız.”

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ:

Ahmet Türk’ün olayla ilgili “Ortak aklı kullanamazsak, buna benzer olaylar olacaktır’ sözüne sinirlenen Akdağ, “Ne demek istiyorsun sen arkadaş? Yol kesip ambulanstaki hamile hastaya ‘sen bu ambulansa niye biniyorsun’ diyorlar. Hani sen Kürt halkının iyiliğini istiyordun. Bölgeye hizmetten rahatsız oluyorlar” dedi.

Terör örgütü vatandaşların açılışa gelmesini engellemek için ilçeyi karıştırdı. Bir ambulansın önünü kestiler, içindeki hamile kadına ‘sen bu ambulansa niye biniyorsun’ diye sordular. En son Diyarbakır Lice’de bir sağlık personeli ile 2 Silahlı Kuvvetler personelini kaçırdılar. Hani siz sözde Kürt halkının temsilcisiydiniz, iyiliğini istiyordunuz? Yalan bunlar. Ne kadar hizmet giderse o kadar rahatsız oluyorlar. Lütfen bunu BDP’li arkadaşlara sorun”

 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin:

“Türkiye'nin büyümesine engel olmak istemekte direnenleri artık iyice fark etmemiz gerekiyor. Vurmak için yola çıkmışlara ''dur'' demek yerine başka bir şey geliştirmek gerekiyor. Niyetini bozmuşlara iyi niyetle yaklaşmanın yanlış olduğunu görmemiz gerekiyor. Tüm bunlar görülecek.

Bu ülke özgürlüklerin alabildiğince var olduğu ve doya doya yaşandığı bir ülke. O kadar ki özgürlükleri sonuna kadar yaşayıp 'bu ülkede hala özgürlük yok' diyecek kadar özgürlüklerin yaşandığı bir ülke. Galiba bir eksiklik var. Var olan özgürlüklerin varlığını itiraf edecek kadar beyni, aklı özgürlükten yoksun olan birtakım insanlar var. Bu gerçeklerle karşı karşıyayız''

 

MHP’li Oktay Vural:

“Utanmadan, sıkılmadan bir de ’demokratik özerklik’ ilan ediyor. Sen kimsin be? Rezalete bakın.”

Bu tablodan utanmıyorlar mı 9 yıldan bu yana ülkeyi yönetenler? ’Türkiye’de güzel şeyler olacak’ diyerek adım atanlar bu tablodan utanarak televizyonun karşısına çıkmasalar daha iyi olacak. ’Terörle mücadele edin’ dedik.’Statükocu’ bunlar dedi. ’Müzakere değil mücadele edin’ dedik. ’Bunlar kandan besleniyor’ diye ilan ettiler.

Şehitlerimizin kanı yerde dururken, İmralı ile müzakereler yapılabilmekte oradan çözüm arayışlarına girilerek, terör örgütünün siyasal amaçları meşrulaştırılmak istenmektedir.

Bir ülkenin birlik ve beraberliğini korumaya çalışmak bu kadar horlanır mı? Herkes kendine gelsin. Bugün gelinen noktada 2002’de sıfırlanmış terör azdı. Hangi çözüm diyorsunuz?

Ağzınızdan baklayı çıkarın. ’Çözüm’ diyerek ülkenin çözülmesini, terör örgütünün siyasal amaçlarına ulaşmasını sağlayacak hususları terör yoluyla hazmettirmek istiyorsunuz."

 

 

SALDIRININ DETAYLARI

 

İnsanlıktan çıkmış vahşi PKK lıların laflarına inananlar ve yayınlayanlar şimdi olayın nasıl gerçekleştiğini aşağıdan okusunlar. İlk satırlarda söylediğimiz gibi bu günlerdir planlanmış, organize, dış destekli ve profesyonel hazırlanmış bir saldırı. Aynen Aktütün, Dağlıca, Gediktepe gibi!

 

Vatan’dan Murat Çelik saldırı ile ilgili detayları yazdı:

 

“Tarih, 15 Temmuz 2011 perşembe, yani önceki gün. Saat öğlene yaklaşıyor, 11.30 civarı...

 

Silvan Jandarma Komando Taburu’na bağlı askerler, 9 Temmuz cumartesi akşamı kaçırılan bir astsubay, bir uzman çavuş ve bir sağlık memurunu arıyorlar. Ve tabii o akşam Lice-Bingöl karayolunun 65’inci kilometresindeki Ziyaret köyü yakınlarında yol kesip kimlik kontrolü yaptıktan sonra üç kişiyi kaçıran teröristleri.

 

Mehmetçik aynı zamanda, 12 Temmuz pazartesi akşamı Hazro Jandarma Karakolu’na taciz atışında bulunan PKK’lıların da peşinde. Zaten gelen bilgiler, her iki eylemi de aynı grubun gerçekleştirdiğini gösteriyor.

 

Bölgede günlerdir arama faaliyetini sürdüren birliklerden, Silvan Jandarma Komando Taburu’na bağlı 27 kişilik bir Takviyeli Jandarma Komando Timi, tabura dönüş yolunda... Tim, Dolapdere Köyü’ne 3 - 4 kilometre mesafedeki hakim bir tepeye mevzileniyor. Tepenin arazi yapısı sarp olmanın yanı sıra sızma ve gizlenmeye müsait, yoğun bir meşelik. Tepe, geniş yapraklı bodur meşe ağaçlarıyla kaplı.

 

Terörist grup, bir süredir uzaktan takip ettiği ve artık dönüş yolunda olan askeri birliğe saldırmaya karar veriyor. Çünkü hep olduğu gibi, dönüş intikalindeki askerlerin, bölgede arama faaliyetine başladıkları ilk günlere oranla yorgun olduklarını biliyorlar.

 

PKK’lılar, 27 askeri personelden oluşan Takviyeli Kol’un mevzilendiği tepeye iki grup halinde ve farklı yönlerden yaklaşıyor. Sızma, timin bulunduğu bölgeye iki koldan gerçekleşiyor.

 

Bölgeden gelen raporlarda, baskını düzenleyen PKK’lıların sayısının 45 - 50 civarında olduğu bilgisi yer alıyor. Yaklaşık 20’şer kişilik iki grup.

 

PKK’lı ilk grup, diğer grubun askerlere saldıracağı noktanın aksi yönünde yangın çıkarıyor. Amaç gizleme yapmak.

 

Emniyet grubu, askeri timin kaçış yolunu kapatmak için sık ve bodur meşelikleri ateşe veriyor. Teröristler yangın çıkarmak suretiyle hem askerlerin kaçış yolunu kesiyor hem de desteğe geleceğini bildikleri helikopterin takibini engellemeyi hedefliyor.

 

Amaçlanan, oluşacak yoğun duman sayesinde, kısa süre içinde bölgeye intikal edecek olan Cobra ve Süper Cobra helikopterlerinin takibini engellemek ve hava taarruz gücünü kırmak.

 

(Kimilerinin iddia ettiği gibi bir F-16 operasyonu ise söz konusu değil.)

 

Tepeyi yoğun dumanın kaplamasıyla birlikte de, mevzi yakınında, sık meşeliğin içinde gizlenen diğer grubun kalaşnikof tüfekler ve el bombalarıyla saldırısı başlıyor.

 

27 kişilik tim, 13 şehidinin tümünü, ilk ateş sırasında veriyor. Ardından da hayatta kalan Mehmetçikler ile teröristler arasında yoğun çatışma başlıyor.

 

Saat 14.45’e kadar, yani üç saatten fazla süren sıcak çatışma sonunda yedi PKK’lı öldürülüyor ama grubun büyük bölümü hem yangın sebebiyle oluşan dumandan hem de arazinin sık meşelik yapısından faydalanarak kaçıyor.”
 
şehit fahrettin aksu erzincan
 

Altı aylık bu sevimli bebeği babasız bırakan PKK ve destekçileri..! Resme iyi bakın, belki olmayan vicdanınız kıpraşır..! Açılımcılar iyi bakın…! Altı aylık o bebek şimdi babasız kaldı.

diyarbakır silvan 13 şehit resim

Diyarbakır Silvan’da şehit olan 13 askerimizden biri olan Şehit Barış Çiçekdağı’nın, Facebook sayfasında paylaştığı "Komandonun acı sözleri" başlıklı video. Şehidin videosundaki "Tek tek sorulacak bu hesaplar aziz şehitlerimiz için , günahsız yavrulara kıydınız söyleyin niçin ?" sözleri ise herkesin yüreğini yakıyor.
 

 
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 4 yorum yazılmıştır.

Osman [ 17-Temmuz-2011, 14:38 ]
PKK destekçisi MEDYA yine Askere saldırmaya başlamış:
"Her PKK saldırısından sonra, şehit askerlerin hakkını koruyormuş havası verilerek, TSK yı "zayıf, haksız ve hatalı", buna karşın PKK yı "güçlü, haklı ve hatasız" gösteren haber ve yorumlar artık klişeleşti; mutat bir propaganda, psikolojik harekât yöntemi oldu. Basın yayın organlarına genel olarak bakıldığında propaganda üstünlüğünün PKK ya geçtiği dahi söylenebilir. Propaganda desteği bakımından PKK kadar şanslı terör örgütü örneğine herhalde sık rastlanmamıştır."
Sümeyye [ 16-Temmuz-2011, 19:58 ]
Şaban ayında, Berat Kandili günü, 13 askeri, ateş çemberine alarak yakan PKK terör örgütüne, açılım yapanlardan, şımartanlardan, ve sempati besleyenlerden nefret ediyorum.
İnsan yakmak ne demek ya.
Defolun gidin, size başka ülke toprak versin, ekmek, su,elektrik, yol ve her ay 300 TL para versin..! Ve bölmeye çalışın bakalım o gittiğiniz ülkeyi, böldürecekler mi?
Duygu [ 16-Temmuz-2011, 15:43 ]
Söylesin PKK ve destekçileri..!
Siz hiç o resimdeki 13 aslandan biri gibi bir aslan doğurdunuz mu?
Sizin, o 13 aslanın sevenleri gibi seveniniz oldu mu?
O şehitlerden çocuğu olanlar, bebeği olanlar, eşi hamile olanlar vardı, siz evlat sevgisi nedir bilir misiniz?
Siz baba sevgisi nedir, bilir misiniz?
Siz bu şehitlerin analarının, babalarınınn, kardeşlerini acılarının ne demek olduğunu bilir misiniz?
Bilmezsiniz, BİLEMESSİNİZ.
Siz bunlardan anlamassınız.
Sizin anladığınız tek dil, BİR GÜN GEBERECEKSİNİZ.
Orhan Demir [ 16-Temmuz-2011, 14:34 ]
Askerimizi yakmak için bilerek ormanlık alana çekmişler.
Vicdansız hainler, insan yakmak hangi kitapta yazar.
Bunlar insanlıktan çıkmış.
Ve sen kalk bunlara açılım yap.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |