fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Mardin'de medresede defile rezaleti ve Cemil İpekçi

Kategori  Kategori: Güncel Yorumlar  Yorum Sayısı : 3 Tarih  Tarih : 26-Eylül-2010, 22:47   : 9321
Halil Filiz
Yazar: Halil Filiz
Mardin'de medresede defile rezaleti ve Cemil İpekçi

Mardin'de Kasımiye Medresesi'nde mankenlerle bir defile düzenlendi.
Defilenin arkasında AKP Hükümeti, Kültür Bakanlığı, Hükümetin Mardin Valisi ve Hoşgör-Diyalog saçmalıkları ile ünlü cemaat var.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mardin’de Kasımiye Medresesi’nde mankenlerle bir defile düzenlendi.

Defilenin arkasında AKP Hükümeti, Kültür Bakanlığı, Hükümetin Mardin Valisi ve Hoşgör-Diyalog saçmalıkları ile ünlü cemaat var. Ancak cemaat yardım topladığı Müslüman esnaftan gelebilecek tepkiler sebebiyle bu defilede kendisini gizledi.

 

Aynı medresede daha önce de Hoşgörü-Diyalog adı altında etkinlikler düzenlenmişti.

Mardin Bienali adı altında düzenlenen ve şeffaf naylon içindeki çıplak mankenlerin medrese içinde oynatılmaları da en çok tepki çeken etkinliklerden biriydi.

 

Defilede amaç dikiş-nakış, bez dikme, elişi sergisi değil.

Zaten defilede gösterilenler de 1950 yılları ile ve hanımların elişi ile oldukça alakasız.

Amaç; Devletin eliyle desteğiyle dünya çapında hoşgörü diyalog propagandası yapmak.

AKP milletvekillerinin hiçbirinin ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın hiç gıkının çıkmaması, bu rezaletlerin başında BOP ve Medeniyetler İttifakı lideri Tayyip Erdoğan’ın olduğunu akla getiriyor.

Evet, müslüman halkın tepkilerine rağmen 500 polis koruması ile Medrese içinden mankenler oynatıldı ve halkın inançlarına tecavüz edildi.

 

Yandaş medya bu rezaleti hiç eleştirmedi. Sadece rutin bir haber olarak verdiler. Bu konularda radikal davranan habervaktim bile haberi ajanstan geçmekle yetindi.

İşte bunların müslümanlığı parti liderlerine bağlılığı kadar..!

Aşağıdaki linkte bir yazarın dediği gibi:

“CHP’nin 60 sene evvel camileri ahır yapmasına küfredenler kendi yandaşlarının medresede manken oynatmasına ses çıkartmıyor.”

 

Bunların İslama ve Müslümanlara saygısı bir Hristiyan kadar bile değil. Süryani Mardin-Diyarbakır Metropoliti Filüksinos Saliba Özmen bakın ne diyor:

“Olmaması gerekiyordu. Eğer sahipleri müsaade ediyorsa benim için bir mahzuru yoktur. Ama bir insan dini mekanlara ne kadar saygı gösterirse o kadar iyidir. Bizim manastırlarımızda olsaydı izin vermezdik”

 

Hoşgörü ve Diyalog propagandası için kullandıkları kişi ise Bekir Coşar isimli erkekle ilişkisi olan ve cinsel tercihleri nedeniyle magazin dünyasında çok konuşulan Cemil İpekçi.

 

Cemil Pekçi’nin bu rezaletine verdiği isim de ilginç: ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’

Sanatın içine siyaseti soktuğu gibi ırkçılığı sokan Cemil İpekçi, mevsimlerle bölgedeki ırkları kastetmeye çalışmış olmalı.

Masal ile kastettiği ise büyük olasılıkla Yahudi inancına göre bölgenin Vaad Edilmiş topraklar, Arz-ı Mevud veya Büyük İsrail Projesi (BOP) olarak düşünülmesi olabilir…!

Daha önceleri Cemil İpekçi’nin Yahudi veya Sebateist inancında olduğu iddia edilmişti.

 

Bunlar Topkapı Sarayında şaraplı konser verecek kadar küstahlaşan, ve bu milletin değerlerine saldırarak provakatörlük yapan aynı odaklar.

Defile yapacak başka yer mi yoktu?

Amaç milletin değerlerine hakaret etmek ve saldırmaktan başka bir şey değil.

 

Dinlere saygı, hoşgörü, Müslüman ibadethanesinde manken oynatmakla olmaz..!

 

Müslümanın ibadethanesinde islama hakaret ederek dinlere saygı gösterdiğini ve hoşgörülü olduğunu söyleyenlere, ancak o ortamda bulunanlar, bu rezilliği tertipleyenler ve destekleyenler inanır..!

 

Defile rezaleti yapılacağı sırada Mardin’e yağan yağmur, adeta Mardin’in gözyaşlarına tercüman oldu.

 

İşte defiledeki hoşgörü-diyalog saçmalıklarından biri:

“Defile sonunda bir manken, üzerinde üç dini temsil eden simgelerin olduğu kıyafetle sahneye çıktı. Elindeki barışı simgeleyen dünya ve güvercin maketi ile podyuma çıkan manken, büyük alkış aldı.”

 

Hoşgörü ve Diyalog emekçisi cemaat’in Los Angeles’deki festivalini de destekleyen ve festivale katılan Mardin Valisi Hasan Duruer’in sözleri:

 

''Kültür ve sanat şehri büyük bir deha olan Cemil İpekçi ile buluştuğu zaman böyle güzel eserler ortaya çıkıyor. Keşke bu olaya tepki gösterenler de burada olsalardı, herhalde çok farklı olurdu. Mardin büyük bir değişim ve gelişim yaşıyor. Bu dünya kenti olmasının bir değişeni. Tabii ki bu değişimler sancılı olacaktır. Sıkıntılar olacaktır. Biz yolumuza devam edeceğiz. Yılmadan bıkmadan ve usanmadan Mardin'i hak ettiği yere taşıyacağız''

 

Cemil İpekçi Medresede defile rezaletinin arkasındakileri tarif ediyor:

 

“Kültür Bakanlığı ile aramızda hiçbir sorun yok. Bakanlığın himayesinde yapılıyor bu defile. Sayın Kültür Bakanımızla da görüştük. Defile yapılacak, iptali söz konusu değil’’

 

Cemil Pekçi’nin şu sözleri ise Türkiye’nin topraklarına göz diken ve emelleri olanların laflarını andırıyor:

“Bu topraklardan ne hükümdarlar, he zalimler, ne güzeller, ne çirkinler gelip geçti. Hepimiz gelip geçiciyiz. Biz, bu topraklar ve Rab arasında bir köprü vazifesi görüyoruz”

 

Rezaletin sonunda ise Cemil İpekçi Hükümete ve Mardin Valisi Hasan Duruer’e desteğinden dolayı özel teşekkür ediyor. Mardin Valisi de Cemil İpekçi’ye çiçek ve yapılan bir tablosunu hediye ediyor…!

 

 
kasımiye medresesi
 
kasımiye medresesi defile 500 polis
 
kasımiye medresesi defile podyum
 
mardin kasımiye medresesi defile
 
medresede manken defilesi
 
hasan duruer los angeles
 
mardin valisi hasan duruer cemil ipekçi
 
cemil ipekçi bekir coşar
 
fatmagül mardinin suçu ne
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 

Medresede mankenlerle defileye tepkiler:

 

“Mardin Valiliği destekleriyle 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’nde yarın yapılacak defile öncesi kentte bulunan muhfazakar düşünceye sahip 44 sivil toplum örgütü temsilcileri, defilenin yapılacağı medrese içindeki camide Cuma namazı kıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı Cuma namazı sırasında yer kalmaması üzerine cemaat, defilenin yapılacağı medresenin avlusuna taştı. Cuma Namazını ise Mardin Müftülüğü’nün görevlendirdiği bir imam kıldırdı.

Defilenin başka bir yere alınmasını isteyen STK’lar adına Cuma namazı çıkışında Diyanet Sen Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtulmuş tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Defilenin yapılacağı medrese avlusunda yapılan açıklamada Kurtulmuş, daha önce Mardin bienali benzeri etkinliklerin yapıldığını hatırlatarak, bu tip organizasyonlarla Mardin ruhunun taciz edildiğini savundu.

Defileye halkın duygu ve tepkilerinin hiç sayılmasına karşı seslerini duyurmak istediklerini dile getiren Kurtulmuş şunları söyledi: “Daha önce Mardin bienali ve benzeri etkinlikler ile kutsal mekanları ve Mardin ruhunu taciz edenlere karşı Mardin STK’ları olarak tepkimizi ortaya koyduk. Şimdi de Kasımiye Medresesi Camii avlusunda Cemil İpekçi'ye defile yaptırılmasına yönelik mensuplarımızın ve halkımızın duygu, tepki ve reflekslerini hiçe sayan etkinliğe karşı, sesimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Karşı çıktığımız defile ya da defileyi yapanlar değil, defilenin cami avlusunda yapılmasıdır. Mabetlere saygı, halkın dini duygularının önemsenmesi ve milletimizin sosyal dokusunun korunması adına ortaya koyduğumuz tepki, bir çok açıdan amacına ulaşmıştır. İdarecilerimizin, yerel yönetimlerimizin, siyasetçilerimizin, dernek, vakıf ve sendikalarımızın, yazarlarımızın ve basınımızın ne şekilde tepki verdikleri ya da tepkisiz kaldıkları, güçten mi, yoksa ahlak ve ilkelerden mi yana tavır koydukları yönünde bir turnusol kağıdı görevi görülmüştür. İlgilileri ve yetkilileri daha sağduyulu davranmaya davet ederken, halkımızın tepkilerini istismar edenlere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

 

Mardin Gelişim ve Değişim Derneği Başkanı Siraç Ballı da son zamanlarda Mardin kent turizmi üzerinde çeşitli senaryoların sahnelendiğini ve bunun kendilerini üzdüğünü söyledi. Mardin’in tarihi ve kültürel dokusuna uymayan etkinliklerin art arda tertiplendiğine dikkat çeken Ballı, şöyle konuştu:

 

“Mardin’in tarihi ve kültürel dokusuna uymayan etkinlikler birbirini takip etmektedir. Bu etkinliklerden biri de yarın valilik onayı ile modacı Cemil İpekçi tarafından yapılması planlanan defile. Her tarafı tarih ve maneviyat kokan Kasımiye Medresesi’nde yapılmak istenen defile bizleri derinden yaralamıştır. STK’lar olarak tepkimizi ortaya koymak zorundayız. Dini mekanların podyum olarak kullanılması, asla tasvip edilemez. Mardin Valiliği’nin bu etkinliği yaptırmaktaki ısrarı anlaşılamaz. En başta valilik ve il müftülüğünün bu mekanlara sahip çıkması gerekirken, anlaşılmaz bir tutum içine girmişlerdir. Bu mekanlarda Mardin halkının da alışık olmadığı etkinlikleri yaptırmak ecdadımızın da kemiklerini sızlatacaktır. Valiliğin bu anlaşılmaz tutumundan vazgeçmesini umuyor ve bekliyoruz. Mardin’in bir eğlence şehri olmadığını herkesin bilmesini istiyoruz. Mardin bir İnanç turizmine ev sahipliği yapmalıdır. Bu işin öncülüğünü valilik makamının yapması gerekirken tam aksi bir tutum içine girmektedir. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz.” ”

 

50 STK adına hazırlanan açıklamayı okuyan Ensar Vakfı Mardin Şube Başkanı Zeynel Tepret:

"Daha önce de Mardin bienali adı altında içi su dolu şeffaf naylonların giydirildiği mankenlerin sulu gösterilerine mekan kılınan Kasımiye Medresesi, şimdi de podyum olarak kullanılmak istenmektedir. Bu, halkımızın hissiyatını rencide etmektir. Bu, milletimizin ahlak, kültür, gelenek ve dini değerleriyle alay etmektir. Kutsal mekanlara saygısızlık kabul edilemez. Özellikle son bir yıldır Mardin'de abartılı içkili kokteyllerin, konser, müzikal, dans, defile gibi etkinliklerin başta Kasımiye Medresesi olmak üzere tarihi yapı, mabet ve medreselerde yapılması halkımızın haklı tepkisine yol açmaktadır. Niçin başka alan değil de Kasımiye Medresesi? Mardin-Diyarbakır Metropoliti sayın Saliba Özmen, 'Manastırlarımızda bu gibi gösterilere izin vermem. Allah'ın anıldığı mekanlarda bunlar uygun değildir' açıklamasında bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığımız, bunu ifade etmekten niçin kaçınmaktadırlar? Başta vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı'na ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne açık çağrıda bulunuyoruz; camilerimizin, dini ve tarihi mekanlarımızın amacının dışında ve tarihi misyonuna aykırı kullanılmasına izin vermeyin."

 

Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeyhmuz Dinçer, dinlerin ve dillerin kenti olan Mardin'de son bir yılda sanat adına medresede kepazelikten başka bir şey icra edilmediğini söyledi. Dinçer, "Geçtiğimiz aylarda yapılan Bienal etkinlikleri kapsamında kadınların giydiği transparan kıyafetler Mardin halkı tarafından büyük tepki topladı. Şimdi de mankenler eşliğinde defile düzenlenmek isteniyor. Bunu yapanların vicdanları hiç sızlamayacak mı?" ifadesini kullandı.

 

Memur Sen Mardin İl Başkanı Mustafa Aydın:

"Defile neden şehir müzesi veya buna benzer yerlerde yapılmıyor? Neden özellikle medrese seçiliyor?" sorusunu yönelten Aydın, buna anlam veremediklerini söyledi. Aydın, "Son dönemlerde özellikle Kasımiye Medresesi'nde bu tür faaliyetler yapılmaktadır. O kadar yer olmasına rağmen, içinde iki mescit ve bir türbenin bulunduğu medresede bu gösterilerin yapılıyor olması manidardır."

 

Mardin Eski Belediye Başkanı Aldulkadir Tutaşı:

"Orası dini bir mekândır. Sayın İpekçi Mardin'i tanıtmak istiyorsa buyursun Mardin'deki bir manastırda yapsın. Neden illa Kasımiye Medresesi? Orada cami var. Bizler, bizden öncekiler, bizden sonrakiler ibadet etti ve etmeye devam edecekler."

 

Dost-Der Başkanı Avukat Yahya Turan:

"Yapılacak olan bu defileyle Müslümanların inancına hakaret yapılmak isteniyor. Cami ve türbe olan bir yerde defilenin yapılması ne anlam taşıyor? Bunu kilisede yapmak isteseler yapamazlar çünkü izin alamazlar ama cami ve türbe olan bir yerde Müslümanların duyarsızlığından kaynaklanan sebeplerden dolayı rahat bir şekilde yapacaklarını dile getiriyorlar. Bu defileyi kabul etmemiz mümkün değildir. Mesele bir basın açıklamasıyla geçiştirilecek kadar değersiz değildir. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı ve hem halkımıza hem STK'lara hem de yetkililere büyük görev düşmektedir."

 

Eğitim-Bir-Sen Başkanı Hasan Ekinci:

"Burada asılı bulunan yazılı belge hem valiliği, hem Cemil İpekçi'yi hem de müftülüğü yalanlıyor. Çünkü buradaki cami resmi olarak Mardin Müftülüğü'ne ait, burada bize namaz kıldıran imam da Mardin Müftülüğü'ne bağlı kadrolu bir imam hatiptir. Burası içinde 2 mescit bulunan; biri Hanifi, biri Şafii mezhebi tarafından medrese olarak kullanılmış ve yüzyıllarca dini eğitim yapılmıştır. Böyle bir etkinlik için mabedin seçilmesi; Allah'ın evinin seçilmesi bir talihsizliktir. Buna tepki gösteriyoruz."

 

Medresede mankenlerle yapılan defile rezaletinin haberi:

 

“Mardin’de 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’ndeki defile tartışma ve tepkilere rağmen dün akşam yapıldı. Cemil İpekçi ve mankenlerin podyuma polis korumasında çıktığı defile …

 

…Mardin’de bazı sivil toplum örgütlerinin ‘İçinde cami var, yapılamaz’ diyerek tepki gösterdiği ünlü modacı Cemil İpekçi’nin ‘Bir Doğu Masalı Dört Mevsim’ defilesi, 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi’nde gerçekleşirildi. Saat 21.30’da başlayan defile için Mardin Emniyet Müdürlüğü ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Medreseye 400 metre mesafede kurulan arama noktasında sıkı kontroller yapıldı. Davetli olmayanlar içeriye alınmadı. Defileyi Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Belediye Başkanı Ak Partili Beşir Ayanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ile davetli 500 kişi izledi.

 

……………

 

Kentte, defile öncesinde yağan hafif yağış, etkinliğin başlamasına dakikalar kala kesildi. Defilede 15’i erkek 30’u kadın 45 manken, Mardin Cemil İpekçi Moda ve Tasarım Merkezi’nde genç kızlar ve öğretmenlerinin 6 ay bolunca el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı 1950’li yılları anımsatan gece ve gündüz kıyafetlerini sergiledi.

 

1.5 saat süren defile, izleyenleri adeta büyüledi. Mankenler, yöresel kostümleri Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice müzikler eşliğinde taşıdı. Görsel bir şölene dönüşen defilenin finalinde manken Şenay Akay, beyaz elbiseler eşliğinde bir elinde dünya, diğerinde beyaz güvercin ile podyuma çıktı. Defilenin sonunda medresede bulunalar İpekçi ve menkenleri dakikalarca ayakta alkışladı.

 

Barışı simeleyen beyaz kıyafet giyen İpekçi, dünyanın ve bu toprakların hiç kimseye kalmadığını belirterek, “Bu topraklardan ne hükümdarlar, he zalimler, ne güzeller, ne çirkinler gelip geçti. Hepimiz gelip geçiciyiz. Biz, bu topraklar ve Rab arasında bir köprü vazifesi görüyoruz” dedi. İpekçi, katkılarından dolayı hükümete ve Mardin Valisi Hasan Duruer başta olmak üzere herkese teşekkür etti. Duruer, İpekçi’ye çiçek ve yapılan bir tablosunu hediye etti.

 

Geçen hafta çarşamba ve Cuma günü Medresede toplanan 50’ye yakın STK Başkanı ve 300’ün üzerinde üye, toplu namaz kılarak defileye tepki göstermişti. Protestocular, “Yüzyıllarca dini eğitim yapılan, ilim irfan için kullanılan medreseyi podyum olarak kullanmak istiyorlar” eleştirisinde bulunmuştu.”

 

Mardin Kasımiye Medresesi’nde daha önce yapılan Mardin Bienali isimli rezillik ve Mardin Valisi:

 

 
mardin-bineani-sulu-kadin-gosterisi
 
mardin-bineani-sulu-kadin-gosteri
 
 
anadolu kültür ve yemek festivali
 
akp kilise
 
akdamar kilisesi fethullah gülen cemaati akp
 

KAYNAKLAR:

Medresede mankenli defileye tepkiler:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1020565&Date=24.09.2010&CategoryID=77

 

Mardin Valisi Hasan Duruer’in Los Angeles’daki cemaat festivali ile ilgili valilik sayfası:

http://www.mardin.gov.tr/haber/mardinvaliligi.asp?id=6890&kategori=BASINDA%20MARDIN

 

“CHP’nin 60 sene evvel camileri ahır yapmasına küfredenler kendi yandaşlarının medresede manken oynatmasına ses çıkartmıyor.”

Muharrem Bayraktar’ın Medresede defile ile ilgili müthiş yazısı:

http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?haberno=10003723&tarih=2010-09-24

 

Medresede Defile ile ilgili Vatan’ın haberi:

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=16205&page_number=1

 

Cemil İpekçi’nin cinsel tercihlerini ve Bekir Coşar ile ilişkisini merak edenler için:

http://www.haber3.com/cemil-ipekci-bekir-cosarin-mutlu-gunleri-foto-galerisi-4241-p3.htm
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Bu habere toplam 3 yorum yazılmıştır.

yıkın dümdüz edin daha iyi [ 28-Eylül-2010, 14:56 ]
yıkılmış taş binaları onarıp kilise yaparlar, ayine açarlar.
medreselerde de dansöz oynatırlar.
camide medresede dansöz oynatacaksanız bırakın o binalar kendi haline kalsın.
Yıksanız yerle bir etseniz ondan iyiydi.
Harun_kny [ 27-Eylül-2010, 02:17 ]
bu ne rezalet yaa..!
başımıza taş yağacak Allah korusun.
AKP 12 Eylül'de EVET'i aldı, işe girişti galiba.
sümeyye [ 27-Eylül-2010, 02:12 ]
defileden önce içkili kokteyl de vereceklerdi cami avlusunda ama gelen tepkiler üzerine vazgeçtiler.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |