fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Sözde kürt federasyonu veya devletine karşı ciddi uyarı

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 1 Tarih  Tarih : 23-Ocak-2013, 15:50   : 5329
fikriyet
Yazar: fikriyet
Sözde kürt federasyonu veya devletine karşı ciddi uyarı

Son yıllarda kürt açılımı, pkk ile müzakere, imralı ile görüşme gibi isimlerle anılan süreç, gittikçe doğuda sözde bir kürt federasyonu veya devletinin oluşması için atılan temel adımlara dönüşmüş durumda. Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök gelecekte neler olabileceğini hiç düşünemeyenlere ciddi bir uyarıda bulunuyor.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son yıllarda kürt açılımı, pkk ile müzakere, imralı ile görüşme gibi isimlerle anılan süreç, gittikçe doğuda sözde bir kürt federasyonu veya devletinin oluşması için atılan temel adımlara dönüşmüş durumda. Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök gelecekte neler olabileceğini hiç düşünemeyenlere ciddi bir uyarıda bulunuyor.

 

Ertuğrul Özkök “Ya Türklerin haysiyeti ne olacak” başlığı ile yazdığı yazısında, olayları iyi analiz etmeyi beceremeyenleri, geleceği göremeyenleri, gazete ve tv köşelerinde pkk terör örgütünü şirinleştirmeye çalışanları aşağıdaki satırlarla uyarıyor:

 

“Gelelim en kritik soruya:

-  Farz edelim ki, Türkiye’nin güneydoğusundaki Kürtler de bu büyük Kürt devletinin bir parçası haline geldi.

Yani onların da bağımsız bir devleti oldu.

Veya, Türkiye’nin o bölgesi federatif bir yapıya kavuştu.

Hepimize soruyorum:

-  Böyle bir durum gerçekleştiğinde, Türkiye’nin Kürt sorunu halledilmiş mi olacaktır?

Öyleyse gelelim en can acıtıcı ihtimali seslendirmeye...

-  Güneydoğu’daki Kürt sorunu, Kürtlerin arzusuna uygun biçimde çözüldüğü gün, hepimiz bilelim ki...

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin asıl ağır Kürt sorunu başlayacaktır.

Türkiye, bugüne kadar Kürt sorununun en azından terör boyutunu, çok başarılı bir biçimde Güneydoğu’da lokalize etmeyi başardı.

Ama bilelim ki, oradaki çözüm iyi yönetilmediği takdirde, bu defa Batı’da tam aksi bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz.

Çünkü, bugün ağır bir entelektüel baskı altında, manevi azınlığa indirgenen “Türk”; ülkenin geri kalan bölümlerinde, manevi çoğunluk duygusunu talep edecektir.

Bazılarınıza acıtıcı, irkiltici, itici, tehlikeli gelebilir.

Allah göstermesin öyle günler gelirse Ege’de, Marmara’da, Orta Anadolu’da, Trakya’da, Karadeniz’de, Kürtlere, “Şimdi bir ülkeniz var. Hadi oraya” sözlerini duyarsanız, şaşırmayın.

Yazdığım bu cümle, bir temenni değil, daha şimdiden tüylerimi ürperten bir ihtimaldir.”

 

***

 

Ertuğrul Özkök’ün bu yazısından en çok etkilenen Ruşen Çakır olmuş.

Ruşen Çakır kürt açılımı, yeni imralı süreci ve pkk ile görüşmeler konusunda yapılan propagandalardan o kadar çok etkilenmiş olmalı ki, coştukça coşmuş ve aşağıdaki gibi bir başlık atıp içindekileri dökmüş!

“Türkiye sadece Türklerin değil herkesin olmalı”

“…. “Türkiye herkesindir” noktasına gelmemiz şart. Bu olursa, gerisi de kolaylıkla gelecektir.”

“Türkiye herkesindir” diyen Ruşen Çakır’a “Bu Vatan kimin” isimli sayfanın altındaki şiiri okumasını ve biraz da yaşadığı ülkenin tarihini çalışmasını tavsiye ediyoruz!

 

***

 

Yeniden hız kazanan pkk açılımı propagandalarının ne kadar etkili olduğunu Can Ataklı çok güzel anlatmış. PKK propagandaları o kadar çok profesyonelce milletin beynine işleniyor ki, iktidar partisini destekleyen vatandaşlar bile farkında olmadan pkk terör örgütünü savunur hale geliyor.

Fransa’da 3 pkk terör örgütü lideri teröristin Diyarbakır’da miting gibi cenaze töreni yapmasını normal kabul edenler, şehit cenazelerindeki kalabalıktan rahatsız oluyorlar.! Hatta yakını şehit olan aile, törene gelen vatandaşları kovuyor, şiddet uyguluyor. Vatandaşlar ne kadar şaşkın bir hale sokulmuş ki, şehit olan evladını düşüneceğine, iktidar partisinin pkk açılımını savunuyor!

Müslüman geçinen medya da PKK terör örgütü ve liderlerinin çarşaf çarşaf mektuplarını, köşe yazılarını yayınlıyor. PKK terör örgütünü normalleştirme, şirinleştirme propagandası için malzeme oluyorlar. PKK terör örgütünü normal görmekle Müslümanlık bir arada olamaz.

 

İşte Can Ataklı’nın onlara verdiği cevap:

 

“Artık yeni tabularımız var. Üstelik bu tabular o kadar güçlü ki, karşı çıkmak falan değil sadece sormak bile güç odaklarının öfke oklarını çekmeye yetiyor.

Örneğin herkes “çözümden” yana. Kiminle konuşsanız “Aman çözüm yine engellenmesin, provokasyonlara dikkat edelim” diyor.

Bir çözüm lafıdır gidiyor ama çözümün ne olduğunu söyleyebilen yok. Her gece TV ekranlarına salınmış bir dolu insan konuşuyor. Anlatıyorlar da anlatıyorlar.

Temel fikir hep aynı: “Bu sorunu çözmeliyiz.” “Sorun” dedikleri elbette Kürt sorunu. Hükümetin terör örgütüyle başlattığı resmi pazarlıklar nedeniyle mutluluktan uçuyorlar. Aynı oranda da korku ve endişeleri var. Ya sürece bir şey olursa, ya bir provokasyon olursa!

Ama hepinize sormak istiyorum; bu kadar çok laf dinliyorsunuz, çok derin analizler, yorumlar duyuyorsunuz, peki çözümün ne olduğunu, çözüm olarak size ne anlattıklarını anlıyor musunuz?

Apo ile resmi pazarlıklar yapılıyor. Kimileri çok umutlu ve mutlu. Peki ne konuşuluyor, Apo ne istiyor biliyor musunuz? Hayır hiçbirimiz bilmiyoruz. Ama milyonlarca insan adeta efsunlanmış gibi “çözüm” bekliyor.

Her yerde soruyorum; “Ne olursa çözüm olmuş olacak?” diye.

Bir de üstüne bu soruları sorduğumuzda alay etmeye, küçümsemeye kalkıyorlar. “Efendim umutlanalım ama önemli olan adım atmaktır yoksa kısa sürede zaten çözüm olmaz.” Sahtekârlığın, iki yüzlülüğün dik âlâsıdır bu.

Oysa söyleyin, “şunlar olmalı” deyin. Hayır bu yapılmıyor, yerine güya derin tarihsel ve bilimsel analiz yapılıyormuş gibi Türkiye, Türkler kötüleniyor. İşin kökenine iniliyormuş süsü verilerek beyinler yıkanıyor. Hep yuvarlak laflar, “analar ağlamasın istiyoruz, silahlar sussun diyoruz, barışın sağlanmasını amaçlıyoruz.” İyi de...

 

***

Son yılların göndemde olan davalarının avukatlarından Avukat Celal Ülgen, İzmir’de yaptığı bir konuşmada yeni İmralı süreci, pkk açılımı, kürt açılımı konularında çok çarpıcı bir iddiayı ortaya attı.

 

"Türkiye’de adına ister ’PKK’, ister ’Abdullah Öcalan’, isterse ’Kürt sorunu’ deyin, bugünlerde çözümü konusunda bir anlaşma yapılıyor gibi gösterilmeye çalışılıyor. Aslında anlaşma 1-2 yıl önce yapılmış. İmzalanmış. Şimdi işin martketing, pazarlaması yani toplumun alıştırılması kısmı yapılıyor. Yapılan anlaşmanın topluma kabul ettirilmesi ve iktidarda bulunan siyasi partinin olumsuz etkilenmemesi için parça parça toplum alıştırılıyor"

 

Celal Ülgen, son yıllarda askerlerle ilgili gündemde olan bazı davaların da bu sürecin adım ve altyapılarından biri olduğunu iddia ediyor.

 

***

 

“Türkiye herkesindir” diyen Ruşen Çakır gibiler için  “Bu Vatan kimin” isimli şiir:

 

BU VATAN KİMİN

 

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.

 

Tutuşup kül olan ocaklarından,

Şahlanıp köpüren ırmaklarından,

Hudutta gaza bayraklarından

Alnına ışıklar vuranlarındır.

 

Ardına bakmadan yollara düşen,

Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,

Huduttan hududa yol bulup koşan,

Cepheden cepheyi soranlarındır.

 

İleri atılıp sellercesine

Göğsünden vurulup tam ercesine,

Bir gül bahçesine girercesine

Şu kara toprağa girenlerindir.

 

Tarihin dilinden düşmez bu destan,

Nehirler gazidir, dağlar kahraman,

Her taşı yakut olan bu vatan

Can verme sırrına erenlerindir.

 

Gökyay'ım ne yazsan ziyade değil,

Bu sevgi bir kuru ifade değil,

Sencileyin hasmı rüyada değil,

Topun namlusundan görenlerindir.

 

Orhan Şaik GÖKYAY

 

KAYNAK:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22289128.asp

http://haber.gazetevatan.com/Haber/507346/1/Gundem

http://haber.gazetevatan.com/Haber/505697/1/Gundem

http://haber.gazetevatan.com/Haber/506450/1/Gundem

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Türkan Kılıç [ 25-Ocak-2013, 13:03 ]
Ruşen Çakır büyük bir aşk ile şevk ile son günlerde "Kürdistan", "Irak Kürdistanı" lafını ağzından düşürmüyor... Geçmişi pek parlak olmayan Ruşen'in bu gayretlerine niye şaşırıyorsunuz ki???

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |