fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Tuncay Güney'in Ergenekon konuşması video

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 1 Tarih  Tarih : 09-Şubat-2013, 21:26   : 5869
fikriyet
Yazar: fikriyet
Tuncay Güney'in Ergenekon konuşması video

Tuncay Güney SkyTürk360 televizyonundan Hilmi Hacaloğlu'nun hazırladığı Şimdi Söz Sizde programında canlı yayına katıldı ve Ergenekon operasyonları hakkında konuştu. Video

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuncay Güney SkyTürk360 televizyonundan Hilmi Hacaloğlu’nun hazırladığı Şimdi Söz Sizde programında canlı yayına katıldı ve Ergenekon operasyonları hakkında konuştu.

 

Ergenekon operasyonlarının temelini oluşturan, yaptığı açıklamalarla, şemalarla, verdiği ifadelerle  Ergenekon operasyonlarına dayanak gösterilen Tuncay Güney, bu defa çok farklı konuştu.

 

Tuncay Güney’in bu keskin dönüşü, gündemde olan davalarla ilgili Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki açıklamaları ile aynı zamana rastlıyor.

 

Tuncay Güney 2001 Yılında 28 yaşında iken Türkiye’den Kanada’ya kaçmıştı. 28 yaşına kadar çok ilginç ve esrarengiz bir hayat suren, bir çok televizyon ve gazetede çalışan, her yere girip çıkan, sadece Türkiye değil, uluslararası her olayla ilgilenen Tuncay Güney’in bu konuşma videosu, bir çok bilgiyi içeriyor ve ilginç!

 

Konuşması; BOP, Kürtler ve İsrail konularında olumlu; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Ordusu’na karşı ise kin, nefret ve düşmanca düşünceler içeriyor. Tuncay Güney, Kanada’da bir vakıfta Musevi din görevlisi olarak çalıştığını söylüyor.

 

 
 
 
 

Tuncay Güney’in konuşmasından ilginç notlar:

 

Pariste öldürülen Sakine Cansız ve arkadaşları için Henry Barkey’in yorumuna benzer olarak “faili meçhul cinayet olarak kalacaktır” diyor. Sakine Cansız’ı iyi biliyor. PKK terör örgütü ve Sakine Cansız olayı hakkında şöyle diyor:

-“Parası olmayan örgüt çalışamaz. Parayı kontrol eden, örgütlerde ve hükümetlerde, örgütü kontrol eder. Bu her yerde böyledir zaten.”

 

***

 

-“Ergenekon davasında ben ne olduğumu bilmiyorum”

-“Türkiye’de işkence ile ifadem alındı ve polisler soruşturmaya uğradılar ve böylece benden işkence ile ifade alındığı kabul edildi. Fakat hala savcılıkta veya mahkemede Tuncay Güney’in samimi beyanlarına dayanılarak diye insanlara sorgular soruluyor. Fakat bu polisler işkence yaptıklarından dolayı suçlandılar ve açıklama yapıldı bu konularda. Bu kasetler de hukuk düzeyinde geçersizdir.”

-“İşkence ile verdiğim ifadelerin hepsi geçersizdir”

 

Hilmi Hacaloğlu soruyor:

“Ama Ergenekon iddianamesi vesaire sizin bu yaptığınız açıklamalara dayanıyor yani bütün o terör şeması vesaire”

Eren Eğilmez soruyor:

“İşkence ve baskı altında verdiğiniz ifade, Türkiye’nin en kritik davasının temelini oluşturuyor.”

Hilmi Hacaloğlu soruyor:

“İşkence altında verdiğiniz ifadelerden bir dava oluşturuldu ve bir sürü insan bununla ilgili yargılanıyor. Bir pişmanlığınız, bir vicdan sıkıntınız var mı acaba?”

Tuncay Güney cevaplıyor:

-“Ergenekon terör örgütü değildir. Generalden, doçentten terörist olmaz.”

-“Benim yüzümden insanlar tabi ki cezaevlerine girmesinler, ben vicdanen rahatsızım. İşkence görmeseydim de o konuşmaları yapmazdım ayrıca ben”

-“Ergenekon terör örgütü diyorlar. Askerden terörist olmaz.”

-“Türkiye’de 2001 yılına kadar asker Amerika’nın vesayeti altındaydı. Politika ve politikacılar da askeri vesayetin altındaydı. Şimdi vesayet kimde, bunu tartışalım.”

 

***

 

-"Ergenekon operasyonu Türkiye’nin arap baharıdır" diyor ve dışardan desteklendiğine dair bir yoruma katılıyor. Arap baharı hareketleri halk hareketi değil diyor:

-“Mısır’daki, Libya’daki, veyahutta Suriye’deki tabandan gelen bir şey değil. Böyle bir şey yok.”

-“İstihbarat devletidir, askeri devlettir Hüsnü Mübarek. Sokağa hiçbir kimse yıllardır çıkamazken ne oldu da bir anda arap devleti oldu?”

-“Dış güç olmadan tabandan demokrasi olmaz.”

-“Ben Kürtlerin, Kuzey Irak’lı Talabani ya da Barzani ile görüştüğümde de Amerikalılara dayanmaları gerektiğini söyledim. Ben PKK’lılara da söyledim o dönemde, bu günde söylüyorum.”

-“Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) evet destekliyorum”

 

***

 

Hilmi Hacaloğlu bir izleyicinin sorusunu şöyle aktarıyor:

“Tuncay Güney bir projemiydi? Hakkatten siz bir projemiydiniz? Ergenekonun ya da böyle bir operasyonun başlangıcının işaret fişeği olarak siz mi kullanıldınız?”

Tuncay Güney cevaplıyor:

-“Bence artık bu dönem bitti, ergenekon dönemi bitti, insanlar çıkmalılar yavaş yavaş ve artık zaten Türkiye’de başka bir gelişim var, büyük ortadoğuda başka bir gelişim var.”

Hilmi Hacaloğlu soruyor:

“Peki  bu dönem bittiyse Türkiye’de hangi dönem başladı Tuncay Bey?”

Tuncay Güney cevaplıyor:

-“Başkanlık dönemi ve Anayasa’nın değişme dönemi”

 

***

 

-“Türkiye’de insanların bireysel özgürlükleri yok. Her yasa insanlığın yüzüne bir tokat gibi geliyor.”

-“En son bir Amerikalı ile görüştüğümde söyledim, dedim ki, sizin siyasal İslamcılarla ilişkiniz şizofrenik bir aşktır. Diktatörleri yıkabilirsiniz, ama İslamcıları yıkmak; Kemalistleri yıkmaya, diktatörleri yıkmaya benzemez dedim.”

 

***

 

Tuncay Güney, BM’nin doğudaki pkk terörü olan bölgeye askeri müdahelede bulunma hakkı olduğunu düşünüyor ve bunun ilerde Sudan’daki gibi olacağını söylüyor. Tuncay Güney’in böyle bir düşüncede olması şaşırtıcı değil! Ayrıca Irak’ın kuzeyinin Amerika sayesinde Dubai gibi olduğunu söylüyor.

 

Eren Eğilmez soruyor:

“Bugün Türkiye’de sizin eşdeğeriniz isimler var mı?”

Tuncay Güney cevaplıyor:

-“Hayır ben ihbarcı veya ispiyoncu değim.”

 

Programda Tuncay Güney işine gelmeyen soruları konuyu dağıtarak, başka yerlere çekerek geçiştiriyor. İzleyicilerin twitter üzerinde sorduğu sorular da ekrana yansıyor ve bu sorular başlı basına bir program kadar dolu ve ilginç.Tuncay Güney Başbakanlık devlet arşivlerinde çalışmış, arşivci özelliği varmış. Elinden bir çok belge geçmiş. Diğer bazı açıklamaları şöyle:

-“Samanyolu televizyonunda 6 ay program yaptım.”

-“19-20 yaşımdan beri tanıyorum bir çok high class insanları”

-“Devlet beni kullandı, ben de devleti kullandım.”

 
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Misafir [ 28-Şubat-2013, 22:27 ]
Şu soru çok yerinde olmuş:
“Bugün Türkiye’de sizin eşdeğeriniz isimler var mı?”
olmaz mıııııı

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |