fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

PKK terörü neden bitmiyor

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 1 Tarih  Tarih : 18-Temmuz-2011, 18:56   : 3763
fikriyet
Yazar: fikriyet
PKK terörü neden bitmiyor

1984'de ortaya çıkan PKK terörü, bölgede yaptığı psikolojik savaşla, bölge halkını ve 13 yaşındaki küçük çocukları kandırarak ayakta kaldı. Bir kısım medya, PKK ve destekçilerinin eylemlerini, söylemlerini yayımlayarak, terör örgütünün bugünlere kadar gelmesine destek oldu.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1984’de ortaya çıkan PKK terörü, bölgede yaptığı psikolojik savaşla, bölge halkını ve 13 yaşındaki küçük çocukları kandırarak ayakta kaldı. Bir kısım medya, PKK ve destekçilerinin eylemlerini, söylemlerini yayımlayarak, terör örgütünün bugünlere kadar gelmesine destek oldu.

 

1984 yılında ortaya çıkan ve 26 yılda 5 defa bitirilen terör örgütünün hala destekçi bulmasının nedeni, açılımlar, medyadaki destekçileri ve TBMM’deki temsilcileridir.

Sivil toplum kuruluşu STK adı altında PKK faaliyeti yapan kuruluşların desteklenmesi de önemli bir neden. Doğuda cirit atan yabancı ajanlara ses çıkarılmaması, olayların bugünkü boyutlara tırmanmasına neden oldu.

TSK nın psikolojik savaş birimini etkisiz hale getirerek, PKK nın psikolojik savaş imkanlarını kolaylaştıranlar da, PKK terörünün devam etmesinin ve PKK nın askerlerimizi şehit etmesinin suç ortaklarıdır.

 

Kendi çocuğunu şehit eden PKK terör örgütüne karşı sempati besleyen ve destekleyen bu insanlar, acaba nasıl böyle bir yaratık haline geldi? Bebek, çocuk, kadın, insan öldüren, insan tacirliği ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan, tüm dünyaca terörist olarak bilinen eli kanlı PKK, nasıl bölgede normalleşti?

Yoksa HABUR rezaleti mi normalleştirdi? Veya devletin tepesindekilerin "ANALAR" demagojisi ile, PKK destekçilerinin şehitlerle teröristleri bir tutup “ölen çocuklar” edebiyatı yapmaları mı?

 

Bugün kendilerini ayrı bir devlet gibi görmeye çalışanlara sormak lazım. 1984'den önce neredeydiniz? 1984 de bir anda mı ortaya çıktı bu sözde devlet olacak topluluk?

 

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ geçen yıl Arena programında yaptığı açıklamada, terörün hala devam etmesinin nedenlerini şöyle sıralamıştı:

1-Terörün bittiğine inanmak(barış, eylemsizlik laflarına aldanmak) 2-Teröre insan kaynağı olan bölge halkının propaganda ile kandırılıyor olması 3-Teröre yurt içi ve yurt dışından özellikle narkotik yoluyla finans kaynağı sağlanması 4- Irak’ın Kuzeyinden verilen destek.

(Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamasını sayfanın altından okuyabilirsiniz)

 

Dr.Nihat Ali Özcan tarafından hazırlanan bilimsel çalışmaya göre, PKK 13 yaşındaki çocukları kandırarak işe başlıyor. PKK Tarihi, İdeolojisi Ve Yöntemi ismi ile ASAM yayınlarından çıkan kitabın detayları, Vatan Gazetesi’nde yayınlandı.

 

İşte o bilimsel araştırmaya göre PKK terörü:

 

“Dağa çıkma yaşı 15

Araştırmanın en çarpıcı sonucu çocuklarla ilgili. Örgüte katılım 15’inde başlıyor, en fazla katılım yüzde 15 ile 17 yaşında. Özcan özellikle taş atan çocuklara dikkat çekiyor: “15 yaşında bir çocuğun eğer abisi, ablası hayatını kaybsetmemişse; intikam duygusuyla hareket etmiyorsa en az 2 yıl propaganda etkisinde kalmış olmalı. Bu da propagandanın 13 yaşında başladığını gösteriyor. Bir başka ifadeyle taş atan çocuklar PKK’nın dağ kadrosu için havuz görevi görüyor. PKK ile taş atan çocukların bağlantısı kesildiğinde, PKK’nın insan kaynağı da büyük oranda kesilmiş olur.”

 

Büyükşehirler askerlik şubesi gibi

Araştırmaya göre katılımın yüzde 61’i Türkiye içinden, yüzde 39’u ise yurtdışından. Türkiye’de İstanbul yüzde 20 ile birinci sırada. Özcan bu durumu şöyle açıklıyor: “Büyük illeri PKK, askerlik şubesi gibi kullanıyor. Örneğin İzmir doğumlu olup örgütün dağ kadrosuna katılanların oranı çok düşük. Ama teröristlerin yüzde 6’sı buradan örgüte katılıyor. Örgüt büyük illere sanki bir network kurmuş ve girişler burada açılan kapılardan sağlanıyor.”

 

Hakkari gerçeği

Katılımlarda ise yüzde 17 ile Diyarbakır birinci sırada. Mardin yüzde 12 oranına sahip. Hakkari yüzde 9 ile üçüncü. Ancak burada Nihat Ali Özcan Hakkari’ye ayrı bir parantez açıyor: “Hakkari’nin 2009 yılında nüfusu yaklaşık 250 bin. Ancak katılımın yüzde 9’u bu ilden. Oysa birinci olan Diyarbakır’ın aynı dönemde nüfusu yaklaşık 1 milyon 500 bin. Bu verilere göre Hakkari, coğrafi olarak izole olmuş bir il diyebiliriz. Kapalı coğrafyası yüzünden bu sonuç ortaya çıkıyor. Hatta Türkiye’ye değil, Irak ve İran ile daha fazla entegrasyonu bile var diyebiliriz.” İstanbul yüzde 3 ile 9. sırada.

 

Kadınlar 9.5 yıl yaşıyor

PKK’nın dağ kadrosuna katılan bir terörist ortalama 7.2 yıl yaşıyor. Kadınlarda bu süre 9.5 yıl olurken erkeklerde 6.9 yıla iniyor. Örgütteki ölüm yaş ortalaması ise 26.3. Verilerin temelini ise çatışmalar ve dağ yaşamının zorlukları oluşturuyor.

 

Kadınlar Mardin'den geliyor

PKK’nın dağ kadrosuna katılımda, kadınların doğum yerlerine bakıldığında, Hakkari ve Mardin dikkat çekiyor. Özcan, ağır ekonomik ve sosyal baskı yüzünden katılımların bu illerde yüksek olmasına dikkat çekiyor.

 

Yüzde 11 kadın, 5'te biri yabancı

Dağ kadrosunun yüzde 25’i yabancı. Yüzde 47 İranlı, 39 Suriyeli, 10 Iraklı, 3 Avrupalı. Dağ kadrosunun yüzde 11’i kadınlardan oluşuyor.”

 

 
pkk terörü teröristler neden bitmiyor
 

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un PKK terörü ile ilgili tespitleri:

 

Orgeneral İlker Başbuğ bu açıklamasını Uğur Dündar’ın Arena programında yapmıştı.

 

“26 yılda, güvenlik kuvvetleri 5 defa bu PKK terör örgütünü bitirmiş”.

 

“Şimdi 26 yılda, 30 bin teröristi etkisiz hale getiriyorsunuz, 10 bin de yaralı, teslim olan var. Toplam 40 bin. Örgütün dağ kadrosu yıllara göre değişiyor, ortalama 6 bin diyoruz, en fazla 10 bine çıktı. Şu anda 4 binler civarında. Ortalama 6 bin dersek, 30 bini 6'ya bölerseniz, 5 bin çıkıyor. Matematiksel olarak baktığımızda 26 yılda, güvenlik kuvvetleri 5 defa bu PKK terör örgütünü bitirmiş. Bu bir tespittir.”

 

İkinci önemli nokta; o zaman sorun nerede? O zaman niçin günümüze kadar devam ediyor sorusu var. 1984'ten bugüne kadar yaşanan olaylara bir bakalım. 1. ve 2. Irak savaşları, Halepçe... PKK şanslı bir örgüt. Tam çökme noktasına, çözülme noktasına geliyor, fakat maalesef konjonktürel durumlar lehine cereyan ediyor. Birinci önemli nokta bu. İkinci önemli tespit şu; Türkiye'de ne zaman terör olayları azaldı veya hiç olmadı... Biz bunu yanlış algılıyoruz. Sanki terör örgütü bitti, dağıldı... Aslında terör örgütünün dağ kadrosu duruyordu, eylem sayısı düşmüştü. Örnek mi? 1999'dan tekrar başladığı 2004 yılına kadar... Eylem yok, ama örgüt bitmedi. Dağ kadrosu duruyordu. Burada belki algılama yanlışlığımız oldu. Doğru algılasaydık o dönemde daha sağlıklı tedbirleri alabilecektik. Bu da önemli bir nokta.

 

''İnsan kaynağı... Terör örgütüne katılımları kontrol altına almanız, engellemeniz lazım. Terör örgütüne bir yandan zayiat verdirir, dağdaki kadroyu küçültürken, katılımlar devam ediyorsa... İkincisi finans kaynağı, para. Örgütün ayakta durması için paraya, finans kaynağına ihtiyacı var. Terör örgütü finans kaynağını nereden sağlıyor? Üç yerden sağlıyor; birincisi narkotik trafikten ki hemen hemen en büyük finans kaynağı. Geçenlerde bir rapor okudum. Avrupa'da yakalanan narkotiklerin yüzde 80'i PKK ile ilişkili. PKK, bu işin korumasını sağlıyor, giriş noktalarında etkili. İkincisi insan kaçakçılığı. Üçüncüsü de Avrupa'daki insanlardan toplanan para, haraç. Örgütün finans kaynağı Avrupa... Bizim, NATO içinde müttefik olduklarımız var. Avrupa Birliği içinde birlikte olduğumuz ülkeler var. Bu ülkelerden örgüte yönelik finans kaynağının kontrolü ve kesilmesi üzerinde ciddi çalışmalarını, sonuç almalarını istemek bizim hakkımız değil mi?”

 

Irak'ın kuzeyi bu örgüt için güvenli saha. İkincisi lojistik destek. Nereden alıyor bu insanlar yiyeceğini, içeceğini, malzemesini? O bölgeden alıyor. Bunlar Dışişleri Bakanlığımızın konusu. Dışişleri Bakanlığımızın koordinatörlüğünde bu konu yürütülüyor. Artık sözün bittiği yerdeyiz. Türkiye son bir iki ayda ne kadar şehit verdi. Bu hepimizin yüreğini yakıyor. Artık bu konuda sorumlulukları olan kişiler, kuruluşlar, devletler ve Irak'ın kuzeyindeki yapılanmaların üzerine düşeni yapma zamanları geldi ve geçiyor.”

 

 

Orgeneral İlker Başbuğ’un Arena Programında Uğur Dündar’a verdiği röportajın tamamı için için tıklayın:

 

Aşağıda izleyeceğiniz video, PKK terör örgütünün küçük çocukları nasıl kandırdığını ve bölgede psikolojik savaşı ne kadar yoğun yürüttüğünü adeta özetleyiveriyor.

Bu çocuklar bu hale gelirken acaba bölgedeki devlet yetkilileri uyuyor muydu?

10 yıldır yapılan açılımlar, PKK nın bölgede etkili hale gelmesine, bugün 36 adamını TBMM’ye sokmasına ve güya kendilerince özerklik ilan etmesine kadar ilerledi.
 

 
 
ilker başbuğ şükrü elekdağ pkk terörü
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Suat [ 29-Temmuz-2011, 12:40 ]
Başbakan nihayet terörü ve destekçilerini farketmiş. Bakın ne demiş:
"Burada terör örgütünün çok ciddi bir desteği var. Arazide edindiğimiz izlenimlerdir istihbaratlardır. İnanın terörle mücadelede medya hâlâ yanımızda yer almamıştır. Bir takım hassasiyet gösterenler, istisnalar var tabii ki. Bu terör örgütünün ekmeğine yağ sürüyor. Adamın derdi propagandasını yaptırmak. TV kanallarında bakıyorsunuz bunların siyasi temsilcileri durmadan o biçim programlar yapıyorlar."

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |