fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

3G teknolojisi neler getirecek

Kategori  Kategori: Bilgisayar Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 30-Temmuz-2009, 23:47   : 645
Fazıl Kara
Yazar: Fazıl Kara

Turkcell Kurumsal Katma Değerli Servisler Bölümü Başkanı Pelin Şeker, 3G (Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri) teknolojisi ile eskisinden EDGE teknolojisinden 72 kat daha hızlı internette veri transferi yapılabildiğini belirterek, "3G teknolojisi ile bisiklet hızından jet hızıyla transfere geçtik" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

(İHA) - Turkcell Kurumsal Katma Değerli Servisler Bölümü Başkanı Pelin Şeker, 3G (Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri) teknolojisi ile eskisinden EDGE teknolojisinden 72 kat daha hızlı internette veri transferi yapılabildiğini belirterek, "3G teknolojisi ile bisiklet hızından jet hızıyla transfere geçtik" dedi.
İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO), dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren 30 Temmuz 2009 tarihinden itibaren de Türkiye'de hizmete sokulan 3G teknolojisine yönelik "3G Teknolojisinin ve Diğer Mobil Teknolojilerin İş Dünyasına Yansımaları" konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Turkcell Kurumsal Katma Değerli Servisler Bölümü Başkanı Pelin Şeker, teknoloji sayesinde her yerden istenilen bilgilere, internet hızında erişim sağlanabileceğini söyledi. 3G teknolojisi için beş yıldır çalıştıklarını ve iki yıllık bir gecikmenin ardından teknolojiyi Türkiye'ye getirdiklerini anlatan Şeker, 3G teknolojisinden sonra 4G teknolojisini beklediklerini söyledi. Mobil telefonlarda internet erişiminin 2001 yılında GPRS ile girdiğini ifade eden Şeker, sürecin ve teknolojinin
gelişimi ile ilgili şu bilgileri verdi: "GPRS teknolojisi ile başladığımız internet kullanımına 2004 yılında EDGE teknolojisi ile devam ettik. EDGE teknolojisi ile internete bağlanma hızı saniyede 236 Kbit'lerdeydi. Yani evdeki internet hızının oldukça altında bir hızla internete bağlanıyorduk. Şimdi ise 3G teknolojisi ile EDGE teknolojisinden 72 kat daha hızlı internette veri transferi yapılabiliyor. 3G teknolojisi ile bisiklet hızından jet hızıyla transfere geçtik. Saniyede 236 Kbit olan bağlantı hızı 28
Mbit'e yükseldi. Şimdi de 3G teknolojisinin ardından 4G teknolojisini bekliyoruz. 4G teknolojisi ile hızımız 150 Mbit'e ulaşacak."
15 GÜNDE 1.5 MİLYON ABONE
15 Temmuz'dan itibaren abonelik kayıtlarını almaya başladıklarını ifade eden Şeker, 15 günde başvuru sayısının bir buçuk milyona ulaştığını söyledi. Türkiye'de kullanılan cep telefonlarının yüzde 9'unun bu teknolojiyi desteklediğini hatırlatan Şeker, şunları söyledi: "3G abonesi olabilmek için önce operatöre abonelik kaydı yaptırılmalı. Operatörün kapsama alanı dikkate alınmalı ve 3G teknolojisini destekleyen cihazlara sahip olunmalı" dedi.
2 MİLYAR TL'LİK YATIRIM
2009 sonuna kadar 3G teknolojisi için iki milyar TL'lik altyapı yatırımı yapacaklarını belirten Şeker, yaptıkları çalışmaların ardından 81 ilde nüfusun yüzde 60'ını kapsadıklarını söyledi. 3G teknolojisi için belirlenecek kullanım ücretleri için dünya piyasalarını araştırdıklarını bildiren Şeker, şöyle konuştu: "Dünyada bizim uyguladığımız rakamlardan çok daha pahalı ülkeler var. Biz, gelir düzeyini ön plana alarak kullanım ücretlerini belirledik. Sesli görüşme ile görüntülü görüşme fiyatlarımızda
herhangi bir farklılık söz konusu değil. İnternet fiyatlarında da yüzde 50'ye varan indirime gittik ve 1 Gb'lik internet fiyatını 29, 4 Gb'lik internet fiyatını ise 39 TL olarak belirledik."
10 YIL SONRA DÜNYADAKİ EN BÜYÜK SEKTÖR GSM SEKTÖRÜ OLACAK
Vodafone Kurumsal Pazarlama ve İş Geliştirme Bölüm Başkanı Kurtuluş Alıç da Vodafone'un dünyada 71 ülkede, 5 kıtada 315.3 milyon müşterisi ve 41 milyar avro ciro ile dünyanın en değerli ilk 10 markası arasında yer aldığını söyledi.
Türkiye'de Temmuz ayı içerisinde 200 bin kişinin kendi operatörlerini tercih ettiğini belirten Alıç, şunları anlattı: "Bulunduğumuz 15 ülkede 95 milyon 3G kullanıcımız var. Bugünün en büyük sektörleri arasında bankacılık, enerji ve otomotiv yer alırken, 10 yıl sonra en büyük sektörün GSM sektörü olması bekleniyor."
3G TEKNOLOJİSİ UYGULAMALI ANLATILDI
Alıç, toplantı sırasında Vodafone'un Maslak ofisindeki bir arkadaşına 3G teknolojisi ile bağlanarak Maslak'taki hava ve yol durumunu görüntülü olarak öğrendi ve toplantı salonundaki katılımcılara gösterdi. Daha sonra İZTO Meclis Başkanı Necip Kalkan, Alıç'ın 3G teknolojisi ile arkadaşına bağlandığı telefonunu isteyerek görüşmeye kendisi devam etti. Uygulamaya yabancı olması nedeniyle telefonu önce kulağına götüren Kalkan, uyarılar üzerine daha sonra telefonun ekranına bakarak görüşmeyi sürdürdü.
RADYODAN TELEVİZYONA GEÇİŞ KADAR ÖNEMLİ
İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu da, 3G hizmetine geçişin radyodan televizyona geçiş kadar önemli olduğunu belirterek, "Bilgi toplumuna geçişte bir dönüm noktası yaşıyoruz. 2009'un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısı 450 milyona ulaştı. Dünya vites büyütmüşken bizim geride kalmamız düşünülemez" dedi.
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bilgisayar

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |