fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kurban ibadetine saldıranlara Murat Bardakçı fena kızdı

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 26-Ekim-2012, 23:01   : 1912
fikriyet
Yazar: fikriyet
Kurban ibadetine saldıranlara Murat Bardakçı fena kızdı

Müslüman halkın Kurban Bayramı ibadetine her yıl Kurban Bayramı öncesinde saldıranlara, Murat Bardakçı çok sert bir şekilde kızdı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müslüman halkın Kurban Bayramı ibadetine her yıl Kurban Bayramı öncesinde saldıranlara, Murat Bardakçı çok sert bir şekilde kızdı.

 

“Anlat yavrum anlaaaat! "Türkiye" dedikleri memleketin sâkinleri "Müslümanlık" ismi verilen dini öyle bin küsur sene önce değil bundan üç ay önce yani geçen Temmuz'da kabul ettiler ya!”

 

İnsanlık tarihi boyunca tüm kavimlerde ve dinlerde var olan “kurban” ibadetini, Müslümanların kurban bayramı yaklaştığında engellemek isteyen bazı inanç düşmanları, bu düşmanlıklarını sergilerken iyice saçmalıyorlar.

 

Halbuki “kurban” sadece İslam dininde var olan bir konu değil. Hatta tarihte bazı kavimlerde insan bile kurban edildiği olmuş.

 

Ayrıca Müslümanların kurban ibadetini engellemek için saçma sapan gerekçeler öne sürüp, hayvan haklarından bahsedenler, acaba kurban bayramı hariç kasaplarda kesilen hayvanlar için neden acımazlar? O kişiler hayvanları bırakın,  yeryüzünde ölen insanlar için bile acı hissetmiyorlardır. Her öğün etsiz yemek yemezler, yedikleri etli yemek için hayvanların kesildiğini bile düşünmekten acizler, ama iş kurban bayramı ibadetine gelince, hayvan hakları savunucusu oluverirler..!

 

Her yıl ortaya çıkan bu inanç düşmanlarına Habertürk Yazarı Murat Bardakçı çok sert kızdı:

 

Kurban Bayramı geldi, son birkaç seneden buyana her bayramda gündeme taşınan mâlûm bahis gazete sayfalarında ve ekranlarda yeniden ısıtılıp önümüze sürüldü...

Ortalıkta ve milletin gözü önünde kurban kesilmesi hoş değilmiş, bu işin açıkta yapılması hem görüntü hem de çevre kirliliği yaratıyormuş, üstelik bu fena manzara travmaya bile sebep oluyormuş, vesaire, vesaire...

Dünkü gazetelere baktığımda, birkaç seneden buyana vârolan bu bayramlık yorumlara yenilerinin ilâve edildiğini gördüm: Entelektüel, çevreci ve de herşeyi bilen bazı uçuk hanımlara ve beylere arefe gecesi vahiy gelmiş olacak ki, "kurbanın yasaklanmasını" istemişler...

 

 

"Dam üstünde saksağan" dedikleri, işte bu olsa gerek!

 

"Eli kalem tutup ağzı söz yapan ama memleketinin âdetine ve kültürüne tamamen yabancı olup çoook uzak bir gezegende imişcesine hayat sürenler yoğun şekilde nerede yaşarlar?" gibisinden bir soruya verilecek en doğru cevap, mutlaka "Türkiye"dir... Zira kendi toplumundan bu derece bîgâne kalan ve entel olmak yahut uçuk görünmek uğruna böylesine tuhaf sözler sarfeden kalabalıklara dünyanın başka bir yerinde pek rastlayamazsınız. Kazara tek-tük birileri çıkıp böylesine sözler etse de "Herif kaçırmış" yahut "Hatun üşütmüş" deyip geçerler ama böyle saçmalayanlar bizde hem basında geniş yer bulur, hem de "ilerici aydın" kabul edilirler!

 

Bir dine inanmayabilir, ateist, agnostik yahut bunların emsâli yeni moda akımlardan birine mensup bulunursunuz, sizin meselenizdir. Ama benzer görüşlere sahip olmak başkalarının ibadetini "ikrah" ile küçümseyip "Devir değişti, bunlara ne gerek var? İnsanlara protein değil, eğitim lâzım" deme hakkını vermez. "Kurban kesmek yasaklansın", "Cuma günleri sokaklarda namaz kılınmasına engel olunsun" veya "Sabah ezanı uyandırıp rahatsız ediyor, namaza kalkacak olanlar saatlerini kursunlar, ezan da artık okunmasın" gibisinden sözleri ile yaşadığı memleketten ve geleneklerden bîhaber kaldıklarını gösterenlerin de zaten özgürlüklerden bahsetmeye hem hakları yoktur, hem de böylesine zevâtın sözleri ciddiye falan alınmaz!

Birileri çıkıyor, entelektüellik yahut öyle görünmek uğruna ve belki de sınır tanımayan cehaletlerinin verdiği cesaretle bu topraklarda bin küsur senedir vârolan gelenekleri iki kelime ile bir tarafa atıveriyorlar diyelim...

 

 

Anlat yavrum anlaaaat! "Türkiye" dedikleri memleketin sâkinleri "Müslümanlık" ismi verilen dini öyle bin küsur sene önce değil bundan üç ay önce yani geçen Temmuz'da kabul ettiler ya! Henüz çiçeği burnunda birkaç aylık taze Müslüman oldukları için ne kurbanlarını kesmeyi bilirler, ne bayramlarda nasıl yiyip içeceklerini ve ne de dinin öteki kurallarını... Anlatın da öğrensinler!

 

KAYNAK:

“Türkiye bundan üç ay önce mi Müslüman oldu?”

http://www.haberturk.com/polemik/haber/788565-turkiye-bundan-uc-ay-once-mi-musluman-oldu
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |