fikriyet
  Anasayfa | Resimler | Videolar | Yazar Ol | Yazar Girişi | Gönder | Facebook'ta Paylaş | adresi kaydet  Adresi Kaydet | Arama | RSS RSS

KATEGORİLER

  | kapat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖSS sonuçları açıklandı

Kategori  Kategori: Eğitim Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 12-Temmuz-2009, 22:23   : 1140
Cansu Deniz
Yazar: Cansu Deniz
ÖSS sonuçları açıklandı

ÖSS sonuçlarına göre en başarılı iller Karaman, Kayseri, Denizli, Niğde, Aydın, Kayseri ve Nevşehir olurken, en başarısız iller ise Ardahan, Hakkari, Şırnak ve Ağrı olarak belirlendi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSYM, 14 Haziran 2009 tarihinde yapılan 2009 Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) ilişkin değerlendirme işlemleri tamamdı. 145 ve üstünde ÖSS puanı alan 1 milyon 229 bin 800 aday ÖSS'de tercih yapma hakkını elde ederken, adaylar 2009-ÖSS Sınav Sonuç Belgesi ile kendilerine bildirilecek Y-ÖSS puanlarını, bu puanlarla ilgili sıralarını bilerek yükseköğretim programlarını tercih edecekler.
2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda 2008-ÖSYS sonucunda yükseköğretim programlarına yerleştirilen adaylara ait en küçük puanlar ve başarı sıraları verildi. Adaylar bu bilgileri kullanarak gerçekçi tercihler yapabilecekler.
2009-ÖSS'ye giren adaylar puanlarını internetten, () ve () adreslerinden öğrenebilecekler.
2009-ÖSS Sınav Sonuç Belgeleri adayların adreslerine 16 Temmuz 2009 tarihinden itibaren gönderilmeye başlanacak.
Adaylar 2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu Başvuru Merkezlerinden 3 TL karşılığında alabilecekler ve Tercih Formunu doldurduktan sonra Başvuru Merkezinden randevu alarak veya bireysel olarak tercihlerini internet üzerinden ÖSYM'ye gönderebilecekler.
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, düzenlediği basın toplantısıyla sınav sonuçlarını ilişkin bilgi verdi.
Sınava başvuran 1 milyon 350 bin 124 adaydan 1 milyon 324 bin 197'si sınava girerken, 25 bin 927 aday sınava girmedi. Sınava giren 1 milyon 324 bin 197 adaydan 1 milyon 324 bin 1 adayın sınavı geçerli sayılırken, 196 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 294 bin 74'ünün ÖSS puanı hesaplanırken, 29 bin 927 adayın ise ÖSS puanları hesaplanmadı. Yani buna göre 30 bine yakın aday sınavlardan 'sıfır' aldı.
Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 229 bin 800'ü (yüzde 92.89) tercih yapma hakkını elde etti. Tercih yapma hakkını elde edemeyen aday sayısı ise 94 bin 201 (yüzde 7.11) oldu. Sınavda, puan türlerinin en az birinden 165 ve daha fazla puan alan aday sayısı ise 1 milyon 87 bin 409 (yüzde 82.13) oldu.
Sınavsız geçiş yapmak isteyen Mesleki ve Teknik Ortaöğretim mezunlarının da başvuruları ÖSS başvuruları ile birlikte alındı. Sadece sınavsız geçişe başvuran 101 bin 228 aday da alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına yerleşmek için tercihlerini yapabilecekler.
Bu yıl 17 şampiyondan İstanbul (8), İzmir (2), Kayseri (2), Adana (2), Bursa (1), Antalya (1) ve Aydın'dan (1) çıktı.
ÖSS sonuçlarına göre en başarılı iller Karaman, Kayseri, Denizli, Niğde, Aydın, Kayseri ve Nevşehir olurken, en başarısız iller ise Ardahan, Hakkari, Şırnak ve Ağrı olarak belirlendi.
ÖSS'de birinci olan öğrenciler şunlar:
"Özel Fatih Fen Lisesi Çağatay Ermiş (İzmir), Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi Mücahit Erdoğan (İstanbul), Özel Çağ Fatih Fen Lisesi Serhat Güzel (İstanbul), Fen Lisesi Gülşen Yücel (Aydın.)
Eşit ağırlıkta Türkiye birincisi Özel Hisarcıklıoğlu Lisesi'nden Mustafa Öztürk (Kayseri), yabancı dilde Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Berkay Dertsiz (İstanbul), Almanya şampiyonu Özel Alman Lisesi'nden Mertcan İpek (İstanbul), Fransızca şampiyonu Galatasaray Lisesi'nden Muazzez Oba (İstanbul)".
ÖSS Türkiye ikincilerinin isimleri ise şöyle:
"Özel Devran Lisesi Ömer Yakar (İstanbul), Özel Fen Lisesi Anıl Akyel (Antalya), Özel Burç Lisesi Mustafa Lütfü Eker (Adana), Özel Nilüfer Lisesi (İlyas Avcı (Bursa), Özel Fen Lisesi Ali Gökçe (Adana), Atatürk Fen Lisesi Alican Gökçe (İstanbul) ve Fen Lisesi Semih Ucarı (Kayseri)".
ÖSS Türkiye üçüncülüğünü ise Atatürk Anadolu Lisesi'nden Cemre Polat (İzmir) ve Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Cihat İmamoğlu (İstanbul) elde etti.
Bu yıl ÖSS'ye katılanların yüzde 45'inin kız, yüzde 55'inin erkek olduğu tespit edildi. Sınavda kızlar erkeklere göre yüzde 5-6 daha başarılı oldu. ÖSS'de meslek liselerindeki başarı beklenildiği gibi düşük gerçekleşirken, yeni açılan sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin tamamı barajı geçti. En başarılı okullar ise fen liseleri, Anadolu liseleri ve özel fen liseleri olarak kayıtlara geçti.
Bu yıl en fazla kontenjana sahip 10 üniversite ise şöyle sıralandı: "Selçuk Üniversitesi (Konya), Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta), Gazi Üniversitesi (Ankara), Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi (Erzurum) ve Uludağ Üniversitesi (Bursa)".
Basın toplantısı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, barajı geçen öğrenci sayısının geçen yıla göre düşüş gösterdiğini belirterek, "Bunda iki unsurun etken olduğunu tahmin ediyorum. Birincisi bazı testlerdeki soruların zor olması, diğeri ise bu sene sınava girenlerin çoğunu son sınıf öğrencilerinin oluşturması" diye konuştu.
30 bine yakın öğrencinin puanlarının hesaplanmaya değer görülmediğine dikkati çeken Yarımağan, "İl ve bireysel başarı oranlarını ayrı değerlendirmek gerekir. Örneğin Ankara l bazında başarılı ama ilk 17'ye giren öğrencisi yok. İstanbul'un da il başarısı düşük olmasına rağmen 8 öğrenci bireysel olarak dereceye girmeyi başardı" şeklinde konuştu.
 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
Yorum Yaz
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Arkadaşlarına Gönder | Yorum Yaz Yorum Yaz | Facebook'ta Paylaş |

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

İletişim | Yazar Girişi | Kullanım Şartları ve Gizlilik | Sitene Ekle |