fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Zeytin yağı ilaç olarak satılıyor

Kategori  Kategori: Bursa Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 05-Ağustos-2009, 23:29   : 1466
Güneş Korkmaz
Yazar: Güneş Korkmaz

İtalya'da, 2006 yılında düzenlenen uluslararası zeytin yağı yarışmasında dünyada ilk 3'e giren Türk zeytin yağları Japonya'da ilaç olarak satılıyor. Bursa'da üretilen zeytin yağları dünyanın ünlü yemek ustalarının ilk tercihi olmaya başladı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

(İHA) - İtalya'da, 2006 yılında düzenlenen uluslararası zeytin yağı yarışmasında dünyada ilk 3'e giren Türk zeytin yağları Japonya'da ilaç olarak satılıyor. Bursa'da üretilen zeytin yağları dünyanın ünlü yemek ustalarının ilk tercihi olmaya başladı.
Bursalı işadamı Atilla Çelebi Özgül tarafından kendi ismiyle 2005 yılında kurulan zeytin yağı fabrikası, Türkiye'nin en modern zeytin yağı fabrikası olarak hizmet veriyor. Balıkesir'in Edremit ilçesinde toplanan çizik zeytinlerden oluşan yağlar dünyanın en zeki milleti olarak bilinen Japonlara ilaç olarak satılıyor. İngiltere'nin en önemli yemek ustası olan Jamie Oliver'ın da yemeklerinde kullanmak için Türk zeytin yağını tercih ettiğini belirten Özgül, üretilen zeytin yağlarının yüzde 94'ünün yurt
dışına ihraç edildiğini söyledi.
Ürettikleri zeytin yağlarının yüzde 6'sını iç pazara sunduklarını söyleyen Özgül, "Biz üç ortak olarak bu firmayı kurduk. Çok yüksek miktarlarda üretimimiz yok. Bizim zeytinlerimiz elle toplanıyor. Tarak veya sopayla indirilen bir zeytin değil. Bundan dolayı zeytinler herhangi bir darbe almadan kendi doğallığıyla toplanıyor" dedi. Toplanan zeytinlerin aynı gün fabrikaya geldiğini anlatan Özgül, şöyle konuştu: "Aynı gün sıkılarak paslanmaz tanklara konuluyor. Bizim bu zeytinlerimiz, fabrikaya geldiği
zaman özenle ayıklanıyor. Ondan sonra kalibrasyon yapılıyor ve yıkanıyor. Yıkandıktan sonra Türkiye'de tek olan makinemizde çekirdeği bir bütün olarak çıkartılıyor. Çekirdek kırılmadan içerisindeki yararlı ve zararlı hiçbir madde zeytin yağına karışmadan çekirdeği bütün olarak atılıyor. Yenilebilen kısmı, üzerindeki kabuğuyla hava girdabı sonucunda üflenerek kayboluyor. Zeytinin üzerindeki yenilebilen kısmını soğuk sıkım olarak işliyoruz. Bu da azami 28 dereceye denk geliyor."
DÜNYADA İLK 3'E GİRDİK
2006 yılında İtalya'daki uluslararası alanda yapılan zeytin yağı yarışmasında dereceye girdiklerini belirten Özgül, "636 yağ arasında ilk 3'e girdik. Dünyada ilk defa bir Türk zeytin yağı firması, bu yarışmada derece almayı başardı" diye konuştu.
Zeytin yağı fabrikalarının Türkiye'de ilk 2'ye girdiğini söyleyen Özgül, İtalya'da ve İspanya'daki yabancı müteşebbislerin yeni bir fabrika kurmak için Edremit'te bulunan fabrikalarını incelediğini ifade etti. 2007 ve 2008 yılında TÜBİTAK'ın zeytin üzerinde yaptığı araştırma için fabrikalarını kullandığını söyleyen Özgül, ürettikleri zeytinlerin büyük kısmını yurt dışına ihraç ettiklerini anlattı.
Japonya'ya gönderdikleri zeytin yağlarının ilaç olarak kullanıldığını belirten Özgül, şunları söyledi: "Gönderdiğimiz ülkelerden çok fazla talep var. Japonya'da 50 mililitrelik şişelerde eczanelerde bu yağımız satılıyor. Genellikle kadınların saçları ve yüzleri, bağırsak sistemleri ve çocukların mide problemleri için kullanılıyor. Türkiye'de de ilaç olarak satılması için gayret sarf ediyoruz."
İNGİLİZ AŞÇININ TERCİHİ TÜRK ZEYTİNİ
İngiltere'nin önde gelen aşçılarından Jamie Oliver'ın Türk zeytin yağı için ciddi talepte bulunduğunu ifade eden Özgül, Kuveyt'teki ünlü yemek ustalarının da Türk zeytin yağlarını tercih ettiğini söyledi. Jamie Oliver'in İngiltere'nin en büyük aşçılarından olduğunu anlatan Özgül, sözlerine şöyle devam etti: "Kendisinin büyük bir kitlesi var. Bizden, ürünün bir tarafında kendi markası, bir tarafında da bizim markamız olması yönünde talepte bulundu. Biz, bugüne kadar hiç öyle bir şey yapmadık. Fasonculuk
tabir ettiğimiz ürünlerle çalışmadık. Şu an en büyük görüşmemiz olumlu yönde. Biz de kendi markamızla vermek istediğimizi söyledik. Eylül ayından sonra yarım konteyner zeytin yağı göndermeye başlayacağız. Onun dışında Kuveyt'ten de bir aşçımız talepte bulunuyor. Bizden ürün almaya başladı. 2010 yılından itibaren de kendisine direkt mal vermeye başlayacağız."
Yıllık 60 ton zeytin yağı ürettiklerini de ifade eden Özgül, yıllık zeytin üretimlerinin de 150 ton olduğunu sözlerine ekledi.
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bursa

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |