fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Irak'daki operasyonlar Ortadoğu ve Afrika'ya uygulanacak

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 10-Eylül-2011, 23:50   : 1299
fikriyet
Yazar: fikriyet
Irak'daki operasyonlar Ortadoğu ve Afrika'ya uygulanacak

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri için uygulamaya koyduğu yeni proje, ABD'nin Irak'a uyguladığı operasyonlara benziyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Ortadoğu ve Afrika Ülkeleri için uygulamaya koyduğu yeni proje, ABD’nin Irak’a uyguladığı operasyonlara benziyor.

 

Medyada yer alan haberlere göre adı “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” (Global Counterterrorism Forum) olan projenin çıkış noktası ABD Dışişleri.  Yeni projenin eşbaşkanlığını da Türkiye ile birlikte ABD yürütecek.

 

Proje terörizmden bahsetse de, asıl amacın, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ABD yanlısı iktidarları korumak ve güçlendirmek olduğunu düşündürüyor. Aslında ABD yanlısı iktidarlar demektense, ABD lobilerinin ve global şirketlerin menfaatleri yanlısı iktidarlar demek daha doğru olabilir.

Eskiden darbelerle, turuncu devrimlerle, halk hareketleri ile olan hakimiyet, “Terörle Mücadele” adı altında gerçekleşecek.

 

ABD’nin terörü önlemek konusunda pek samimi olmadığı yıllardır ortada. Irak’ın kuzeyine yerleşen PKK terör örgütü ve diğer ülkelerde ortaya çıkan terörist faaliyetleri bitiremediği gibi, terörü önlemek bahanesi ile girdiği ülkeleri daha da karmaşık hale soktu. Türkiye ise Danimarka’da yayın yapan PKK terör örgütünün yayın organı Roj Tv’yi kapattıramadığı gibi, kendi ülkesinde terör örgütü propagandası yapan bir yığın internet sitesi ve grupları da görmezden gelmekte.

 

Aşağıdan yeni proje ile ilgili haberi okurken, kalın yazılmış yerleri daha dikkatli okuyun ve Irak’ta yürütülen operasyonlar ile kıyaslayın.

Aslında “Terörle Mücadele” konusunda uygulanan yöntemler ve siyasetle ilişkisi son yıllarda Türkiye’de de tartışılan bir konu.

 

Yeni projenin önemli noktaları:

-otoriter rejimlerden demokrasiye geçiş sürecindeki ülkelerde

-istihbarat ve kaynak desteğinde bulunacak.

-yeni terörle mücadele yasalarının hazırlanmasına yardım edecek

-polis, savcı ve yargıçların eğitimine katkıda bulunacak

-ABD Dışişleri Bakanlığı’nda özel bir birim kurulacağını…

-Türkiye’yi partner seçmesinin en önemli nedeni terörle mücadeledeki tecrübesi

 

Habertürk Gazetesi’nde yer alan konu ile ilgili haber şöyle:

 

“ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un dün yaptığı konuşmada duyurduğu “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” (Global Counterterrorism Forum) adı verilen girişimin eşbaşkanlığını ABD ve Türkiye yürütecek, 30 kadar ülke de girişime destek verecek. Yeni girişim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Clinton eşbaşkanlığında BM 66. Genel Kurulu marjında 22 Eylül'de yapılacak toplantıyla başlayacak ve bu süreç ileriki dönemlerde de sürecek.

 

11 Eylül olaylarının 10’uncu yıldönümüne iki gün kala Hillary Clinton, dün John Jay Ceza Hukuk Koleji'nde yaptığı konuşmada, global terörizme karşı yapılacak çalışmaları ve mücadele stratejisini anlattı. Clinton Libya, Mısır, Tunus gibi Arap Baharı sonrası otoriter rejimlerden demokrasiye geçiş sürecindeki ülkelerde kökten dinci terörizmi engellemek amacıyla başlatılan forum çerçevesinde destek olunacağını ifade etti.

 

Küresel Terörizmle Mücadele Forumu bu ülkelere terörizm tehditlerin karşı zaafiyetlerinin tespitinde yardımcı olacak, yeri geldiğinde terörle mücadele için istihbarat ve kaynak desteğinde bulunacak. Forum ayrıca söz koknusu ülkelere yeni terörle mücadele yasalarının hazırlanmasına yardım edecek; yasaların insan hakları ihlal edilmeden uygulanması için polis, savcı ve yargıçların eğitimine katkıda bulunacak. Clinton, Forum ile eşgüdümün sağlanması için ABD Dışişleri Bakanlığı’nda özel bir birim kurulacağını da açıkladı.

 

ABD yönetimine yakın kaynaklara göre ABD’nin terörle mücadelede Türkiye’yi partner seçmesinin en önemli nedeni terörle mücadeledeki tecrübesi. Öte yandan Arap Baharı sırasında iki ülke arasında çok olumlu ve stratejik bir ilişki sürecinin başlamış olması da bu kararı etki eden sebeplerden.”

 

KAYNAK:

http://www.haberturk.com/dunya/haber/668246-terorle-mucadelede-turkiye-ve-abd-esbaskan

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |