fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Steve Jobs öldü

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 06-Ekim-2011, 16:27   : 3026
fikriyet
Yazar: fikriyet
Steve Jobs öldü

Dünyanın en büyük şirketlerinden Apple'ın kurcusu Steve Jobs öldü. Steve Jobs hayatı kolaylaştıran bir çok teknolojide emeği olan bir dahi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en büyük şirketlerinden Apple’nın kurcusu Steve Jobs öldü. Steve Jobs hayatı kolaylaştıran bir çok teknolojide emeği olan bir dahi.

İşte ölümünün ardından hakkında söylenenler:

 

ABD Başkanı Barack Obama:

"Dünyanın bir hayalci kaybettiğini" söyleyen Obama, Jobs'ın "Amerika'nın en büyük mucitlerinden biri" olduğunu belirtti. Obama, Jobs'ın "farklı düşünecek kadar cesur, dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar gözüpek ve bunu yapabilecek kadar yetenekli" olduğunu kaydetti.

 

Microsoft:

Microsoft'un kurucusu Bill Gates uzun süre rakip olduğu Steve Jobs'un ölümünden duyduğu bir üzüntüyü dile getirdi. Bill Gates Steve Jobs'un 30 yıldır meslektaşı, rakibi ve arkadaşı olduğunu belirtirken, dünyanın Steve Jobs gibi etki bırakan bir lidere nadiren tanıklık edebileceğini dile getirdi.

 

Murdoch:

News Corporation CEO'su Rupert Murdoch çağımızın en ilham verici düşünürünü, yaratıcısını ve girişimcisini kaybettik diye konuştu. Murdoch Jobs'un çağının en iyi CEO'su olduğunu da belirtti.

 

Facebook:

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg kendisinin mentörü ve dostu olarak, Steve Jobs'a teşekkür ettiğini belirtti. Steve Jobs'un dünyayı değiştirebilmeyi gösterdiği için onu özleyeceğini söyledi.

 

Bill Gates:

“Steve’in ölüm haberi üzerine çok büyük bir üzüntü duydum. Eşim ve ben Steve’in ailesine ve arkadaşlarına ve onun çalışmalarından etkilenen herkese başsağlığı diliyoruz… Steve ve ben yaklaşık 30 yıl önce tanıştık ve ömürlerimizin yarısından uzun bir süre boyunca meslektaş, rakip ve arkadaş olarak ilişkimizi sürdürdük… Dünya, Steve kadar büyük etki yapan insanları çok nadir görüyor. Onunla beraber çalışma şansına erişen benim gibi insanlar için, bu anlatılamayacak kadar büyük bir onur. Steve’i çok özleyeceğim.”

 

Samsung:

Samsung Electronics CEO’su G.S. Choi, Apple Başkanı Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesinden dolayı başsağlığı diliyor. Samsung Electronics olarak, Apple Başkanı Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyuyoruz ve en içten dileklerimizle başsağlığı sunuyoruz. Steve Jobs, bilgi teknolojileri sanayisine devrim yaratacak değişiklikler sundu ve mükemmel bir girişimciydi. Onun yenilikçi ruhu ve büyük başarıları dünyanın dört bir yanında her zaman hatırlanacak. Bir kez daha, en içten dileklerimizle Steve Jobs’ın ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Google:

Google'ın kurucularından Larry Page: “Steve hakkındaki haberler beni çok ama çok üzdü. Steve çok büyük başarılara imza atmış ve çok zeki bir insandı. Sizin kafanızda düşünüyor olmanız gereken bir şeyi sadece birkaç kelimeyle sizden önce açıklayacak yeteneğe sahipti. Onun kullanıcı tecrübesine odaklanması, beni diğer her şeyden çok daha fazla etkiledi. Google’ın CEO’su olduğum zaman bana karşı çok nazikti ve sağlığı iyi olmadığı zamanlarda bile onun tavsiyeleri ve bilgisinden yararlandım. Ailesi ve tüm Apple camiasıyla en içten dileklerimi paylaşıyorum.”

 

Apple CEO’su Tim Cook:

Hiçbir kelime Steve’in ölümünden duyduğumuz üzüntüyü veya onunla çalışma şansına eriştiğimiz için duyduğumuz minnettarlığın ifade edemez. Steve’in anısını, onun çok sevdiği çalışmalarına kendimizi adayarak yaşatacağız.”

 

Apple kurucularından Steve Wozniak:

Sanki içinizde büyük bir delik kalmış gibi. Ve geçmişe dönüp tüm o hisleri yaşamak çok zor… Herkes onun ne yaptığını, dünyaya ne kadar hayat getirdiğini biliyor. Bir amacı oldu ise başladığı noktadan bu yana kesinlikle çok daha fazlasını elde ettiğini düşünüyorum… Bence Steve Jobs gelecek için ümit ve hayaller besliyor olurdu ve Apple’ı gerçekten hayallerini devam ettirmesi için kurdu. Apple’ın her zaman onun gibi büyük liderler bulmasını ümit ediyorum. Çok fazla insanı mutlu etti. Bir şirketin ürünlerini her kullandığınızda sizi mutlu ettiğini kaç defa hatırlıyorsunuz? … Birçok insan Steve Jobs’ın bize getirdiği hayat için ona minnettar.”

 

Pixar’ın yöneticileri Ed Catmull ve John Lasseter:

Steve Jobs sıra dışı bir hayalci, çok iyi bir dost ve Pixar ailesinin yönlendirici ışığıydı. Pixar’ın sahip olduğu potansiyeli hepimizden çok önce fark etti. Steve bize fırsat verdi ve bilgisayarda animasyon filmler üretmek gibi çılgınca hayalimize inandı. Bu konuda söylediği tek şey “onu çok iyi yapın” oldu. Steve Pixar’ı bu noktaya getirmemizi sağladı ve onun gücü, bütünlüğü ve yaşam sevgisi hepimizi daha iyi insanlar kıldı. Steve sonsuza dek Pixar’ın DNA’sında yer alacak. Eşi Laurrene ve çocuklarına bu zor zamanda en içten dileklerimizi sunuyoruz.

 

Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang:

Steve, çocukluk çağımda benim kahramanımdı. Bana sadece kişisel tavsilerini ve cesaretini vermekle kalmadı, yeniliğin hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğini gösterdi. Onu tüm dünya gibi çok özleyeceğim.

 

AOL kurucularından Steve Case: Steve’i tanımış olmaktan büyük onur duyuyorum. O neslimizin en yenilikçi girişimcisiydi. Efsanesi çağlar boyunca yaşayacak.

 

Twitter CEO’su Dick Costolo:

Çok nadiren, birisi gelir ve sadece çıtayı yükseltmekle kalmaz, tamamen yeni bir ölçek oluştururlar.

 

Dell’in kurucusu Michael Dell:

Bugün dünya hayalci bir lideri, teknoloji sembol haline gelen bir efsaneyi ve ben bir arkadaşım ile bir meslektaşımı kaybettim. Steve Jobs’ın efsanesi gelecek nesillerde hatırlanacaktır.

 

Kaynak : Vatan

 

Steve Jobs'un internette tıklanma rekorları kıran, çok izlenen ve çok beğenilen meşhur mezuniyet töreni konuşması , "Aç kal, budala kal" 

 
 

Apple Macintoch, iPod, iTunes, iCon teknolojilerini icad eden Steve Jobs’un internette çok izlenen ve çok beğenilen konuşması. Steve Jobs Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde konuşuyor.12 Haziran 2005. Stanford Stadyumu; 4.662 mezun, 23.000 izleyici.

 

“Bugün dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin diploma töreninde sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum. Ben üniversiteden hiç mezun olmadım. Doğruyu söylemek gerekirse, mezuniyete en yaklaştığım an da bu an!

 

Sizlere hayatımla ilgili üç hikaye anlatacağım. Hepsi bu. Büyütülecek birşey değil. Sadece üç hikaye.

 

İlki noktaları birleştirmekle ilgili.

 

İlk 6 aydan sonra Reed Üniversitesinde derslere girmeyi bıraktım, ancak gerçek anlamda okulu bırakana kadar bir 18 ay kadar daha okulda kaldım. Okulu neden bıraktım?

 

Olay ben doğmadan başlamıştı. Biyolojik annem genç, evlenmemiş bir üniversite mezunuydu ve beni evlatlık vermeye karar vermişti. Beni üniversite mezunu bir çiftin evlatlık almasını çok istiyordu, sonunda da bir avukat ve karısı tarafından alınmam için herşey hazırdı. Tek sorun, ben ortaya çıktıktan sonra, beni evlat edinecek çiftin esasında bir kız çocuğu istediklerini anlamış olmalarıydı. Bir gece yarısı, bekleme listesinde olan müstakbel aileme bir telefon geldi: “Elimizde beklenmedik bir erkek bebek var, onu istiyor musunuz?”. Onlar da “tabii ki” diye yanıtladılar. Biyolojik annem, annemin üniversiteyi, babamın ise liseyi bile bitirmemiş olduğunu öğrendiğinde evlatlık verme işlemini tamamlayacak son kağıtları imzalamayı reddetti. Ancak birkaç ay sonra, ailemin beni üniversiteye yollayacaklarına dair söz verdikten sonra ikna oldu.

 

Ve 17 sene sonra üniversiteye başladım ama saf bir şekilde neredeyse Stanford kadar pahalı bir okul seçtim, ve emekçi ailemin bütün birikimleri benim okul parama gidiyordu. Altı ay sonra, buna değmeyeceğini farkettim. Hayatımla ilgili ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu ve üniversitenin de bunu bulmam için bana nasıl fayda sağlayacağını çözememiştim. Ve orada durmuş ailemin hayat boyu biriktirdiği parayı harcıyordum.. Sonuçta okulu bırakmaya ve herşeyin yoluna gireceğine inanmaya karar verdim. O zaman çok korkutucu gelmişti ama geriye dönüp baktığımda hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri olduğunu görüyorum. Okulu bıraktığım an, zorunlu fakat gereksiz olan ve ilgimi çekmeyen tüm dersleri almama gerek kalmamıştı. Böylece sadece bana ilginç gözüken derslere girebilecektim.

 

Bu aslında hiç de romantik bir durum değildi. Yurt odam olmadığından arkadaşlarımın odalarında yerde yatıyor, kola şişelerinin 5 sentlik depozitolarıyla yemek alıyor, her pazar akşamı güzel bir yemek yemek için 7 mil uzaktaki Hare Krishna kilisesine gidiyordum. Çok güzeldi. Merakım ve sezgilerim sayesinde içine düştüğüm çoğu şey daha sonra benim için paha biçilmez deneyimlere dönüştü.

 

Bir örnek vereyim: O zamanlar Reed Üniversitesi muhtemelen ülkedeki en iyi kaligrafi dersini veriyordu. Kampüsteki her poster, çekmecelerdeki her etiket, çok güzel şekilde elle kaligre edilmişti. Okulu bırakmış olduğum ve zorunlu dersleri almak zorunda olmadığım için kaligrafi dersi alıp nasıl yapıldığını öğrenmeye karar verdim. Serif ve san serif yazı karakterleri, değişik harf kombinasyonları arasındaki boşluğu ayarlama ve harika bir tipografiyi harika yapanın ne olduğu hakkında çok şey öğrendim. Çok güzeldi; tarihsel ve sanatsal olarak o kadar inceydi ki bilim hiçbir şekilde bunu yakalayamazdı ve ben bunu muhteşem buldum. Bunların hayatımda pratik bir uygulama bulma olasılığı yoktu. Ama on sene sonra, ilk Macintosh’u tasarlarken, bir anda aklıma geliverdi. Bunların hepsini Mac’te kullandık. Mac güzel bir tipografiye sahip ilk bilgisayardı.

 

Eğer o derse hiç girmemiş olsaydım, Mac hiç çok yönlü yazı karakterlerine veya boşlukları doğru orantıda kullanan fontlara sahip olmayacaktı. Windows da Mac’ten kopyaladığına göre, hiçbir kişisel bilgisayarın bunlara sahip olmayacağı muhtemeldir. Okulu bırakmamış olsaydım, o kaligrafi dersine girmemiş olacaktım, ve kişisel bilgisayarlar şu an sahip oldukları o harika tipografiye sahip olamayabileceklerdi. Tabii ki üniversitedeyken noktaları ileriye bakarak birleştirmek imkansızdı. Fakat on sene sonra geriye dönüp baktığımda herşey çok ama çok berraktı.

 

Tekrar söylüyorum, noktaları ileriye bakarak birleştiremezsiniz; onları sadece geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz. Noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanmanız gerekiyor. Bir şeye güvenmelisiniz - tanrıya, cesaretinize, kaderinize, hayata, karmaya, herhangi bir şeye. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi hayatımı da bütünüyle değiştirdi.

 

İkinci hikayem sevgiyle ve kaybetmekle ilgili.

 

Hayatımın erken bir döneminde neyi sevdiğimi bulduğum için şanslıydım. Woz (Steve Wozniak) ve ben Apple‘ı 20 yaşındayken ailemin garajında kurduk. Çok yoğun çalıştık, ve 10 sene sonra Apple garajdaki iki kişiden, 4000 çalışanı olan 2 milyar dolarlık bir şirkete dönüşmüştü. En nadide ürünümüz Macintosh’u piyasaya sürdüğümüzde ben 30 yaşına yeni basmıştım.

 

Ardından kovuldum.

 

Kendi kurduğunuz bir şirketten nasıl kovulabilirsiniz? Şöyle: Apple büyük bir şirket haline geldiği için biz de şirketi benimle birlikte yönetebilicek, yetenekli olduğuna inandığım birini işe aldık ve ilk sene işler iyi gitti. Fakat daha sonra, geleceğe yönelik görüşlerimiz farklılık göstermeye başladı ve bir noktada koptu. Bu noktada yönetim kurulumuz onun tarafında yer aldı. Sonuçta 30 yaşında dışarıda kalmıştım. Hem de herkesin gözü önünde. Hayatımın odak noktası olan şey bir anda yokolmuştu, bu büyük bir yıkımdı.

 

Birkaç ay ne yapacağımı bilemedim. Bir önceki girişimci nesli yüz üstü bırakmış, rütbe tam bana teslim edilirken onu elimden düşürmüş gibi hissetmiştim. Dave Packard ve Bob Noyce’dan bu başarısızlığım için özür diledim. Fazla göz önünde olan bir başarısızlık sembolü olmuştum ve vadiden kaçmayı bile düşündüm. Fakat içimde bir şeyler uyanmaya başladı, yaptığım işi hala sevdiğimi farkettim. Apple’da olanlar bunu en ufak şekilde değiştirememişti. Dışlanmıştım ama hala aşıktım. Ve yeniden başlamaya karar verdim.

 

O zaman farkına varmamıştım ama Apple’dan kovulmak başıma gelebilecek en iyi şey olmuştu. Başarılı olmanın ağırlığı yeniden başlamanın hafifliğiyle yer değiştirmişti, hiçbir şey hakkında eskisi kadar emin değildim. Hayatımın en yaratıcı dönemine girmek üzere özgürleşmiştim.

 

Sonraki beş sene NeXT adında bir şirket kurdum, Pixar adında başka bir şirket, ve eşim olacak inanılmaz kadına aşık olmuştum. Pixar’da dünyanın ilk bilgisayar animasyon filmi Toy Story‘yi yarattık ve şu an dünyanın en başarılı animasyon stüdyosuyuz. İnanılmaz olaylar zincirinden sonra, Apple NeXT’i satın aldı, ben Apple’a döndüm ve Apple’ın yenilenmesinin kalbinde NeXT’te geliştirdiğimiz teknoloji yatıyor. Ve Laurence ile harika bir aile kurduk.

 

Apple’dan kovulmamış olsaydım bunların hiçbirinin olmayacağından son derece eminim. Tadı çok kötü bir ilaçtı, ama sanırım hastanın da buna ihtiyacı vardı.

 

Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın inancınızı kaybetmeyin.

 

Devam etmeme sebep olan şeyin yaptığım işe olan aşkım olduğuna ikna olmuş durumdayım. Neyi sevdiğinizi bulmanız gerek. Ve bu aşklarınız için geçerli olduğu gibi işiniz için de geçerlidir. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınızı sevmenizden geçer. Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin.

 

Durulmayın. Tüm gönül meseleleri gibi, onu bulduğunuz zaman anlayacaksınız. Ve her büyük ilişki gibi, seneler geçtikçe daha da güzelleşecek. Yani bulana kadar devam edin. Yılmayın.

 

Üçüncü hikayem ölüm hakkında.

 

On yedi yaşındayken, şöyle bir şey okumuştum:

 

“Her gününü, hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın.”

 

Bu cümle beni çok etkilemişti ve o günden bu yana, yani 33 yıldır, her sabah aynaya bakıp, kendi kendime hep şunu sordum: “Eğer bugün hayatının son günü olsaydı, bugün (normalde) yapacağın şeyleri yapmak ister miydim?” Uzun süre art arda, “Hayır,” yanıtını verdiğimde, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım.

 

İnsanın kısa süre içinde öleceğini bilmesi, yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır. Çünkü her şey, tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları - tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir, yalnızca ölümdür önemli olan.

 

Kaybedecek bir şeyler olduğu (tuzak) düşünceyi yok etmenin en iyi yolu insanın öleceğini hatırlamasıdır. Zaten çıplak ve savunmasızsın. Yüreğinin sesini dinlememen için hiçbir neden yok.

 

Bir yıl kadan önce bana kanser teşhisi kondu. Sabah 7:30?da girdiğim ultrasonda pankreastaki tümör bariz bir şekilde görünüyordu. Bense pankreasın ne olduğunu bile bilmiyordum. Doktorlar bu tip bir kanserin tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu ve üç ila altı aydan fazla yaşamayı beklemememi söylediler. Bu, çocuklarınıza ilerideki 10 yıl içinde söyleyeceklerinizi birkaç ay içinde söylemeye çalışmak demekti. Bu, aileniz rahatı için gerekli herşeyin kısa zamanda yapılması demekti. Bu veda etmek demekti.

 

Bütün gün o teşhisle yaşadım. Akşama doğru biyopsi yapıldı, boğazımdan bir endoskop soktular, mide ve bağırsaklarımdan geçerek bir iğneyle pankreasımdaki tümörden birkaç hücre aldılar. Ben narkozla uyutulmuştum, fakat eşimin söylediğine göre doktorlar alınan hücreleri mikroskobun altına koyduklarında sevinç çığlıkları attığını söyledi. Benim kanserim ameliyatla tedavi edilebilecek bir türdenmiş. Ameliyat oldum ve şimdi iyileştim.

 

Beni ölüme en çok yaklaştıran olay budur ve umarım uzun yıllar boyunca bir daha bu denli yaklaşmam. Bu deneyimi yaşamış biri olarak diyebilirim ki ölüm faydalı fakat sadece entelektüel bir kavramdır.

 

Hiç kimse ölmek istemez. Cennete gitmek isteyenler bile, oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemezler. Oysa ölüm hepimizin ortak sonu. Şimdiye dek hiç kimse ölümden kaçamamıştır. Bunun böyle de olması gerekir, çünkü ölüm hayatın en güzel icatlarından birisi. Hayat’ın değişim ajanı. Yenilere yer açmak için, eskilerden kurtulmanın tek çaresi. Şu an için yeni sizsiniz, ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız. Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm, ama gerçek bu.

 

Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

 

Gençliğimde, bizim neslin kutsal dergilerinden biri sayılan, The Whole Earth Catalog adında inanılmaz bir yayın vardı. Menlo Park yakınlarında yaşayan Steward Brand adında biri tarafından şiirsel bir tarzla kaleme alınmıştı. Size anlattığım bu olay, 1960lardan kalma, masa üstü bilgisayarlardan ve bilgisayar destekli yayınlardan önce, yani bu dergi daktilolar, makaslar ve polaroid kameraların yardımıyla yapılmıştı. Google ortaya çıkmadan 35 yıl önce, dergi formatında bir Google gibiydi: idealistti, anlaşılır bilgiler ve harika görüşlerle doluydu.

 

Stewart ve ekibi bunun birçok baskısını yayımladılar ve dergi miyadını doldurduğunda son bir baskı yaptılar. 1970lerin ortalarıydı, o zamanlar sizin yaşlarınızdaydım. Son baskının arka kapağında, sabahın erken saatlerinde çekilmiş bir yol fotoğrafı vardı, hani her maceracının kendini otostop çekerken bulabileceği yollardan biri.

 

Fotoğrafın altında şu sözler yer alıyordu: “Aç Kalın, Budala Kalın (Stay Hungry. Stay Foolish).” Aramızdan ayrılırken bize verdikleri veda mesajları buydu. Aç Kalın, Budala Kalın. Kendim için hep bunu diledim. Ve şimdi, sizin için de aynı dilekte bulunuyorum:

 

Aç Kalın, Budala Kalın.

 

Hepinize çok teşekkür ederim.”

 

Steve Jobs.

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |