fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Savaş yaşayan çocuklar Bursa'da

Kategori  Kategori: Ortadoğu Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 02-Ağustos-2009, 22:06   : 1084
Cansu Deniz
Yazar: Cansu Deniz

Küçükali:"Tel-Aviv'deki büyükelçimiz ve diğer yetkililerle görüştüğümde 'Filistinli çocukları Türkiye'ye gönderelim' dedim. 50 kadar çocuğumuzu buraya getirdik. Savaş bölgesinde bunların yaşındaki çocukların kolları ve bacakları yok. Çöpün arasında hayatlarını idame ettiriyorlar. "

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

(İHA) - Bursa'da Türk Kızılayı tarafından düzenlenen ve 11 ülkeden 115 çocuğun katıldığı 'Uluslararası Gençlik Kampı' sona erdi. 50 Filistinli çocuğun katıldığı kampın kapanış töreninde Kızılay Genel Müdürü Tekin Küçükali, savaş bölgesinden gelen çocuklarla halay çekti.
Bursa'nın Mudanya ilçesinde 10 gün önce başlayan 'Uluslararası Gençlik Kampı' birbirinden güzel gösterilerle sona erdi. Başta Filistin, Türkmenistan, Gürcistan olmak üzere 11 ülkeden kampa katılan ve kamp süresince eğitimler alan çocuklar, sevinci ve hüznü birlikte yaşadı. Çoğunluğunu savaş bölgesi Filistin'den gelen çocukların oluşturduğu kampın kapanış törenine, Türk Kızılayı Genel Müdürü Tekin Küçükali, Kızılay Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rıfat Bakan,
çok sayıda Kızılay temsilcisi, kamp liderleri ve çocuklar katıldı. Kampın son gününde Güzelyalı'daki Kızılay Gençlik Kampı'na gelen Tekin Küçükali'yi, çocuklar ve kamp liderleri alkışlarla karşıladı. Çocukların sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık veren Küçükali, çocuklarla sohbet etti.
Programda konuşan Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Rıfat Bakan, etkinliğin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından Kızılay Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Dokunmazer, 11 ülkeden gelen çocukların mutlu bir 10 gün geçirdiğini dile getirdi.
Konuşmaların ardından kampın son gününde Küçükali ve diğer protokol üyeleri, kamp ateşini yaktılar. Pastayı bir Filistinli çocukla beraber kesen Küçükali, pastadan bir dilimi minik kampçıya ikram etti. Programda her ülkeden bir çocuğun yer aldığı grup da, Türkçe söyledikleri Türk Kızılayı marşı ile büyük alkış topladı. Ardından Kosova ekibi kendi yörelerine ait bir gösteri sergiledi. Kampa katılan çocuklar, şarkılar söyleyerek etkinliğin düzenlediği havuz başında uzun bir halay kuyruğu oluşturdu.
Türkmenistan'dan gelen bir genç kızın ilginç müzik aletiyle sergilediği gösteri ise programa renk kattı.

SAVAŞIN ÇOCUKLARININ EN MUTLU GÜNÜ
Ardından Filistinli çocuklar, kendi yörelerine ait halk oyunları sergilediler. Savaş bölgesinden gelen çocukların gösterilerine katılımcılar alkışlarıyla eşlik ettiler. Gösteriye ayakta alkışlayarak eşlik eden Genel Müdür Tekin Küçükali, çocukların ricası üzerine kırmayarak Filistinli çocuklarla halay çekti. Küçükali, programın sonunda kampa katılan çocukların liderlerine plaket takdim etti.

"DÜNYA ÇOCUKLARINI BİRARAYA GETİRDİK"
Programın ardından Filistinli çocuklarla beraber açıklama yapan Küçükali, Filistin'de bir insanlık dramının yaşandığını belirterek, orada insanların çok zorlu şartlar altında hayatlarını idame ettirdiğinin altını çizdi. Küçükali, "Filistin'e gitmiştim. Oradaki çocukların halini gördüm. Buna da çok üzüldüm. Tel-Aviv'deki büyükelçimiz ve diğer yetkililerle görüştüğümde 'Filistinli çocukları Türkiye'ye gönderelim' dedim. 50 kadar çocuğumuzu buraya getirdik. Savaş bölgesinde bunların yaşındaki çocukların
kolları ve bacakları yok. Çöpün arasında hayatlarını idame ettiriyorlar. Bizim çocuklarımız ise dünyayla yarışıyor. Bu çocukların bir ayrıcalıkları var. O da Filistin'de doğup büyümeleri. Acı çeken insanların duygularını biliyorum. Bu kadar çocuğu burada mutlu görmek bizi son derece mutlu etti" dedi.
Dünya barışına katkı sağlamak için çaba sarf ettiklerini kaydeden Küçükali, "Dünya barışını yetiştirenler, bunu koruyan çocuklar sağlayacaktır. Şartlandırılmış beyinleri bir arada bulundurduğunuz zaman o insanların birbirlerine bakışlarını görüyorsunuz. Onlar dilleriyle birbirlerini anlamasalar bile gözleriyle ne demek istediğini anlıyorlar. Bazıları ağlıyor. Burada şunu görüyoruz ki, hem sevincin de gözyaşının da rengi aynı. Biz bu iki rengi de bu çocuklarda görüyoruz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Filistinli çocukların lideri, Küçükali'ye puşi hediye etti. Filistin Kızılay bayrağı takdim eden liderin, Türkiye ve Filistin bayraklarının yer aldığı rozeti armağan etmesi Küçükali'yi duygulandırdı.
Filistinli bir çocuk, kampa katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Bunların devamının gelmesini diliyoruz. Yeni bir insan olarak buradan ayrılıyoruz. Kültür paylaşımında buluştuk, başka ülkelerle biraraya geldik. Türk Kızılayı'na çok teşekkür ederim" diye konuştu.
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Ortadoğu

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |