fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Rahşan Gülşan öğretmen adayları için seferber oldu

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 12-Eylül-2011, 18:07   : 1997
fikriyet
Yazar: fikriyet
Rahşan Gülşan öğretmen adayları için seferber oldu

Ataması yapılmayan öğretmenler için Rahşan Gülşan seferber oldu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e yalvaran Rahşan Gülşan, "gönüllü olarak da çalışmaya hazırım. Çok güzel çay-kahve, poğaça yaparım, F klavyede gayet hızlı isim girişi yapabilirim" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ataması yapılmayan öğretmenler için Rahşan Gülşan seferber oldu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e yalvaran Rahşan Gülşan, “gönüllü olarak da çalışmaya hazırım. Çok güzel çay-kahve, poğaça yaparım, F klavyede gayet hızlı isim girişi yapabilirim”  dedi.

 

230 bin kişinin girdiği sınavla sadece 11 bin öğretmen alınması, öğretmen adaylarını mağdur etmişti. Ayrıca yıllardır biriken ve ataması yapılmayan öğretmenler sebebiyle bir zamanlar tavan olan 90 puanlar, artık taban puan olmaya başladı. Hatta bir çok bölümde 90 puandan yüksek alanların dahi atması yapılamıyor. Çelişki ise 150 bin öğretmen açığına rağmen yeterli atamanın yapılmamasında.

 

Eğitim çevrelerine göre, öğretmen adaylarının atanmasının önündeki engeller şöyle sıralanıyor;

-Emekliliği gelen, görev yapamayacak haldeki öğretmenlerin daha çok para kazanmak için hala göreve devam etmesi.

-Mevcut öğretmenlerin daha çok para kazanmak için ek derslerle açık kadroları gizlemesi.

-Mevcut öğretmenlerin daha çok para kazanmak için girebileceği günlük veya haftalık ders saatinden çok derse girmesi.

-Öğretmen  başına düşün öğrenci sayısının AB kriterlerine göre aşırı yüksek olması.

-Okul yöneticileri ve öğretmenlerin sabah 08:30 akşam 14.30 keyfi için, öğrencileri 50 kişilik sınıflara doldurması ve tam gün eğitim yapılması.

-Sınıf mevcutlarının AB standartlarına aykırı olarak aşırı kalabalık düzenlenmesi, yeni sınıfların açılmaması.

-Sigortasız ve asgari ücretle, işçiden bile daha az imkanlarla çalışan ücretli öğretmenlerin MEB’in işine gelmesi ve 80 bin kontenjanı bununla gidermeyi ilke edinmesi.

-Öğrencilerin “öğretmen istiyoruz” diye eylem yapmasına rağmen ve ücretli öğretmenle dahi kapatılamayan öğretmen açığı.

-2010 yılındaki kopya çekilmiş sınavla yaklaşık 75 bin öğretmen ataması yapılması ve bunların arasında kaynayan binler kopyacı öğretmen yüzünden, gerçek öğretmen adaylarının açıkta kalması ve yığılma olması.

 

Habertürk Yazarı Rahşan Gülşan’ın bugünkü yazısında atması yapılmayan öğretmenlere ayırdığı o bölüm:

 

“Yalvarırım öğretmenlerin atamasını yapın!

 

Bu bir haykırış, bu aynı zamanda kişisel bir yardım çağrısıdır. Bir seferberlik çağrısıdır. Ne evde huzur kaldı, ne Twitter'da ne de posta kutumda. Ne zaman şöyle romantik havalara girip gözlerimi kısarak "Bodrum'da dolunay, yüreğim olmuş pare pare, esmersen güzelsin" kıvamında bir twit atsam pat gelen cevap: "Rahşan Hanım, ataması yapılmayan öğretmenlerin dramını paylaşın retweet lütfen!"

Ne zaman pazartesi sendromunun zavallı bünyemde oluşturduğu sendromları, hezeyanları, gereksiz taramaları anlatan bir twit atsam hop cevap: "Rahşan Hanım, ataması yapılmayan öğretmenlerin dramını paylaşın retweet lütfen!" Ve ne zaman bir telefon gelse, "Posta kutunuz tıkanmış, size e-posta yollayamıyoruz" şeklinde, bilirim ki konu bölümünde şu yazılı yüzlerce e-posta vardır: "Rahşan Hanım, ataması yapılmayan öğretmenlerin dramını paylaşın retweet lütfen!"

Bu durum tüm köşe yazarları için aynı gördüğüm kadarıyla. Üstelik ataması yapılmayan öğretmen arkadaşlarımız çok da haklı görünüyorlar. Geçen dönem Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tam 55 bin atama için söz vermiş. Ama 11 bin civarında atama yapılmış. Üstelik atama bekleyen öğretmenlerimiz daha önce sözleşmeli çalışıp sonradan kadro hakkı almış birçok öğretmenimizden eğitim anlamında daha donanımlı görünüyor.

Malum gelecek hafta yeni öğretim dönemi başlıyor. Buradan yeni Milli Eğitim Bakanı'mız Ömer Dinçer'e yalvarıyorum; öğretmenlerimize söz verilen atamalar yapılsın. Hem genç öğretmen adaylarımız hayattan ve mesleklerinden soğumadan şevkle işe başlarlar hem de biz köşe yazarı kullarınız biraz olsun nefes alırız. Arz ederim efendim.

Not: Gerekirse atamaların eğitim sezonuna yetişmesi için bakanlıkta bizzat gönüllü olarak da çalışmaya hazırım. Çok güzel çay-kahve, poğaça yaparım, F klavyede gayet hızlı isim girişi yapabilirim. Kendim için bir şey istiyorsam namerdim.”

 

Rahşan Gülşan’ın yazısının sonunda koyduğu not olayın ne boyutlara geldiğini göstermesi açısından oldukça çarpıcı.

 
KAYNAK:

 

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |